Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

23 Dywizja Górska SS (2 chorwacka) Kama

23 Dywizja Górska SS (2 chorwacka) Kama

23 Dywizja Górska SS (2 chorwacka) Kama

23 Dywizja Górska SS (2. chorwacka) "Kama" ( niem. 23. Waffen-Gebirgs-Division der SS "Kama" (kroatische Nr. 2) – związek taktyczny Waffen-SS złożony z muzułmańskich Bośniaków , Chorwatów i volksdeutschów z Banatu podczas II wojny światowej .

Spis treści

Historia

28 maja 1944 r. Adolf Hitler wydał zgodę na sformowanie drugiej po 13 Dywizji Górskiej SS "Handschar" jednostki muzułmańsko-chorwackiej na obszarze Bałkanów . Otrzymała ona kolejny numer 23. i przydomek " Kama ", który oznaczał kaukaski sztylet . Wraz z 13. DGór. SS miała ona tworzyć korpus górski. Jej zadaniami miało być zwalczanie partyzantki we wschodniej Bośni oraz zabezpieczenie tych terenów w celu utworzenia regionu autonomicznego dla muzułmanów pod zwierzchnictwem SS .

10 czerwca rozpoczęto rekrutację do jednostki spośród muzułmanów zamieszkujących Bośnię oraz Chorwatów i volksdeutschów z Banatu. Kadrę oficerską i w większości podoficerską tworzyli Niemcy. Przeniesiono do niej także pewną liczbę żołnierzy z 13. DGór. SS. We wrześniu jej stan liczebny osiągnął liczbę zaledwie 3793 ludzi w stosunku do projektowanej wielkości 19 tys. Żołnierze wyznający islam mieli zapewnioną swobodę kultu religijnego i przestrzegania swoich zwyczajów, co było wcześniej zaaprobowane przez Reichsführera SS Heinricha Himmlera . W każdym batalionie byli imami , a w pułkach mułłowie . Jednakże pomiędzy Bośniakami i Chorwatami a Niemcami dochodziło do licznych konfliktów ze względu na traktowanie tych pierwszych, którzy byli Słowianami , jako podludzi . Występowały one również na tle religijnym i kulturowym. Stąd dywizja charakteryzowała się niskim morale i wieloma dezercjami .

Ze względu na zagrożenie atakami partyzantów przeszkolenie wojskowe zostało przeniesione na obszar Banatu . W tym czasie Armia Czerwona w wyniku swojej ofensywy na Bałkanach i na Węgrzech niebezpiecznie blisko zbliżyła się do baz szkoleniowych 23. DGór. SS. W tej sytuacji Niemcy postanowili zintensyfikować szkolenie, wyznaczając nierealistyczną datę 24 września 1945 na osiągnięcie gotowości bojowej przez jej żołnierzy. Ostatecznie niemieckie władze wojskowe same zorientowały się w nierealności tego planu i w rezultacie w październiku 1944 postanowiły rozwiązać jednostkę, a jej kadrę i żołnierzy przenieść do innych dywizji. Większość z rekrutów trafiła do dywizji "Handschar", zaś niemieccy oficerowie i podoficerowie do 31 Ochotniczej Dywizji Grenadierów SS "Böhmen und Mähren" . Numer 23. przekazano natomiast formowanej z Holendrów Dywizji Grenadierów Pancernych SS "Nederland" .

Umundurowanie

Odznaką żołnierzy 23. DGór. SS "Kama", którą nosili na kołnierzu munduru, było słońce z 16 promieniami. Umundurowanie było tropikalne w kolorze khaki . Na głowach noszono fezy .

Dowódcy

Skład

  • 55 Pułk Strzelców Górskich Waffen SS (3. chorwacki)
  • 56 Pułk Strzelców Górskich Waffen SS (4. chorwacki)
  • 23 Pułk Artylerii Górskiej Waffen SS
  • 23 Batalion Rozpoznawczy SS
  • 23 Batalion Artylerii Przeciwlotniczej SS
  • 23 Batalion Niszczycieli Czołgów SS
  • 23 Batalion Zaopatrzeniowy SS
  • 23 Batalion Pionierów SS
  • 23 Batalion Łączności SS
  • 23 Szpital Polowy SS
  • 23 Batalion Uzupełnień SS
  • 23 Oddział Sanitarny SS
  • 23 Oddział Administracyjny SS


Inne hasła zawierające informacje o "23 Dywizja Górska SS (2 chorwacka) Kama":

Maine ...

Insurekcja kościuszkowska ...

Sedmídolí ...

Medwiedin ...

Kościuszko ...

Walonowie ...

Murawa bliźniczkowa ...

Ziołorośla ...

Jarząb pospolity ...

Piętra roślinności ...


Inne lekcje zawierające informacje o "23 Dywizja Górska SS (2 chorwacka) Kama":

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 8) ...

218b Sprawa polska podczas II wojny światowej (plansza 7) ...

214b II Wojna Światowa. Działania zbrojne w latach 1939 - 1941 r. (plansza 10) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie