Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Agata Mróz-Olszewska

Agata Mróz-Olszewska

Agata Danuta Mróz-Olszewska
Data i miejsce urodzenia 7 kwietnia 1982
Dąbrowa Tarnowska , Polska
Data i miejsce śmierci 4 czerwca 2008
Wrocław
Wzrost191 cm
Masa ciała73 kg
Pozycja środkowa
Zasięg w ataku315 cm
Zasięg w bloku304 cm
Kariera
Reprezentacja Polska
Numer9
Dorobek medalowy
Reprezentacja   Polska
Mistrzostwa Europy
Złoto Turcja 2003 drużynowo
Złoto Chorwacja 2005 drużynowo

Agata Danuta Mróz-Olszewska (ur. 7 kwietnia 1982 w Dąbrowie Tarnowskiej , zm. 4 czerwca 2008 we Wrocławiu )[1] – polska siatkarka , reprezentantka Polski , zdobywczyni złotych medali na Mistrzostwach Europy w piłce siatkowej kobiet w 2003 i 2005 .

Spis treści

Życiorys

Życie prywatne

Agata Mróz urodziła się w Dąbrowie Tarnowskiej, jednak dzieciństwo i młodość spędziła w Tarnowie , gdzie rozpoczęła przygodę z siatkówką.

W czerwcu 2007 wyszła za mąż za Jacka Olszewskiego. 12 stycznia 2008 roku ogłosiła, że spodziewa się dziecka. 4 kwietnia 2008 urodziła córkę Lilianę , która jest wcześniakiem .

22 maja 2008 przeszła udany zabieg przeszczepienia szpiku kostnego w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu . Czternaście dni po przeszczepie zmarła w wyniku posocznicy i związanego z nią wstrząsu septycznego [2]. Agata miała 26 lat.
Jej ciało spoczywa na cmentarzu w Tarnowie - Krzyżu , w północnej części miasta.

Agata Mróz pochodziła ze sportowej rodziny. Oboje rodzice uprawiali w młodości sport, jej rodzeństwo robi to obecnie. Siostra Katarzyna jest także zawodową siatkarką, a brat Paweł zaś zawodowym koszykarzem.

Agata wzięła udział w sesji zdjęciowej do magazynu CKM (grudzień 2005 ).

Kariera

Jej talent dostrzeżono szybko, jeszcze gdy była młodą dziewczyną. Dlatego jako szkołę średnią zaproponowano jej sosnowiecką Szkołę Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej . W trzeciej klasie liceum ogólnokształcącego przy tejże szkole, odniosła swój pierwszy poważny sukces. Reprezentacja Polski kadetek w Gdańsku wywalczyła złoty medal, a Agata Mróz była wówczas kapitanem tamtej reprezentacji. Tuż po tym, wiosną 2000 roku przerwała treningi z powodu pierwszych objawów choroby , która później miała się okazać dla niej tragiczna. Dokończyła trzecią klasę w LO przy SMS i powróciła do Tarnowa . Po dłuższej przerwie rozpoczęła treningi w drużynie serii B kobiecych rozgrywek siatkarskich w Polsce , akademickiej drużynie z Ostrowca Świętokrzyskiego . Stąd dostała pierwsze powołanie do kadry seniorskiej , co wywołało spore poruszenie, gdyż mimo sukcesów juniorskich, Agata była niemal nieznaną zawodniczką, podobnie jak jej ostrowiecka drużyna . Postawa w reprezentacji, której stanowiła jeden z filarów podczas zdobywania złotego medalu Mistrzostw Europy ( 2003 ) sprawiła, że nieznaną dotąd zawodniczką zainteresowało się wiele czołowych klubów, nie tylko polskich. Agata Mróz zdecydowała się przyjąć propozycję BKS Stal Bielsko-Biała , z którą to drużyną, w 2004 roku, wywalczyła mistrzostwo Polski , a w 2004 i 2006 Puchar Polski . Była wielokrotną reprezentantką Polski w siatkówce . W 2005 roku ponownie wywaczyła złoty medal Mistrzostw Europy . Od 2006 r. występowała w zespole Gruppo Murcia 2002 , z którym w 2007 zdobyła m.in. mistrzostwo i Puchar Hiszpanii . W 2007 r. ze względu na zły stan zdrowia ( mielodysplazja szpiku ) postanowiła przerwać karierę.

Kluby

Osiągnięcia klubowe

Osiągnięcia reprezentacyjne

Memoriały

Pod koniec 2009 roku został rozegrany Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej . W turnieju wzięły udział polskie, jak i zagraniczne zespoły. Na parkiecie pojawiły się zawodniczki ówczesnego mistrza Polski MKS Muszynianki Muszyna , wicemistrza i zdobywcy Pucharu Polski BKS Aluprof Bielsko-Biała oraz zespoły ZOK Rijeka (mistrz Chorwacji ) i Palma Volley Mallorca (wicemistrz Hiszpanii ). Patronat nad memoriałem objęły trzy prezydentowe - Maria Kaczyńska , Jolanta Kwaśniewska i Danuta Wałęsa [3]. W dniach 17 - 19 września 2010 r. ponownie w Hali Katowickiego Spodka odbywa się II edycja Memoriału. Tym razem w turnieju biorą udział reprezentacje narodowe kobiet z Czech, Chrowacji, Serbii i Polski. Turniej, nad którym patronat objęła Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej, będzie rozgrywał się o puchar Prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Natomiast o oprawę artystyczną zadbają polscy artyści, m.in. Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk", Feel, Kabaret Rak oraz podopieczni Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko". Ponadto swój udział potwierdziły przede wszystkim takie fundacje jak: Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Fundacja im. Agnieszki Osieckiej "Okularnicy", Fundacja "Iskierka", Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. Zbigniewa Religi i inne.

Odznaczenia i uhonorowania

Kolska hala sportowa

22 listopada 2005 prezydent Aleksander Kwaśniewski za wybitne zasługi dla rozwoju sportu odznaczył ją Złotym Krzyżem Zasługi [4][5].

Prezydent Lech Kaczyński nadał jej pośmiertnie za wybitne osiągnięcia sportowe i heroiczną postawę w walce z nieuleczalną chorobą Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski [6]. Mąż zmarłej, Jacek Olszewski, odmówił przyjęcia odznaczenia. 9 czerwca 2008 podczas ceremonii pogrzebowej w Tarnowie stwierdził, że nie chciałby, aby uroczystość nabrała politycznego wymiaru, zaś odznaczenie jego zdaniem powinni otrzymać lekarze, którzy opiekowali się Agatą Mróz[7].

W 2008 roku głosami kibiców została uhonorowana nagrodą Siatkarski Plus w kategorii Osobowość Polskiej Siatkówki 2007 Roku[8].

Imię Agaty Mróz-Olszewskiej w czerwcu 2009 r. otrzymała również nowa hala sportowa w Kole - jest to pierwszy taki obiekt, upamiętniający siatkarkę. Publiczne Gimnazjum w Średniem Dużem również zostało mianowane, im. Agaty Mróz.

Przypisy

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Agata Mróz-Olszewska":

Sit skucina ...

Salwinia pływająca ...

1969 ...

Przegląd Sportowy ...

1976 ...

1964 ...

Viritim ...

1965 ...

Święty Mikołaj (kultura masowa) ...

Imieniny ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Agata Mróz-Olszewska":

Groza gór wysokich w poezji Kazimierza Przerwy - Tetmajera (plansza 10) ...

Lasy i leśnictwo w Polsce (plansza 17) ...

W górach (plansza 7) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie