Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Élisabeth Vigée-Lebrun

Élisabeth Vigée-Lebrun - (ur. 16 kwietnia 1755 w Paryżu, zm. 30 marca 1842 w Louveciennes) - malarka francuska, najsłynniejesza kobieta-malarz w XVIII wieku. Była portrecistką królowej Francji Marii Antoniny.

Urodziła się w Paryżu, była córką malarza i to on był właśnie jej pierwszym nauczycielem. Później uczyła się od Gabriela François Doyena, Jeana-Baptiste`a Greuzego, Josepha Verneta i innych mistrzów XVIII-wiecznych. Swoje pierwsze profesjonalne portrety namalowała, kiedy była nastolatką. 25 października 1774 została członkiem Académie de Saint Luc.

W 1776 wyszła za mąż za Jean-Baptiste`a-Pierre`a Le Bruna, malarza i handlarza obrazami. Została portrecistką arystokracji i z dnia na dzień stawała się coraz bardziej sławna. W końcu została zaproszona pałacu w Wersalu, żeby namalować portret samej Marii Antoniny. Królowa była tak zachwycona jej dziełem, że przez następne kilka lat Élisabeth Vigée-Lebrun namalowała jeszcze kilka innych portretów królowej, jej dzieci, innych członków rodziny królewskiej i domowników pałacu wersalskiego.

12 lutego 1780 urodziła córkę – Jeanne-Julie-Louise. W 1781 razem z mężem pojechała do Flandrii i Holandii. Tam obrazy flandryjskich mistrzów zainspirowały ją do spróbowania nowej techniki malarskiej. Namalowała tam portrety kilku arystokratów, w tym portret księcia Nassau - Wilhelma Holenderskiego.

31 maja 1783 została członkiem francuskiej Królewskiej Akademii Malarstwa i Rzeźby. Podczas rewolucji francuskiej uciekła z Francji i podróżowała m.in. po Włoszech, Austrii i Rosji. Podczas rządów cesarza Napoleona Bonaparte ponownie wróciła do Francji, potem znowu wyjechała i odwiedziła Wielką Brytanię. Tam namalowała znowu kilka portretów arystokracji m.in. portret lorda Byrona. W 1807 pojechała do Szwajcarii i tam została honorowym członkiem Société pour l`Avancement des Beaux-Arts w Genewie.


Inne hasła zawierające informacje o "Élisabeth Vigée-Lebrun":

Order Orła Białego ...

1932 ...

1951 ...

1933 ...

1975 ...

1937 ...

1938 ...

Literatura – przegląd chronologiczny ...

Elżbieta Bawarska ...

2006 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Élisabeth Vigée-Lebrun":

046. Aachen (plansza 10) ...

129 Kultura oświecenia w Polsce (plansza 11) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie