Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Akwitania

Akwitania - kraina historyczna i region administracyjny we Francji, położony na wybrzeżu atlantyckim w południowo-zachodniej części kraju. Dzieli się na 5 departamentów: Dordogne, Gironde, Landes, Lot-et-Garonne i Pyrénées-Atlantiques.

Najważniejszymi miastami obok siedziby Rady Regionalnej - Bordeaux (217,0 tys. mieszk.) - są Pau (79,4), Mérignac (62,5), Pessac (56,6), Bayonne (40,4), Talence (37,5), Anglet (35,5), Mont-de-Marsan (30,7), Agen (30,6), Biarritz (30,3) oraz Périgueux (30,0).

W tym regionie znajduje się także Lourdes - jedno z najczęściej odwiedzanych sanktuariów chrześcijańskich.

W południowej części regionu zamieszkuje mniejszość baskijska.

Historia

Nazwa Akwitania wywodzi się z języków celtyckich. Została przyjęta do łaciny jako Aquitania. Autorem jednej z pierwszych wzmianek o tej krainie jest Cezar, który wymienia ją w Commentarii de bello Gallico jako jedną z trzech głównych części Galii. Za czasów Imperium Rzymskiego Akwitania była częścią prowincji Gallia. Od 413 we władaniu Wizygotów, od 507 - Franków. W średniowieczu była księstwem, które wraz ze zmianami władców poszerzała swój obszar o ziemie Poitiers, Owernii, Tuluzy oraz Gaskonii.

Gospodarka

Jeden z głównych w kraju ośrodków uprawy winorośli i tytoniu. Ponadto uprawia się pszenicę i kukurydzę oraz hoduje się bydło i drób.

Wydobycie gazu ziemnego w Lacq. Przemysł petrochemiczny, lotniczy (w Bordeaux i Anglet), drzewny (Landy) oraz winiarski. W Blayais znajduje się elektrownia jądrowa.

Duże znaczenie ma też turystyka.

Na terenie Akwitanii znajdują się 2 Parki Regionalne (Regionalny Park Przyrody Landów Gaskonii i Park Regionalny Périgord-Limousin) i Park Narodowy (Park Narodowy Pirenejów). Najważniejsze rzeki na tym ternie to Garonna, Dordogne, Adour.


Inne hasła zawierające informacje o "Akwitania":

Kraina historyczna ...

Clermont 1630 z połączenia miast Clermont i Montferrand Clermont - francuskie miasto w regionie Akwitania Clermont - francuskie miasto w regionie Midi-Pyrénées Clermont - francuskie miasto w regionie ...

Sztuka sakralna ...

1940 ...

Abstrakcjonizm ...

Wojna stuletnia ...

Wielka wędrówka ludów ...

Jean Froissart ...

Hugo Kapet ...

Bitwa pod Poitiers (732) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Akwitania":

038 Problemy polityczne oraz kryzys gospodarczy i społeczny w Europie w późnym średniowieczu (plansza 10) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie