Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Al-Fatah

Al-Fatah - (arab فتح; akronim od nazwy Harakat al-Tahrir al-Watani al-Filastini; arab حركة التحرير الوطني الفلسطيني, dosłownie: "Palestyński Ruch Wyzwolenia Narodowego") jest jedną z największych palestyńskich partii politycznych i największą frakcją Organizacji Wyzwolenia Palestyny. Na scenie polityki w Autonomii Palestyńskiej zajmuje pozycję centro-lewicową.

Wyraz Al-Fatah po arabsku składa się z trzech liter F-T-H (فتح) : F od wyrazu Falastin "Palestyna", T od wyrazu Tahrir "wyzwolenie", i H od Haraka co oznacza ruch albo organizację. Skrót "Fatah" jest odwrotnym akronimem pełnej nazwy organizacji i przypomina słowo "Fath", oznaczające "podbój" (po pierwszych arabski-muzułmański podbojach). Samo słowo "al-Fatah" jest tłumaczone jako "Zwycięstwo".

Al-Fatah ma status obserwatora w Międzynarodówce Socjalistycznej. Al-Fatah posiada także kilka zbrojnych frakcji, które prowadzą walkę zbrojną z Izraelem.

Historia

Al-Fatah został założony w roku 1958 lub 1959 w Kuwejcie przez Jassira Arafata. Celem grupy było uzyskanie pełnej niepodległości Palestyny. W 1964 rozpoczęła akcje bojowe przeciw Izraelowi. Większe znaczenie uzyskała w latach 60., w rezultacie uzyskując w 1969 roku pełną kontrolę nad Organizacją Wyzwolenia Palestyny. Obecnie Al-Fatah pozostaje główną siłą stojącą za OWP, jednakże jej polityka uległa zmianie w kierunku zaprowadzenia w Palestynie rządów zbliżonych do demokratycznych.


Inne hasła zawierające informacje o "Al-Fatah":

Strefa Gazy ...

Organizacja Wyzwolenia Palestyny ...

Wojna libańska ...

Jaser Arafat ...

Ehud Olmert ...

Palestyńczycy ...

Kefija ...

Atak na Ejlat ...

Faruk Kadumi ...

Salam Fajjad ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Al-Fatah":

221. Przemiany powojenne na bliskim i dalekim wschodzie (plansza 11) ...

135. Konflikty zbrojne w Azji i ich przyczyny (plansza 8) ...

45. Terroryzm (plansza 8) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie