Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Agatha Christie

Agatha Christie

Agatha Christie
Plakietka upamiętniająca Agathę Christie, Torre Abbey, Torquay, Anglia

Plakietka upamiętniająca Agathę Christie, Torre Abbey, Torquay , Anglia
Podpis Agatha Christie
Imiona i nazwiskoAgatha Mary Clarissa Miller Christie
PseudonimMary Westmacott
Data i miejsce urodzenia 15 września 1890
Torquay
Data i miejsce śmierci 12 stycznia 1976
Wallingford
Narodowośćangielska
Język angielski
Gatunki powieść kryminalna
romans (jako Mary Westmacott)


Agatha Christie, Lady Mallowan, DBE , a właściwie Agatha Mary Clarissa Miller Christie (znana także jako Dame Agatha Christie), córka Clary i Fredericka Miller, (ur. 15 września 1890 w Torquay , zmarła 12 stycznia 1976 w Wallingford – angielska autorka powieści kryminalnych .

Agatha Christie jest najbardziej znaną na świecie pisarką kryminałów oraz najlepiej sprzedającą się autorką wszech czasów. Wydano ponad miliard egzemplarzy jej książek w języku angielskim oraz drugi miliard przetłumaczonych na 45 języków obcych. We Francji sprzedano 40 milionów jej książek, podczas gdy zajmującego drugie miejsce Emila Zoli – 22 miliony. Pod pseudonimem Mary Westmacott wydała kilka powieści obyczajowych, które również cieszyły się popularnością.

Christie wydała ponad 90 powieści i sztuk teatralnych. Ich akcja toczyła się głównie w zamkniętych pomieszczeniach, a mordercą mógł być tylko jeden z mieszkańców. Wniosła wiele nowych rozwiązań do tradycyjnej sztuki pisania kryminałów, co zapewniło jej sukces. Niektóre z jej powieści mają zaskakujące i wcześniej niespotykane w kryminałach rozwiązania, np. Zabójstwo Rogera Ackroyda czy Morderstwo w Orient Expressie. Mimo różnych eksperymentów pisarskich, zawsze grała "fair" z czytelnikami dostarczając im wszystkich wskazówek potrzebnych do rozwiązania zagadki. Jej sztuka Pułapka na myszy, wystawiona po raz pierwszy w 1952 roku w Londynie, jest nadal grana po 50 latach i po 20 tys. przedstawień.

Agatha Christie stworzyła słynne postaci literackie dwojga detektywów: ekscentrycznego Belga Herkulesa Poirota oraz starszej pani, detektyw-amator panny Marple . Będąc jeszcze u szczytu kariery napisała dwie powieści z tymi bohaterami z zastrzeżeniem, że mają się ukazać dopiero po jej śmierci (czyli kilkadziesiąt lat później). Miały to być ostatnie zagadki do rozwiązania dla Poirota i Marple. W ostatniej zagadce belgijskiego detektywa zostaje on uśmiercony, bo, jak wytłumaczyła w swoim pamiętniku, zawsze uważała go za nieznośnego. Natomiast panna Marple, której rysy były wzorowane na babce autorki, po rozwiązaniu tajemnicy Uśpionego morderstwa spokojnie powróciła do swojej wioski.

Większość z jej powieści i opowiadań zostało sfilmowanych, niektóre wiele razy (Morderstwo w Orient Expressie, Śmierć na Nilu czy 4.50 z Paddington). Na ich podstawie powstały także seriale telewizyjne i słuchowiska radiowe .

Jej pierwsze, nieszczęśliwe małżeństwo z lotnikiem Archibaldem Christiem zakończyło się rozwodem w 1928. Z tego związku pochodzi jej córka Rosalind. W czasie I wojny światowej pracowała w szpitalu oraz jako technik farmaceutyczny , stąd też jej dobra znajomość trucizn , którą wykorzystała w swoich książkach. W grudniu 1926 pisarka zaginęła na 11 dni, co wywołało poruszenie w prasie. Do tej pory trudno powiedzieć, czy wynikało to z załamania psychicznego, czy może była to po prostu chwytliwa reklama. W 1930 wyszła ponownie za mąż za archeologa Maxa Mallowana , z którym podróżowała do wykopalisk na Bliskim Wschodzie . Region ten został później tłem kilku jej powieści. Inne toczą się w Torquay , w regionie Devon , gdzie się urodziła. W 1971 roku otrzymała Order Imperium Brytyjskiego .

Spis treści

Klub Detektywów

W 1920 Agatha Christie przyłączyła się do Klubu Detektywów, który zrzeszał (i zrzesza nadal, funkcjonuje bowiem do dzisiaj) autorów kryminałów. Do klubu należeli m.in. Dorothy L. Sayers i G. K. Chesterton .

W 1931 wspólnie z innymi członkami organizacji Christie napisała powieść The Floating Admiral. Pisarka na krótko została wyrzucona z klubu, ponieważ sprzeciwiła się zasadom zebranym przez członka klubu Ronalda Knoksa w latach 1920. i obowiązującym twórców kryminałów. Jedną z zasad była reguła ratio, która wykluczała ingerencję sił nadprzyrodzonych w powieściową akcję. Niedozwolone było również utożsamianie mordercy z detektywem lub narratorem. W 1958 pisarka Dorothy L. Sayers (autorka m.in. Klub Bellona) złożyła dymisję i Agatha Christie przejęła jej obowiązki, jako prezesa Klubu Detektywów, jednak z jednym zastrzeżeniem – Christie nie zamierzała wygłaszać przemówień, które były elementem tajemniczego i snobistycznego rytuału praktykowania przez członków klubu.

Rodzina

Twórczość Agathy Christie (97 książek)

Powieści:

Zbiory opowiadań:

Pośmiertnie:

Jako współautorka:

  • 1931 (The Floating Admiral) razem z G.K. Chestertonem, Dorothy L Sayers i innymi członkami Detection Club.

Jako Mary Westmacott:

  • 1930 "Chleb olbrzyma" (Giant's Bread)
  • 1934 "Niedokończony portret" (Unfinished Portrait)
  • 1944 "Samotna wiosną" (Absent in the spring)
  • 1947 "Róża i cis" (The Rose and the Yew Tree)
  • 1952 "Córka jest córką" (A Daughter's a Daughter)
  • 1956 "Brzemię" (The Burden)

Bohaterowie powieści Agathy Christie

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Agatha Christie":

Ekranizacje dzieł Williama Szekspira ...

1986 ...

Ewolucja ...

1983 ...

1976 Howlin' Wolf , wybitny bluesman amerykański, przedstawiciel bluesa chicagowskiego (ur. 1910 ) 12 stycznia – Agatha Christie , angielska pisarka (ur. 1890 ) 22 stycznia – Sylvester Saller , biblista katolicki, ...

1987 ...

2006 ...

Lata 70. XX wieku Gajos Jan Kobuszewski Piotr Fronczewski Sydney Pollack Krzysztof Zanussi Krzysztof Krauze Pisarze Rafał Wojaczek Jarosław Iwaszkiewicz Wisława Szymborska Zbigniew Herbert Czesław Miłosz J.R.R. Tolkien Agatha Christie Aleksander Kamiński Edward Stachura Gabriel García Márquez Stephen King Hunter S. Thompson William Wharton Miron Białoszewski Igor Newerly Leopold ...

1941 ...

J.M. Barrie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Agatha Christie":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie