Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Adam Sołtys

Adam Sołtys

Grób Mieczysława i Adama Sołtysów na cmentarzu Łyczakowskim

Adam Sołtys (ur. 4 lipca 1890 we Lwowie , zm. 1968 we Lwowie) – polski kompozytor, dyrygent, muzykolog, krytyk muzyczny, profesor konserwatorium Polskiego Towarzystwa Muzycznego we Lwowie .

Był synem Mieczysława Sołtysa . Jego wybitne uzdolnienia muzyczne zostały zauważone już w dzieciństwie. Rozpoczął pod okiem rodziców edukację muzyczną (grał na skrzypcach i fortepianie oraz uczył się teorii muzyki) w wieku 6 lat.

Po śmierci matki uczył się w konserwatorium Galicyjskiego Towarzystwa Muzycznego we Lwowie (skrzypce u Maurycego Wolfsthala i teorii pod kierunkiem ojca). W 1911 ukończył jednocześnie II gimnazjum oraz konserwatorium . Następnie wyjechał za granicę i studiował kompozycję w Königliche Hochschule für Musik w Charlottenburgu i Königliche Akademie der Kunste w Berlinie (jako stypendysta rządu niemieckiego).

W latach 1917 - 1919 odbył służbę wojskową w armii austro-węgierskiej, a od 1918 w Wojsku Polskim, uczestniczył w obronie Lwowa przed Ukraińcami[1]. W 1919 został profesorem Konserwatorium Polskiego Towarzystwa Muzycznego we Lwowie. W 1920 wyjechał ponownie do Berlina, gdzie w 1922 uzyskał doktorat z filozofii na podstawie pracy Georg Ōssterreich (1664-1735). Sein Leben und Werke. Ein Beitrag zur Geschichteder der norddeutschen Kantate.

Po powrocie do Lwowa wykładał w konserwatorium lwowskim przedmioty teoretyczne i kompozycję, później dodatkowo prowadził kursy operowe, klasę orkiestrową oraz dyrygenturę. Zasiadał w jury wielu konkursów muzycznych, m.in. I Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina ( 1927 ). W 1929 , po śmierci ojca został dyrektorem PTM i konserwatorium. Działał również jako muzykolog i krytyk muzyczny. W 1936 objął kierownictwo redakcji muzycznej lwowskiej rozgłośni Polskiego Radia.

Po zajęciu Lwowa przez ZSRR ( 22 września 1939) pozostał do końca 1939 na stanowisku dyrektora konserwatorium. W latach 1940 - 1941 był kierownikiem Oddziału Polskiego, dziekanem Wydziału Dyrygenckiego w zreorganizowanym przez Sowietów lwowskim konserwatorium. W czasie okupacji niemieckiej (od czerwca 1941) uczył muzyki oraz języków obcych w szkole prywatnej.

Po wojnie pozostał we Lwowie i do końca życia pracował jako profesor w Lwowskim Konserwatorium Państwowym im. Łysenki. Występował również jako dyrygent Lwowskiego Państwowego Teatru Opery i Baletu oraz Lwowskiej Filharmonii Państwowej.

Jego uczniami w okresie przedwojennym byli m.in.: Jerzy Kołaczkowski, Witold Krzemieński, Roman Kuklewicz, Stanisław Skrowaczewski , Zofia Iszkowska, Zofia Lissa i Tadeusz Machl (teoria muzyki),zaś po wojnie m.in. Leszek Mazepa, S. Niemand, Andrzej Nikodemowicz , M. Skoryk.

Twórczość kompozytora obejmuje głównie utwory na orkiestrę symfoniczną. Tworzył także kompozycje:

  • instrumentalne (orkiestrowe, kameralne, fortepianowe),
  • wokalne
  • wokalno-instrumentalne (pieśni solowe na głos z fortepianem lub orkiestrą).

Jego styl muzyczny ukształtował się pod wpływem późnego romantyzmu oraz polskich tradycji narodowych.

Został pochowany w rodzinnym grobowcu na cmentarzu Łyczakowskim .

Przypisy

Bibliografia

  • Kwartalnik "Cracovia Leopolis" 1/2001 ( [1] ) – skrót życiorysu, opracowanego przez córkę, Marię Sołtys-Pigłę.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Adam Sołtys":

Dziady (zwyczaj) ...

Odense ...

Brno ...

Kościół jezuitów pw. św. Franciszka Ksawerego w Kownie ...

Grzyby ...

Uniwersytet Witolda Wielkiego ...

Zaplecze ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Nowa Polityka Ekonomiczna ...

Taylor Swift ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Adam Sołtys":

230a Kryzysy ideologiczne, gospodarcze i społeczne w Polsce Ludowej (plansza 13) ...

11 LISTOPADA (plansza 1) ...

Muzyczna lekcja historii (plansza 19) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie