Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Akt erekcyjny

Akt erekcyjny

Stół z przygotowywanymi do podpisania arkuszami aktu erekcyjnego (jeden z nich zostanie umieszczony w tubie a pozostałe są pamiątką dla m.in. inwestora, projektanta), pierwsza strona miejscowego dziennika, monety i tuba
Tuba z aktem erekcyjnym umieszczona w fundamencie budowli

Akt erekcyjny - dokument rozpoczynający w uroczysty sposób budowę, inicjatywę przedsięwzięcia, założenia np. fundacji. Wymienia się na nim inicjatorów, fundatorów, budowniczych danego przedsięwzięcia. Często uroczyście podpisywany i wmurowywany w fundament rozpoczętej budowy. Uroczystość bywa łączona (czasem utożsamiana) z wmurowaniem kamienia węgielnego .

Akt erekcyjny po podpisaniu jest umieszczany w metalowej tubie (dawniej najczęściej w metalowej skrzynce). Wraz z nim tradycja nakazuje umieścić w schowku kilka innych przedmiotów. Są to najczęściej: wydanie miejscowej gazety z dnia uroczystości, kilka obiegowych monet lub banknotów (w okresach o niskiej wartości waluty), zdjęcia uczestników przedsięwzięcia, zdjęcie terenu z okresu poprzedzającego rozpoczęcie inwestycji. Dobór przedmiotów zależy od inwencji osób przygotowujących uroczystość. Jest to pamiątka dla potomności. W przyszłości, po odnalezieniu skrytki podczas modernizacji, generalnej przebudowy obiektu czy jego rozbiórki, znalazcy mogą zapoznać się z historycznymi informacjami z okresu rozpoczęcia budowy, poznać datę jej rozpoczęcia itp.

Niegdyś określenie erekcja używane było w znaczeniu wznoszenie, jak np. w erekcja kościoła, zazwyczaj w zastosowaniach odczasownikowych: erygować kościół.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Akt erekcyjny":

Ukaz ...

Stanisław Narutowicz ...

Antanas Smetona ...

Klasztor w Pożajściu ...

Wittenberga ...

Akcja (prawo) ...

1986 ...

Wojciech Bogusławski ...

Benvolio ...

Musical ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Akt erekcyjny":

144 I wojna światowa. Rewolucja w Rosji (plansza 13) ...

11 LISTOPADA (plansza 1) ...

131 Powstanie kościuszkowskie i III rozbiór Polski (plansza 5) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie