Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Mahdi z Sudanu

Mahdi z Sudanu

Muhammad Ahmad Ibn Abd Allah al-Mahdi

Abd Allah al-Mahdi, al-Mahdi (ur. 12 sierpnia 1844 , zm. 22 czerwca 1885 ) – przywódca powstania sudańskiego .

Mahdi ( arabski : مَهْديّ mahdī, "człowiek prowadzony przez Boga; mesjasz") jest tytułem, jaki Muhammad Ahmad Ibn Abd Allah przybrał samowolnie przed rozpoczęciem powstania.

Spis treści

Wczesne życie

Muhammad Ahmad pochodził z beduińskiego klanu Baggara. Urodził się w Nubii w okręgu Dongola w rodzinie budowniczych okrętów. Wkrótce po urodzeniu wraz z rodziną przeniósł się do położonej w pobliżu Chartumu wioski Karari. Ukończył szkołę koraniczną w Chartumie. Już we wczesnej młodości wykazywał głębokie zainteresowania studiami religijnymi i związał się z ruchem muzułmańskich mistyków - Sammanijach. Stał się wędrownym kaznodzieją, głoszącym wśród sudańskich plemion słowo Allaha . W 1870 roku wraz z grupą uczniów zamieszkał na położonej na Błękitnym Nilu wyspie Abba, leżące w odległości 250 km od Chartumu.

Wybuch powstania

W drugiej połowie XIX wieku Sudan poddany był zwierzchności Egiptu , który sam był formalnie prowincją Imperium osmańskiego . Rządy mówiących przeważnie po turecku urzędników egipskich wywoływały niechęć miejscowej ludności, którą pogłębiała polityka fiskalna władz i nieliczenie się z potrzebami mieszkańców Sudanu.

Wiosną 1881 roku Muhammad Ahmad wyjawił swoim uczniom, że Bóg powierzył mu zadanie oczyszczenia islamu i zniszczenia wrogich islamowi rządów egipskich. 29 czerwca ogłosił się Mahdim , Bożym wysłannikiem, który pokona wrogów i doprowadzi swoich wyznawców do wiecznej szczęśliwości. Liczba zwolenników Mahdiego szybko rosła i wkrótce jego uzbrojona w prymitywną broń armia wyruszyła do walki. Pod koniec 1883 roku mahdyści pokonali trzy armie egipskie i zdobyli El Obeid oraz Barę . 26 stycznia 1885 roku wojska Mahdiego rozpoczęły oblężenie Chartumu , który został po ciężkich walkach zdobyty. W boju poległ wysłany na pomoc wojskom egipskim brytyjski generał Charles Gordon . Od tego momentu Sudan był wolny.

Rządy w Sudanie

Mahdi nie osiedlił się w zdobytym Chartumie, lecz przeniósł się do swojej rezydencji położonej po drugiej stronie Nilu - w wiosce Omdurman . Z niej to kierował życiem religijnym stworzonego przez siebie państwa, starając się urzeczywistnić głoszone przez siebie idee oczyszczenia islamu. Sprawy związane z administrowaniem państwem powierzył mianowanym przez siebie czterem kalifom. Rządy te nie zawsze były efektywne, jeśli chodzi o gospodarkę kraju, gdyż Sudan często nawiedzały w tym okresie klęski głodu.

W 1885 roku, Mahdi poważnie zachorował na tyfus i zmarł 22 czerwca. Władzę po nim objął jego zaufany towarzysz Abdullahi , który wzniósł zmarłemu wspaniały grobowiec w Omdurmanie.

Sudan i idee Mahdiego po jego śmierci

2 września 1898 roku połączone armie egipsko-brytyjskie dowodzone przez lorda Kitchenera , rozgromiły mahdystów dowodzonych przez Abdullahiego w bitwie pod Omdurmanem . Sudan został podporządkowany Egipcjanom i Brytyjczykom. Grobowiec Mahdiego zastał zburzony, a ciało Mahdiego zostało przez zwycięzców wyciągnięte z grobu i zbezczeszczone.

Jednak ruch religijny stworzony przez Mahdiego pozostał nadal znaczącą siłą polityczną w Sudanie. Po śmierci Abdullahiego, na jego czele stanął syn Mahdiego - Abd Rahman. Od tego czasu ruchem kierowali kolejni członkowie rodziny Mahdiego. Cieszył się on popularnością jeszcze blisko sto lat po śmierci założyciela.

Potomkowie Mahdiego wciąż stanowią w Sudanie ważną siłę polityczną, Sadiq al-Mahdi przywódca postmahdystowskiej partii Umma, dwukrotnie pełnił rolę premiera.

Źródła

  • Alex Axelrod, Charles Phillips Władcy, tyrani, dyktatorzy. Leksykon, wyd. Politeja, Warszawa 2000.


Inne hasła zawierające informacje o "Mahdi z Sudanu":

1484 ...

1499 ...

1505 ...

1504 ...

1970 ...

Przywódcy polityczni i religijni na świecie ...

Charles de Gaulle ...

Ibn Chaldun ...

Cywilizacja afrykańska ...

1477 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Mahdi z Sudanu":

102. Zróżnicowanie ludzkości (plansza 10) ...

Afryka – zagadnienia społeczno-gospodarcze (plansza 7) ...

46. Wybrane konflikty na świecie (plansza 17) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie