Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Adolf Dymsza

Adolf Dymsza

Adolf Dymsza
Prawdziwe
nazwisko
Adolf Bagiński
Data i miejsce
urodzenia
7 kwietnia 1900
Warszawa
Data i miejsce
śmierci
20 sierpnia 1975
Góra Kalwaria
Profil w bazie IMDb
Profil w bazie filmpolski.pl
Profil w bazie e-teatr.pl
Profil w bazie Filmweb.pl
Nagrobek Adolfa Dymszy na Cmentarzu Wojskowym, Warszawa, 30 lipca 2006

Adolf Dymsza, właściwie Adolf Bagiński, ps. Dodek (ur. 7 kwietnia 1900 w Warszawie , zm. 20 sierpnia 1975 w Górze Kalwarii ) – polski aktor kabaretowy i filmowy.

Pseudonim "Dymsza" został wymyślony przez siostrę aktora[]. Sam chciał się nazywać "Scipio del Scampio". Zapisał ten pseudonim na kartce, jednak kiedy zadzwoniono z teatru z prośbą o podanie pseudonimu na afisz , siostrze zgubiła się kartka i wymyśliła na poczekaniu "Dymszę"[].

Życiorys

Syn Adolfa i Matyldy Połądkiewicz. Kształcił się w Warszawie - najpierw w II Gimnazjum, a następnie w Szkole Handlowej Waweberga. W latach 1918 - 1920 występował w teatrach Warszawy, Grodna i Mińska . Potem powrócił do Warszawy. Początkowo był bez stałego angażu, grywał w warszawskich teatrzykach i uczył tańca . Po występach w latach 1925 - 1931 w kabarecie " Qui Pro Quo " zyskał znaczną popularność i stał się znanym aktorem rewiowym. Lata okupacji spędził w Warszawie, grając w jawnych teatrach rewiowych (Komedia, Nowości, Niebieski Motyl, Jar), wbrew zakazowi konspiracyjnego ZASP-u .

Z tego powodu po wojnie przez sąd koleżeński ZASP został ukarany zakazem grania w Warszawie , musiał przekazywać 15% honorariów na Dom Aktora w Skolimowie i przez pewien czas jego nazwisko na afiszach musiało być zastąpione trzema gwiazdkami. Przeniósł się do Łodzi , gdzie występował w tamtejszym Teatrze Syrena, a w latach 1948 - 1951 w Teatrze Powszechnym.

W 1951 powrócił do Warszawy i aż do emerytury w roku 1973 był aktorem Teatru Syrena. Koniec życia spędził w Domu Opieki Społecznej w Górze Kalwarii .

O jego występach w filmach niemych niewiele wiadomo, a prawdziwy rozgłos przyniosły mu filmy dźwiękowe, które pozwoliły ujawnić się jego nieprzeciętnemu talentowi komicznemu.

Pod koniec życia cierpiał na wadę słuchu. Adolf Dymsza został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie (kwatera 15B-6-12).

Rodzina

W 1929 roku poślubił Zofię Olechnowicz ( baletnicę z zespołu Tacjany Wysockiej). Mieli cztery córki – jedną z nich była aktorka Anita Dymszówna .

Filmografia


Inne hasła zawierające informacje o "Adolf Dymsza":

Oddychanie komórkowe ...

Linz ...

Brno ...

Uznam ...

Adolf Giżyński ...

1972 ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...

Zugspitze ...

Woda wapienna ...

1806 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Adolf Dymsza":

204 Kryzys europejskiej myśli demokratycznej (plansza 7) ...

213 Polska kultura, sztuka i nauka dwudziestolecia międzywojennego (plansza 10) ...

211a Rzeczpospolita na arenie międzynarodowej w dwudziestoleciu międzywojennym (plansza 9) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie