Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aldrowanda pęcherzykowata

Aldrowanda pęcherzykowata

Aldrowanda pęcherzykowata
Liście pułapkowe rosiczki okrągłolistnej

Liście pułapkowe rosiczki okrągłolistnej
Systematyka [1]
Domena : eukarionty
Królestwo : rośliny
Klad : rośliny naczyniowe
Klad : rośliny nasienne
Klasa : okrytonasienne
Rząd : goździkowce
Rodzina : rosiczkowate
Rodzaj : aldrowanda
Gatunek :aldrowanda pęcherzykowata
Nazwa systematyczna
Aldrovanda vesiculosa L.
Sp. Pl. 1:281. 1753
Mapa zasięgu

Kategoria zagrożenia
 
Kategoria zagrożenia w Polsce ( CzK )
EXEWCRENVULR

Kategoria: krytycznie zagrożony
 

Aldrowanda pęcherzykowata (Aldrovanda vesiculosa L. ) – gatunek rośliny należący do rodziny rosiczkowatych . Jedyny żyjący przedstawiciel rodzaju aldrowanda. Roślina mięsożerna odżywiająca się zooplanktonem , niekiedy larwami komarów i mikroskopijnym narybkiem .

Spis treści

Zasięg geograficzny

W Polsce występuje bardzo rzadko, na rozproszonych stanowiskach. Spotkać można ją w jeziorze Miklaszówek łącznie z rozlewiskiem kanału przy śluzie Rygol, w jeziorach Krzywe, Kruglak i Orle na Pojezierzu Augustowskim, w jeziorach Długim i Moszne w obrębie Poleskiego Parku Narodowego , w jeziorze Ostrowo koło Pniew w Wielkopolsce . W ostatnich latach była reintrodukowana na 6 stanowiskach: w jeziorze Łuckie w Poleskim Parku Narodowym, w jeziorach Płotycze, Pereszpa, Orchowo i Hańskim w Lasach Sobiborskich, w jeziorze Jeziorko we Włocławsko-Gostyńskim Parku Krajobrazowym. Stworzono także 6 stanowisk zastępczych na jeziorze Chylniki, Krzywule, Studzieniczne, w rozlewisku Kanału Augustowskiego koło Płaskiej w Puszczy Augustowskiej , oraz w rezerwatach Mokradła Sułowskie koło Rzepina i Bagno Mostki na Pojezierzu Brodnickim .

Morfologia

Pokrój
Roślina pływająca, nie posiadająca korzeni.
Łodyga
Pojedyncza lub rozgałęziona, o długości do 30 cm.
Liście
W okółkach po 5-9, o długości 10-15 mm. Mają blaszkę podzieloną na dwie części opatrzone szczecinkami wrażliwymi na dotyk . Są to tzw. liście pułapkowe .
Kwiaty
Drobne, białe, na długich szypułkach. Są zróżnicowane na kielich i koronę, działki kielicha równe długością płatkom korony.

Biologia i ekologia

Bylina , hydrofit rozmnażająca się głównie wegetatywnie. Kwitnie od lipca do sierpnia[2]. Kwiaty są klejsogamiczne i powstają bardzo rzadko. Występuje w czystych, łatwo nagrzewających się, osłoniętych od wiatru, eutroficznych wodach stojących. Zazwyczaj występuje w zbiornikach o mulistym lub torfowym dnie przy wypłyconych brzegach, głównie w starorzeczach i stawach , rzadziej w płytkich zatokach jezior. Rośnie zwykle w wąskim pasie nymfeidów i szuwarów turzycowych, sporadycznie w szuwarach oczeretowych . Spotykana także w przybrzeżnych zatoczkach otoczonych płem mszysto-turzycowym lub mszystym, rzadziej w zagłębieniach pła. Rzadko tworzy jednogatunkowe skupiska, częściej występuje w wielogatunkowych zbiorowiskach roślin wodnych, np. z moczarką kanadyjską , czasami w szuwarach .

Jej liście pułapkowe zwijają się po podrażnieniu, zamykając zwierzę. Na ich powierzchni znajdują się gruczołki wydzielające soki trawienne, które rozpuszczają ciało schwytanego drobnego zwierzęcia wodnego (głównie są to oczliki i rozwielitki ). Te same gruczołki wchłaniają substancje pokarmowe powstałe po strawieniu zwierzątek. Po jakiś czasie liście, które złapały zwierzę otwierają się, ale nie są już zdolne do ponownego chwytania i trawienia zdobyczy. Gdy woda jest zimna roślina traci zdolność łowienia.

Zagrożenie i ochrona

Roślina objęta jest w Polsce ścisłą ochroną gatunkową . Objęta jest także Konwencją Berneńską oraz Dyrektywą Siedliskową .

Kategorie zagrożenia:

Źródłem zagrożenia dla gatunku jest działalność człowieka: zanieczyszczenia wód spowodowane nawożeniem pól oraz turystycznym użytkowaniem jezior, a także naturalna sukcesja ekologiczna [4].

Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website ( ang. ). 2001–. [dostęp 2009-10-07].
  2. Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński: Rośliny polskie. Warszawa: PWN, 1953. 
  3. Red list of plants and fungi in Poland. Czerwona lista roślin i grzybów Polski. Zbigniew Mirek, Kazimierz Zarzycki, Władysław Wojewoda, Zbigniew Szeląg (red.). Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera, Polska Akademia Nauk, 2006. . 
  4. Halina Piękoś-Mirkowa, Zbigniew Mirek: Rośliny chronione. Warszawa: Multico Oficyna Wyd., 2006. . 

Bibliografia

  1. Zbigniew Podbielkowski: Zarys hydrobotaniki. Tomaszewicz Henryk. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1979. . 
  2. Róża Kaźmierczakowa, Kazimierz Zarzycki, Wojciech Adamowski: Polska czerwona księga roślin : paprotniki i rośliny kwiatowe. Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera. Polska Akademia Nauk, 2001. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Aldrowanda pęcherzykowata":

Choroby wirusowe ...

Polska Czerwona Księga Roślin EW - rośnie na stanowiskach zastępczychwidliczka szwajcarska CR (critical) - krytycznie zagrożone (74) Aldrowanda pęcherzykowata babka pierzasta bylica pontyjska ciemiężyca czarna ( ciemierzyca czarna ) cyklamen purpurowy czechrzyca (trybulka) grzebieniowa czosnek kulisty dyptam jesionolistny fiołek ...

Jezioro eutroficzne ...

Sosna ...

Liść ...

Turzyca ...

Aldrowanda pęcherzykowata Aldrowanda pęcherzykowataLiście pułapkowe rosiczki okrągłolistnejLiście pułapkowe rosiczki okrągłolistnej Systematyka Domena : eukarionty Królestwo : rośliny Klad : rośliny naczyniowe Klad : rośliny nasienne Klasa : okrytonasienne Rząd : goździkowce Rodzina : rosiczkowate Rodzaj : aldrowanda Gatunek :Aldrowanda pęcherzykowata Nazwa systematyczna Aldrovanda ...

Minogi ...

Chromatofor ...

Łęg rozlewiskowy ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Aldrowanda pęcherzykowata":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie