Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Oleg Mądry

Oleg Mądry

Kniaź Oleg. Ilustracja autorstwa Wiktora M. Wasniecowa z 1899 r. Muzeum Literatury, Moskwa .

Oleg Mądry ( ros. Олег z staronord. Helgi) - (ur. ok. 845 zm. 912 ) - książę zwierzchni Rusi w latach 879 - 912 , następca i krewny Ruryka .

Oleg objął władzę nad Rusią Nowogrodzką po śmierci Ruryka w 879 roku, z powodu niepełnoletności syna Ruryka - Igora Rurykowicza . Szybko jednak umocnił swą władzę i nie oddał jej Igorowi aż do śmierci. W 882 Oleg przyłączył do Rusi Nowogrodzkiej Smoleńsk i jak podaje Powieść minionych lat , w tym samym roku ruszył na Kijów , którym władali dawni towarzysze Ruryka, Askold i Dir . Oleg podbił Kijów , a Askolda i Dira prawdopodobnie zwabił w pułapkę i rozkazał skrytobójczo zamordować. Wkrótce po tych wydarzeniach Oleg z przyczyn geopolitycznych przeniósł stolicę swego państwa z Nowogrodu Wielkiego do Kijowa, co dało początek Rusi Kijowskiej .

Wiadomości źródłowe na temat Olega są skąpe i nie zawsze pewne, ale wiadomo, że przyczynił się on do zjednoczenia wschodniej Słowiańszczyzny, podporządkowując sobie m.in. plemiona Siewierzan , Dulebów , Tywerców i in. Walczył też z koczowniczymi Chazarami , którzy stanowili wielkie zagrożenie dla plemion ruskich. O tym wspomina też Aleksander Puszkin w swoim słynnym wierszu:

Как ныне сбирается вещий Олег
Отмстить неразумным хазарам...

Oleg nawiązał także kontakty handlowe i polityczne z Bizancjum . Prawdopodobnie w 907 roku wyruszył na wyprawę do Konstantynopola , co zaowocowało podpisaniem pokoju z cesarzem bizantyjskim Leonem VI pierwszej w dziejach Rusi umowy handlowej.

Oleg zmarł w roku 912 . Według legendy pogański czarownik obwieścił mu, że zginie z powodu swojego ukochanego konia. Oleg trzymał się od niego daleko, a kiedy dowiedział się, że koń już dawno padł, zapragnął zobaczyć jego szczątki. Gdy Oleg nastąpił na czaszkę konia, wyśmiał wróżbitę, a wówczas wypełzł z czaszki wąż, który śmiertelnie ukąsił Olega.

Zobacz też

Poprzednik
Wielki Książę Kijowski
882 - 912
Następca
Igor Rurykowicz


Inne hasła zawierające informacje o "Oleg Mądry":

Mieszko II Lambert ...

1484 ...

1499 ...

Wittenberga ...

1511 ...

1592 ...

1468 ...

1467 ...

Zdrada stanu ...

1377 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Oleg Mądry":

Bajka też prawdę Ci powie (plansza 15) ...

Stopniowanie przymiotników (plansza 14) ...

050. Stopniowanie przymiotników (plansza 13) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie