Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aleatoryzm

Aleatoryzm

Aleatoryzm (z łac. alea, kostka do gry) – kierunek w muzyce współczesnej polegający na wprowadzeniu elementu przypadku zarówno w pracy kompozytorskiej , jak i wykonawczej. Jego rozwój nastąpił w latach 50. XX wieku .

Autor może używać czynnika losowego już na etapie komponowania (podobnie jak w dadaizmie ), albo pozostawić pewną dowolność wykonawcy. W zapisie nutowym polega to na celowo niedokładnym zapisie, np. nieregularna linia falista na pięciolinii zamiast określonych dźwięków. Inną metodą jest budowanie kompozycji z krótkich elementów składowych, których kolejność wybierana jest losowo w czasie wykonywania utworu (np. Klavierstück XI Stockhausena ).

Czasem obok skomponowanego dzieła, dopuszcza się udział innych dźwięków, nie podlegających zapisowi, jak na przykład w jednej z kompozycji Johna Cage , w którym użyto 12 odbiorników radiowych przypadkowo przestrajanych w trakcie wykonywania utworu. Do innych metod stosowanych w muzyce aleatorycznej należy komponowanie na zespół instrumentalny o dowolnym składzie, organizowany ad hoc, w czysto przypadkowy sposób (zobacz: teoria formy otwartej ).

Aleatoryzmu nie można mylić z improwizacją występującą np. w muzyce jazzowej , gdyż przypadkowość czy też dowolność realizowana jest tu w inny sposób.

Z akustycznego punktu widzenia każde wykonanie utworu jest zjawiskiem aleatorycznym, gdyż precyzyjna notacja muzyczna nie równa się absolutnej precyzji wykonawczej.

Zastosowanie

Technika aleatoryczna pojawia się w twórczości kompozytorów muzyki poważnej, takich jak:

a także przeniknęła do muzyki rockowej i jazzowej np. w utworach:

Źródła/Bibliografia

  • Mała encyklopedia muzyki, Stefan Śledziński (red. naczelny), PWN, Warszawa 1981,

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Aleatoryzm":

Ernst Křenek ...

Karlheinz Stockhausen ...

Kompozycja otwarta ...

Juliusz Łuciuk estetyki neoklasycznej, poprzez poszukiwania awangardowych rozwiązań obejmujących takie środki techniki kompozytorskiej, jak Aleatoryzm, sonorystyczną regulację materiału dźwiękowego (m.in. eksploracja wnętrza fortepianu, gra bezpośrednio na ...

Aleatoryzm Aleatoryzm (z łac. alea, kostka do gry) – kierunek w muzyce współczesnej ...

Krzysztof Penderecki w twórczości kompozytora była I Symfonia na orkiestrę). Jednym z nich był "Aleatoryzm niezamierzony", polegający na niedokładnym zapisywaniu partytur. Wprawdzie ogromnie utrudniało to wykonania ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Aleatoryzm":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie