Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Adolf Bniński

Adolf Bniński

Adolf Bniński
Data i miejsce urodzenia 21 sierpnia 1884
Kosowo
Data śmierci 1942
Senator IV kadencji ( II RP )
Okres urzędowaniaod 1935
do 1938
Przynależność politycznaStronnictwo Zachowawcze
Odznaczenia
Order Orła Białego

Adolf Rafał Jan Bniński, ps. Białoń (ur. 21 sierpnia 1884 w Kosowie , zm. przypuszczalnie w lipcu 1942 ) – ziemianin, organizator kółek rolniczych w Wielkopolsce , działacz monarchistyczny i konserwatywny; wojewoda poznański w latach 1923–1928, współzałożyciel przedwojennego Stronnictwa Zachowawczego, senator IV kadencji w II RP , Główny Delegat Rządu RP na ziemie wcielone do III Rzeszy w latach 1940–1941.

Spis treści

Okres zaborów

Był synem Karola Bnińskiego, właściciela Buszewa koło Szamotuł i Emilii z Potworowskich. Uczęszczał do gimnazjum w Inowrocławiu , w którym w 1905 zdał maturę. Następnie studiował rolnictwo na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz na niemieckich wyższych uczelniach w Monachium i Halle . W 1909 został administratorem majątków Gułtowy , Biskupice , Nowojewo i Wysławice . W 1914 przejął je na własność. 12 grudnia 1918 mianowano go komisarzem Łodzi i okolicznych powiatów .

II RP

Od 17 stycznia 1919 do 2 września 1920 sprawował funkcję starosty powiatu średzkiego , a od 2 stycznia 1923 do 30 kwietnia 1928 – wojewody poznańskiego . 31 maja 1926 brał udział w wyborach prezydenckich przeciwko Józefowi Piłsudskiemu , a następnie Ignacemu Mościckiemu jako kandydat Związku Ludowo-Narodowego , ale w obu przypadkach przegrał. W okresie II Rzeczypospolitej był wieloletnim prezesem Wielkopolskiej Izby Rolniczej, od 24 listopada 1930 – prezesem Naczelnego Instytutu Akcji Katolickiej z siedzibą w Poznaniu, działał w Towarzystwie Czytelni Ludowych i Towarzystwie Łączności z Polakami na Obczyźnie. Ideologicznie reprezentował poglądy konserwatywno-monarchistyczne. Prezydent Rzeczypospolitej powołał go na senatora IV kadencji (1935–1938). 12 grudnia 1937 współorganizował Stronnictwo Zachowawcze, które wyrażało interesy ziemiaństwa i występowało przeciwko rządom sanacji , zostając jego prezesem.

Okupacja niemiecka

Na początku okupacji niemieckiej został wywłaszczony ze swojego majątku, w związku z czym przeniósł się do Poznania , gdzie włączył się do działalności konspiracyjnej. W lipcu 1940 podczas inauguracyjnego posiedzenia Porozumienia Stronnictw Politycznych został wybrany Głównym Delegatem Rządu RP na ziemie wcielone. 3 grudnia otrzymał oficjalną nominację od premiera gen. Władysława Sikorskiego . Opowiadał się za koncepcją utworzenia autonomicznej konspiracji polskiej na terenach włączonych do Rzeszy . Współtworzył Okręgową Delegaturę Rządu RP na obszar Pomorza .

Tortury i śmierć

26 lipca 1941 został aresztowany przez Niemców z powodu odmowy podpisania manifestu do narodu polskiego w sprawie antyradzieckiej akcji u boku Niemiec. Został uwięziony w Forcie VII w Poznaniu i w trakcie okrutnego śledztwa był torturowany. 18 stycznia 1942 władze Polskiego Państwa Podziemnego wystąpiły z bezskutecznym apelem do rządu brytyjskiego, aby ten poprosił państwa neutralne o interwencję w Berlinie na rzecz Adolfa Bnińskiego. Nocą z 7 na 8 lipca 1942 wywieziono go z poznańskiej Cytadeli i zamordowano prawdopodobnie pod Stęszewem koło Poznania. 10 października Ministerstwo Spraw Zagranicznych III Rzeszy zatwierdziło skazanie go na śmierć w Berlinie.

Według Zbigniewa Mieczkowskiego Bniński zginął wrzucony do klatki z lwami[1].

Jego stanowisko jako Delegata na ziemie wcielone przejął Leon Mikołajczyk.

Odznaczenia

Pośmiertnie (1995) odznaczony Orderem Orła Białego .

Przypisy

Bibliografia

  • Krzysztof Komorowski, Konspiracja pomorska 1939–1947, Gdańsk 1993.
  • Marek Rezler: Sylwetki zasłużonych poznaniaków. Biogramy historyczne. W: Wielka Księga Miasta Poznania. Wyd. 1. Poznań: Dom Wydawniczy „Koziołki Poznańskie”, 1994, s. 730. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Adolf Bniński":

Oddychanie komórkowe ...

Linz ...

Brno ...

Uznam ...

Adolf Giżyński ...

1972 ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...

Zugspitze ...

Woda wapienna ...

1806 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Adolf Bniński":

204 Kryzys europejskiej myśli demokratycznej (plansza 7) ...

213 Polska kultura, sztuka i nauka dwudziestolecia międzywojennego (plansza 10) ...

211a Rzeczpospolita na arenie międzynarodowej w dwudziestoleciu międzywojennym (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie