Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Adam z Bremy

Adam z Bremy

Adam z Bremy, Adam Bremeński (ok. 1050 - po 1081 - daty orientacyjne) – niemiecki kronikarz i geograf, piszący po łacinie . Przybył do Bremy w 1068 r. aby napisać historię "Hamburga i ziem północnych" ( północnej Europy ).

Dzieło Adama z Bremy, Gesta Hammaburgensis ecclesiae pontificum, obejmuje lata 755 - 1072 i składa się z czterech ksiąg: trzech historycznych (Liber I - III) i czwartej geograficznej (Descriptio insularum aquilonis). Wiadomości zawarte w Gesta... oparte są częściowo na pracach wcześniejszych kronikarzy, a częściowo na przeprowadzonych przez Adama badaniach i wywiadach (np. z królem duńskim Swenem Estrydsenem posiadającym rozległą wiedzę historyczną i geograficzną).

W swojej pracy Adam zawarł mapę Skandynawii oraz pierwsze wzmianki o Grenlandii i Winlandii ( znanej dziś pod nazwą Ameryka ). Nieocenione informacje historyczne dotyczą, prócz rejonów Hamburga, Słowian i mieszkańców Jutlandii oraz ludów nadbałtyckich; kronika Adama jest często jedynym źródłem wiedzy o niektórych faktach i postaciach.

Krytyka

Przy braku dobrej woli dzieło Adama z Bremy można nazwać "pismem propagandowym arcybiskupstwa hamburskiego". Adam sam pisze, że czasem lepiej jest przemilczeć pewne fakty i wymyślić inne. I rzeczywiście, są przykłady na nierzetelność kronikarza: Adam pisze, że (nielubiany przez niego) Gorm Stary był u władzy 5 lat (w rzeczywistości musiały to być co najmniej 22 lata), a z drugiej strony lubiany przez Adama król Harald Sinozęby opisany jest jako władca zasiadający na tronie 50 lat (nieprawda).

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Adam z Bremy":

Dziady (zwyczaj) ...

Odense r. (przywileje cesarza Ottona III dla nowo powstałego biskupstwa w Odense). Kronikarz Adam z Bremy opisał w latach 70. XI w. Odense jako wielkie ...

Kościół jezuitów pw. św. Franciszka Ksawerego w Kownie ...

Grzyby ...

Uniwersytet Witolda Wielkiego ...

Zaplecze ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Nowa Polityka Ekonomiczna ...

Taylor Swift ...

Szkoła Rycerska ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Adam z Bremy":

230a Kryzysy ideologiczne, gospodarcze i społeczne w Polsce Ludowej (plansza 13) ...

11 LISTOPADA (plansza 1) ...

044. Brema (plansza 13) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie