Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

7Q5

7Q5

Fragment 7Q5
Widok na wejście do jaskini, w której odkryto manuskrypt

7Q5 to oznaczenie fragmentu manuskryptu (5. fragment) znalezionego w 7. jaskini należącej do starożytnej wspólnoty religijnej z Qumran .

Na podstawie zachowanych liter i odtworzonej ilości znaków w wierszach manuskryptu, został on zidentyfikowany jako część Ewangelii według Marka (6:52-53). Jego znaczenie zostało opisane w książce hiszpańskiego jezuity José O’Callaghana Papiros neotestamentarios en la cueva 7 de Qumrân z 1972 roku, a kilkanaście lat później przez niemieckiego badacza Carstena Petera Thiede w The Earliest Gospel Manuscript z roku 1982.

Według tej identyfikacji byłby to najstarszy zachowany fragment Nowego Testamentu (obok fragmentów magdaleńskich ), który można datować na okres przed rokiem 68 n.e., ponieważ najpóźniej wtedy zwoje zostały ukryte w grotach w Qumran. Fragment ten dzieliłoby od oryginału zaledwie kilka lat.

Spis treści

Rekonstrukcja tekstu (wg. Callghana)

Rekonstrukcja dokonana przez Jose O'Callghana jako fragment Ewangelii wg Marka 6:52-53 (pogrubionymi literami zaznaczono zachowane w manuskrypcie litery):

ου γαρ
συνηκαν επι τοις αρτοις,
αλλ ην αυτων η καρδια πεπωρω-
μενη. και διαπερασαντες [επι την γην]
ηλθον εις γεννησαρετ και
προσωρμισθησαν. και εξελ-
θοντων αυτων εκ του πλοιου ευθυς
επιγνοντες αυτον.

Tłumaczenie: 52 (...) nie zrozumieli sprawy z chlebami, gdyż umysł ich był otępiały. 53 Gdy się przeprawili, przypłynęli do Genezaret i przybili do brzegu. (Według BT)

Przeciwnicy tej tezy wskazują na zbyt małą wielkość zachowanego fragmentu, by jednoznacznie powiązać papirus 7Q5 z tekstem Ewangelii, jedna litera nie pasuje do wersji znanych z innych manuskryptów biblijnych (zmiana d na t), ponadto usunąć trzeba z tekstu Markowego jedną frazę i utworzyć nowy wariant tekstowy, nie potwierdzony w całej tradycji skrupturystycznej. Thiede wskazuje na możliwość regionalnej pisowni 'tikes' zamiast 'dikes'[1].

Zobacz też

Przypisy

  1. C.P. Thiede, M.D'ANCONA,Jezusowy papirus, wyd. Amber, W-wa 2006, s. 51-52)

Bibliografia

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "7Q5":

7Q5 Fragment 7Q5Widok na wejście do jaskini, w której odkryto manuskrypt7Q5 to oznaczenie fragmentu ...

Rękopisy z Qumran ...

Ewangelia Marka ...


Inne lekcje zawierające informacje o "7Q5":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie