Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Akcelerator cząstek

Akcelerator cząstek

Akcelerator – urządzenie służące do przyspieszania cząstek elementarnych lub jonów do prędkości bliskich prędkości światła . Cząstki obdarzone ładunkiem elektrycznym są przyspieszane w polu elektrycznym . Do skupienia cząstek w wiązkę oraz do nadania im odpowiedniego kierunku używa się odpowiednio ukształtowanego, w niektórych konstrukcjach także zmieniającego się w czasie, pola magnetycznego lub elektrycznego.

2MV liniowy akcelerator van der Graffa, konstrukcja z lat 1960

Najprostszymi urządzeniami do przyspieszania cząstek są działa elektronowe , które stosuje się w kineskopach telewizorów i monitorów, oscyloskopach oraz generatorach promieniowania rentgenowskiego .

Spis treści

Zastosowanie

1MV akcelerator Cockcrofta - Waltona z 1937 r. stojący w National Science Museum w Londynie.

W zastosowaniach badawczych, akceleratory służą do rozpędzania cząstek elementarnych i zderzania ich ze sobą w celu przeprowadzania reakcji jądrowych. Umożliwia to poznawanie własności cząstek i przebiegu owych reakcji. Są one podstawowym narzędziem fizyki jądrowej .

W medycynie, akceleratory stosuje się w radioterapii , czyli do leczenia schorzeń ( nowotworów ) poprzez naświetlanie ich promieniowaniem jonizującym .

Jedne akceleratory mogą być także częściami innych akceleratorów, o większych energiach maksymalnych. Mają one wstępnie rozpędzać cząstki. Są to, tak zwane akceleratory wstrzykujące (indżektory) .

Podział

Akceleratory można klasyfikować ze względu na różne cechy:

Widok z lotu ptaka na kołowy akcelerator w Fermilab .

Główny podział akceleratorów uwzględnia kształt toru i metodę przyspieszania:

Działanie

Magnes synchrocyklotronu znajdującego się w ośrodku terapii protonami, w Orsay.

Cząstki przyspieszane są polem elektrycznym, pole magnetyczne stosuje się do nadania przyspieszanym cząstkom odpowiedniego toru lub skupienia ich.

Pole elektryczne jest tworzone przez specjalne układy generatorów bardzo wysokiego napięcia i przekazywane na układy elektrod. Pole magnetyczne jest tworzone przy pomocy bloków elektromagnesów , które są rozmieszczone co jakiś czas na całej linii/obwodzie akceleratora.

Akceleratory nie są urządzeniami uniwersalnymi, np. akcelerator przyspieszający cząstki lekkie, nie będzie mógł zostać użyty do przyspieszania ciężkich jonów. Wynika to z różnicy mas cząstek i progu energii, przy której znaczną rolę zaczynają odgrywać efekty relatywistyczne.

Akceleratory mogą zostać wykorzystane do wytwarzania antymaterii .

Gdzie znaleźć

Akcelerator kaskadowy.


Inne hasła zawierające informacje o "Akcelerator cząstek":

Oddychanie komórkowe ...

Chemia ...

Ziemia ...

Rozpraszanie Rayleigha ...

Denudacja ...

Katastrofa elektrowni jądrowej w Czarnobylu ...

Fluktuacja ...

Emisja ...

Cień ...

Chmura ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Akcelerator cząstek":

Zagrożenia gleb (plansza 21) ...

Atmosfera (plansza 11) ...

Budowa atomu (plansza 2) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie