Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Geografia Stanów Zjednoczonych

Geografia Stanów Zjednoczonych

Mapa kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych.

Stany Zjednoczone - państwo położone na półkuli zachodniej , na kontynencie Ameryki Północnej .

Stany Zjednoczone składają się:

  • z części kontynentalnej, w której zlokalizowanych jest 48 stanów amerykańskich;
  • stanu Alaska , który położony jest w północno-zachodniej części kontynentu amerykańskiego;
  • z archipelagu Wysp Hawajskich położonych na Oceanie Spokojnym .

Ponadto, Stany Zjednoczone sprawują kontrole nad 14 terytoriami zależnymi, które położone są na Pacyfiku i Karaibach .

Od północy Stany Zjednoczone graniczą z Kanadą , a od południa z Meksykiem oraz posiadają granice morską z Rosją , Kubą i Bahamami . Łączna powierzchnia Stanów Zjednoczonych wynosi 9 629 091 km², a liczba ludności niemal 310 mln[1].

Spis treści

Powierzchnia

Łączna powierzchnia Stanów Zjednoczonych (biorąc pod uwagę powierzchnie wód i lądów) czyni to państwo trzecim lub czwartym największym państwem na świecie. Według różnych źródeł, Stany Zjednoczone są większe lub mniejsze od Chin . Chiny i Stany Zjednoczone są mniejsze od Rosji i Kanady , ale większe od Brazylii . Licząc jedynie powierzchnię lądową, Stany Zjednoczone są trzecim największym państwem na świecie po Rosji i Chinach, Kanada w tej klasyfikacji jest czwartym państwem świata[2]. Obliczenie powierzchni Chin i Stanów Zjednoczonych zależy od dwóch czynników:

1. roszczenia Chin do rejonów Aksai Chin i Trans-Karakoram Tract, do których prawa zgłaszają również Indie . Z tego powodu obszar ten nie jest wliczany do powierzchni Chin;

2. sposobu obliczania powierzchni Stanów Zjednoczonych. Od czasu wydania przez CIA rocznika The World Factbook , powierzchnia Stanów Zjednoczonych była już kilkakrotnie zmieniana[3]. Od roku 1989 do 1996 łączny obszar Stanów Zjednoczonych wynosił 9 372 610 km² (powierzchnia lądów i wód śródlądowych). W 1997 r. powierzchnia została zmieniona na 9 629 091 km² (został doliczony obszar Wielkich Jezior i wód przybrzeżnych); w roku 2004 powierzchnia wyniosła 9 631 418 km², a w roku 2006 : 9 631 420 km². W roku 2007 po wliczeniu wód terytorialnych obszar Stanów Zjednoczonych wyniósł 9 826 630 km².

Obecnie, wg The World Factbook, powierzchnia wynosi 9 826 675 km²[4], Departament Statystyki ONZ podaje obszar 9 629 091 km²[5], a wg Encyklopedii Britannica obszar wynosi 9522055 km²[6].

Granica

Stany Zjednoczone graniczą z dwoma państwami, od północy z Kanadą i od południa z Meksykiem. Łączna długość granicy lądowej wynosi 12034 km[4]. Granica amerykańsko-kanadyjska jest najdłuższą granicą państwową na świecie i wynosi 8893 km, natomiast granica z Meksykiem ma długość 3141 km.

Kanada

Przygraniczne hrabstwa amerykańskie.

     Granica lądowa

     Granica wodna

Granica amerykańsko-kanadyjska liczy 8893 km długości[4] i przebiega przez trzynaście amerykańskich stanów oraz osiem kanadyjskich prowincji. Granica przebiega w sposób południkowy wzdłuż Alaski oraz równoleżnikowo przez kontynentalną cześć Stanów Zjednoczonych. Granica została utworzona na postanowieniach traktatu wersalski z 1783 roku.

Granica wzdłuż Alaski liczy 2477 km[4] i rozpoczyna się od Morza Beauforta , najbardziej skrajnym punktem na północy granicy jest Przylądek Demaracation. Granica ku południu biegnie przez Góry Brytyjskie (ang. British Mountains), przecina rzekę Jukon , wzdłuż pasma górskiego Nutzotin Mountains i Góry Świętego Eliasza . Szczyt Mount Bear (4520 m n.p.m.) i Góra Świętego Eliasza (5489 m n.p.m.) położone są na granicy obu państw. W południowej części Alaski granica biegnie przez Góry Nadbrzeżne i kończy się w rejonie cieśniny Dixon Entrance[7].

Granica biegnąca przez kontynentalna cześć Stanów Zjednoczonych liczy 6418 km i biegnie od Oceanu Spokojnego po Atlantyk . Granica rozpoczyna się w cieśninie Juan de Fuca na zachodnim wybrzeżu i oddziela wyspę Vancouver od stanu Waszyngton . Następnie granica biegnie przez Góry Kaskadowe i Rów Gór Skalistych (ang. Rocky Mountain Trench). Granica przebiega przez obszar kanadyjskiego parku narodowego Waterton Lakes i amerykańskiego parku narodowego Glacier , które razem tworzą Międzynarodowy Park Pokoju Waterton-Glacier . Następnie granica przebiega przez obszar Wielkich Równin , kolejnym parkiem położonym wzdłuż granicy jest Park Narodowy Grasslands . Granica przecina w centralnej części kontynentu jezioro Leśne oraz system Wielkich Jezior (granica przebiega przez następujące jeziora: Górne , Huron , Erie i Ontario ). We wschodniej części granica przebiega wzdłuż Rzeki Świętego Wawrzyńca , w północnej części Appalachów i kończy się w Zatoce Fundy [8].

Góra Świętego Eliasza położona na granicy amerykańsko-kanadyjskiej.

Stany graniczące z Kanadą

 

Prowincje graniczące ze Stanami Zjednoczonymi

Meksyk

Granica amerykańsko-meksykańska przecinająca miasto San Diego (po lewej stronie) i Tijuana (po prawej stronie).

Granica amerykańsko-meksykańska liczy 3141 km długości[4] i przebiega przez cztery amerykańskie stany i sześc meksykańskich stanów. Granica przebiega w sposób równoleżnikowy. Obecna granica ukształtowała się w roku 1853 po wojnie amerykańsko-meksykańskiej ( 1846 - 1848 ) oraz tzw. zakupu Gadsdena , który miał miejsce w roku 1853 .

Granica wzdłuż Meksyku biegnie od Oceanu Spokojnego po Atlantyk. Granica rozpoczyna swój bieg od Zatoki Santa Catalina. Na zachodzie pierwszymi miastami granicznymi jest amerykańskie miasto San Diego i meksykańskie miasto Tijuana i Mexicali . Następnie granica przebiega przez region pustyni Sonora . Kolejnymi ośrodkami miejskim położonymi na granicy są miasta Nogales w Stanach Zjednoczonych i Nogales w Meksyku. Dalej granica biegnie przez pasmo górskie Sierra Madre Zachodnia i północną część Wyżyny Meksykańskiej . Kolejne miasta graniczne to El Paso w stanie Teksas i Ciudad Juárez w stanie Chihuahua . Dalej granica amerykańsko-meksykańska biegnie wzdłuż rzeki Rio Grande , i ciągnie się wzdłuż niej przez 2008 km [9]. Rzeka przepływa przez meksykańskie miasto graniczne Ojinaga, przecina Płaskowyż Edwardsa i dalej przepływa przez następujące miasta graniczne: Eagle Pass - Piedras Negras , Laredo - Nuevo Laredo i Brownsville - Matamoros . Granica kończy się u ujścia rzeki Rio Grande do Zatoki Meksykańskiej [10].

Na długości 1125 km ciągnie się mur na granicy, który ma za zadanie zapobiegać przedostawaniu się nielegalnych imigrantów z Meksyku do Stanów Zjednoczonych[11].

Stany graniczące z Meksykiem

 

Stany graniczące ze Stanami Zjednoczonymi

Granica morska

Granica morska między Rosją a Stanami Zjednoczonymi.

Stany Zjednoczone posiadają granice morską z trzema państwami: Bahamami , Kubą i z Rosją .

Granica morska z Kubą została zatwierdzona traktatem, który został podpisany w dniu 16 grudnia 1977 roku w Waszyngtonie [12][13]. Granica morska pomiędzy Kubą, Bahamami i Stanami Zjednoczonymi biegnie przez Cieśninę Florydzką , która położona jest na południe od stanu Floryda [14].

Granica morska pomiędzy Rosją a Stanami Zjednoczonymi, została zatwierdzona w dniu 1 czerwca 1990 roku przez rząd Związku Radzieckiego [15]. Po rozpadzie ZSRR umowa została ratyfikowana jedynie przez rząd Stanów Zjednoczonych. Granica znana jest również jako linia Baker - Szewardnadze lub umowa Baker - Szewardnadze, nazwa pochodzi od sowieckiego ministra spraw zagranicznych Eduard Szewardnadze i sekretarza stanu Jamesa Bakera [16].

Granica z Rosją biegnie od Morza Beringa , przez Cieśninę Beringa , w której znajdują się Wyspy Diomedesa . Pomiędzy Wyspą Ratmanowa , należąca do Rosji, a wyspą Mała Diomeda należącą do Stanów Zjednoczonych jest odległość jedynie 3,8 km. Następnie granica biegnie wzdłuż międzynarodowej linii zmiany daty i kończy się na północy na Morzu Czukockim [17].

Podział administracyjny

Stany Zjednoczone składają się z 50 stanów i z Dystryktu Kolumbii ; 48 stanów położonych w strefie kontynentalnej oraz z stanu Alaska i Hawaje , który zlokalizowany jest w archipelagu wysp Hawaje . Wszystkie stany USA dzielą się na hrabstwa, których jest 3048, jedynie stan Luizjana dzieli się na 64 parafie i Alaska, który złożony jest z 27 jednostek terytorialnych niższego rzędu (11 terytoriów i 16 miast).

Stany

Alabama , Alaska , Arizona , Arkansas , Connecticut , Dakota Południowa , Dakota Północna , Delaware , Floryda , Georgia , Hawaje , Idaho , Illinois , Indiana , Iowa , Kalifornia , Kansas , Karolina Południowa , Karolina Północna , Kentucky , Kolorado , Luizjana , Maine , Maryland , Massachusetts , Michigan , Minnesota , Missisipi , Missouri , Montana , Nebraska , Nevada , New Hampshire , New Jersey , Nowy Jork , Nowy Meksyk , Ohio , Oklahoma , Oregon , Pensylwania , Rhode Island , Teksas , Tennessee , Utah , Vermont , Waszyngton , Wirginia , Wirginia Zachodnia , Wisconsin , Wyoming .

Terytoria zależne

Stany Zjednoczone sprawują kontrolę nad 14 terytoriami zamorskimi, które położone są na Pacyfiku i Karaibach. Cztery terytoria posiadają status zorganizowanego i są to: Guam , Mariany Północne , Portoryko i Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych . Ponadto, Mariany Północne i Portoryko mają status państw stowarzyszonych .

Pozostałe terytoria zamorskie maja status niezorganizowanego: Baker , Howland , Jarvis , Johnston , Kingman , Midway , Navassa , Palmyra , Samoa Amerykańskie i Wake .

Skrajne punkty

Stany Zjednoczone:

Kontynentalna cześć Stanów Zjednoczonych:

Terytoria zamorskie Stanów Zjednoczonych:

Geograficzny środek:

Geograficzny środek Stanów Zjednoczonych znajduje się 34 km na północ od Belle Fourche w stanie Dakota Południowa ( 44°58'N 103°46'W / 44.967, -103.767 ). Natomiast geograficzny środek kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych zlokalizowany jest 6 km na zachód od Lebanon w stanie Kansas ( 39°50'N 98°35'W / 39.833, -98.583 ).

Inne:

Punktem położonym najbliżej równika jest niezamieszkała wyspa Baker ( 0°11'41″N 176°28'46″W / 0.19472, -176.47944 )[18][19].

Regiony fizycznogeograficzne

Ta sekcja jest . Jeśli możesz, .

Hydrologia

Ta sekcja jest . Jeśli możesz, .

Gleby

Gleba typu Mollisols w stanie Nebraska .
Profil glebowy - Histisol.

Pokrywa glebowa w Stanach Zjednoczonych ma charakter strefowy, która uzależniona jest od stref klimatycznych świata. Klasyfikacja gleby według systemu Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych i National Cooperative Soil Survey wyróżnia 12 głównych typów gleb[20].

Charakterystyka gleb

  • Gelisols - gleby występujące w zimnym klimacie, wieczna zmarzlina sięga 2 m w głąb gruntu. W Stanach Zjednoczonych gleby te zajmują 8,7% powierzchni kraju i występują w stanie Alaska oraz na obszarach wysokogórskich. Ponadto wyróżnia się trzy rodzaje tych gleb: Histels, Turbels i Orthels [21].
  • Histosols - gleby zbudowane głownie z materii organicznej , która stanowi od 20 do 30% masy gleby. Grubość materii organicznej wynosi ponad 40 cm. Występują na obszarach podmokłych w regionie Wielkich Jezior, wzdłuż wschodniego wybrzeża USA oraz w stanie Floryda . Wyróżnia się pięć rodzajów tych gleb: Folists, Wassists, Fibrists, Saprists i Hemists. Zajmują 1,6% powierzchni Stanów Zjednoczonych[22].
  • Spodosols - kwaśne gleby, charakteryzuje się pod powierzchniową warstwą próchnicy zbudowaną głównie z glinu i żelaza . Występują w klimacie umiarkowanym chłodnym, pod lasami iglastymi; słabo urodzajne w celu poprawy urodzajności tych gleb wymagane jest dodawanie wapnia. Wyróżnia się pięć rodzajów tych gleb: Aquods, Gelods, Cryods, Humods i Orthods. Zajmują 3,5% powierzchni Stanów Zjednoczonych, występują w stanach Waszyngton , Oregon , na Alasce oraz w Michigan , Wisconsin na Florydzie oraz w regionie Nowa Anglia [23].
  • Andisols - gleby utworzone na popiele wulkanicznym, bogate w fosfor. Występują w północno-zachodnich Stanach Zjednoczonych (głownie w stanach Waszyngton i Oregon) oraz na Hawajach. Wyróżnia się osiem rodzajów tych gleb: Aquands, Gelands, Cryands, Torrands, Xerands, Vitrands, Ustands i Udands. W Stanach Zjednoczonych gleby te zajmują 1,7% powierzchni kraju[24].
  • Oxisols - gleby silnie zwietrzałe, charakteryzują się występowaniem tlenków: żelaza oraz glinu . Gleby słabo urodzajne, wyróżnia się pięć rodzajów tych gleb: Aquox, Torrox, Ustox, Perox i Udox. W Stanach Zjednoczonych, gleby Oxisols zajmują jedynie 0,02% powierzchni kraju i występują na wyspach archipelagu Hawaje oraz na Portoryko [25].
  • Vertisols - gleby gliniaste, porośnięte głównie łąkami i sawannami , występują w klimacie półpustynnym . Wyróżnia się sześć rodzajów tych gleb: Aquerts, Cryerts, Xererts, Torrerts, Usterts i Uderts. Zajmują 2% powierzchni Stanów Zjednoczonych, występują przede wszystkim w stanie Teksas oraz na granicy stanów: Arkansas , Luizjana i Missisipi [26].
  • Aridisols - gleby występujące w suchych regionach; zbudowana z gliny, węglan wapnia , krzemu i z soli lub z gipsu . Charakteryzują się bardzo małą ilością materii organicznej. Gleby nie wykorzystywane w rolnictwie. Wyróżnia się siedem rodzajów tych gleb: Cryids, Salids, Durids, Gypsids, Argids, Calcids i Cambids. Zajmują 8,3% powierzchni Stanów Zjednoczonych, występują w zachodniej części kraju (głównie w stanach: Nevada , Arizona i Utah )[27].
  • Ultisols - gleby silnie wyługowane , o stosunkowo niskiej płodności. Występują w klimatach: umiarkowany chłodny oraz w strefie klimatu równikowego . W wyniku procesu wietrzenie z gleb zostało wypukanych duża cześć: wapnia , magnezu i potasu . Gleby nadają się do produkcji rolnej, po ówczesnym nawożeniu nawozów oraz nawodnieniu. Wyróżnia się pięć rodzajów tych gleb: Aquults, Humults, Udults, Ustults i Xerults. Zajmują 9,2% powierzchni Stanów Zjednoczonych i występują przede wszystkim we wschodniej części kraju ( Nizina Atlantycka )[28].
  • Mollisols - gleby porośnięte głównie trawami, utworzone na lessach ; wykorzystywane rolniczo. Wyróżnia się osiem rodzajów tych gleb: Albolls, Aquolls, Rendolls, Gelolls, Cryolls, Xerolls, Ustolls i Udolls. Występują płatowo w kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych (największa koncentracja na obszarze Wielkich Równin ), zajmują 21,5% powierzchni[29].
  • Alfisols - gleby porośnięte lasami, charakteryzują się wysoką płodnością. Występują w klimacie umiarkowanym wilgotnym. Wyróżnia się pięć rodzajów tych gleb: Aqualfs, Cryalfs, Udalfs, Ustalfs i Xeralfs. Występują płatowo w kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych i zajmują 17% powierzchni[30].
  • Inceptisols - gleby słabe, wykazują minimalny rozwój poziomu genetycznego . Gleby Inceptisols, występują przede wszystkim w górach lub na młodych geomorfologicznych powierzchniach. Występują płatowo w kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych oraz na Alasce, Hawajach i Portoryko, zajmują 9,7% powierzchni. Wyróżnia się siedem rodzajów tych gleb: Aquepts, Anthrepts, Gelepts, Cryepts, Ustepts, Xerepts i Udepts[31].
  • Entisols - gleby nie wykazujące żadnych profili glebowych oprócz poziomu próchniczego . Występują m.in: na skalistych podłożach i w dolinach rzecznych. W Stanach Zjednoczonych gleby te zajmują 12,3% powierzchni kraju, występują we wszystkich stanach. Wyróżnia się sześć rodzajów tych gleb: Wassents, Aquents, Arents, Psamments, Fluvents i Orthents[32].

Klimat

Ze względu na duży obszar i szeroki zakres szerokości geograficznej Stanów Zjednoczonych, występują tu strefy niemal każdego klimatu na świecie. Na zdecydowanym obszarze dominuje klimat umiarkowany , subtropikalny w regionie tzw. Głębokiego Południa , tropikalny na Hawajach i w południowej części stanu Floryda , klimat polarny na Alasce , półpustynny na obszarze Wielkich Równin na zachód od 100 południka długości zachodniej, śródziemnomorski na wybrzeżu Kalifornii i suchy w regionie Wielkiej Kotliny .

Największy wpływ na kształtowanie się pogody nad obszarem Stanów Zjednoczonych ma prąd strumieniowy , który powoduje powstawanie niżu barycznego na znacznych obszarach nad północnym rejonem Oceanu Spokojnego. Ponadto na znacznym obszarze Stanów Zjednoczonych klimat kształtowany jest przez przebieg pas górskich ( Kordyliery na zachodnim wybrzeżu i Appalachy na wschodnim), które blokują napływ oceanicznych mas powietrza nad kontynentalna cześć USA oraz prądy morskie opływające wybrzeże Stanów Zjednoczonych; ciepły Prąd Zatokowy i zimny Prąd Labradorski na Oceanie Atlantyckim oraz zimny Prąd Kalifornijski i ciepły Prąd Alaski na Oceanie Spokojnym. Południkowy przebieg łańcuchów górskich umożliwia przepływ mas powietrza z północy na południe i na odwrót. W okresie zimy nad obszarem Stanów Zjednoczonych dominują arktyczne masy powietrza napływające z północy, natomiast w lecie zwrotnikowe masy powietrza napływające z południa kontynentu Amerykańskiego.

Wpływ El Niño

Wpływ El Niño na występowanie opadów w Ameryce Północnej .

El Niño na obszarze Ameryki Północnej wpływa na przebieg prądu strumieniowego, w wyniku zmiany przebiegu zmienia się suma opadów w zachodniej części Stanów Zjednoczonych, w regionie Midwest oraz na południowym-wschodzie. Ponadto zmiana trasy prądu strumieniowego wpływa na tworzenie się cyklonów tropikalnych nad Atlantykiem i Pacyfikiem po przez zmiany temperatur wód w oceanach. Podczas El Niño prąd strumieniowy przebiega z zachód na wschód i zostaje przesunięty w południowe obszary Stanów Zjednoczonych; podczas La Niña prąd strumieniowy przebiega w dalszych regionach północnych[33].

El Niño powoduje podwyższenie się temperatur w północnej części kontynentalnych Stanów Zjednoczonych oraz na południu Alaski w okresie jesieni i zimy , oraz obniżenie temperatury w regionie Zatoki Meksykańskiej w okresie zimy[34][35].

W trakcie trwania La Niña nad obszarem Alaski panuje bardziej sucha pogoda niż, w trakcie El Niño, który na tym obszarze nie wpływa znacząco na bardziej suchą lub mokrą pogodę. Podczas trwania El Niño wzrost opadów zostaje odnotowany nad stanem Kalifornia[36]. Ponadto zwiększa się ilość opadów w rejonie Zatoki Meksykańskiej oraz w regionie południowo-wschodnich stanów[37]. Na przełomie zimy i wiosny podczas El Niño na archipelagu wysp Hawaje odnotowuje się mniejsza ilość opadów od średniej wieloletniej[38].

W wyniku anomalii pogodowej El Niño zwiększa się suma opadów śniegu w południowej części Gór Skalistych oraz w łańcuchu górskim Sierra Nevada oraz zmniejszenie opadów śniegu w regionie północnej części Midwest oraz na obszarze Wielkich Jezior Północnoamerykańskich . W przeciwieństwie do El Niño, La Niña powoduje wzrost opadów śniegu nad północno-zachodnim wybrzeżem oraz w zachodniej części Wielkich Jezior[39].

Anomalie El Niño i La Niña wpływają na intensywność występowania huraganów . El Niño powoduje zwiększenie liczby huraganów, tworzących się nad wschodnim Pacyfikiem oraz zmniejszenie liczby huraganów powstających nad Atlantykiem. La Niña w przeciwieństwie do El Niño przyczynia się do powstawania mniejszej liczby huraganów nad Pacyfikiem, a większej na Oceanem Atlantyckim[40].

Ekstrema

Najniższa temperatura na obszarze Stanów Zjednoczonych została odnotowana w stanie Alaska i wyniosła -62,2°C[41], natomiast najwyższa temperatura została odnotowana w Dolinie Śmierci (Kalifornia) i wyniosła 56,7 °C[42].

Najwyższe opady śniegu występują w górach położonych w zachodnich stanach. Największa suma rocznych opadów śniegu występuje na Mount Rainier w stanie Waszyngton, i wynosi 1758 cm. Rekord opadu śniegu na Mount Rainier został odnotowany na przełomie lat 1971 - 1972 i wyniósł 2850 cm. Najwyższa suma opadu śniegu w Stanach Zjednoczonych została odnotowana na Mount Baker w północnej części stanu Waszyngton i wyniosła 2896 cm w zimie na przełomie lat 1998 - 1999 .

Największe opady deszczu występują wzdłuż pasm górskich położonych nad Wybrzeżem Północno-Zachodnim , największa średnia suma opadów w kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych występuje w Quinault Ranger (stan Waszyngton) i wynosi 3480 mm.[43]. Większe opady występują jedynie na wulkanie Waialeale położonym na wyspie Kauai w archipelagu wysp Hawaje, średnia suma opadów wynosi 11684 mm[44]. Najmniejsza roczna suma opadów występuje na pustyni Mojave , w mieście Yuma suma opadów wynosi 67 mm[45].

Klimatogramy dla wybranych amerykańskich miast

Klimatogram dla Anchorage [46]
StLuMaKwMaCzLiSiWrPaLiGr
 
 
17
 
-5
-13
 
 
19
 
-3
-11
 
 
17
 
1
-8
 
 
13
 
7
-2
 
 
18
 
13
4
 
 
27
 
17
8
 
 
43
 
19
11
 
 
74
 
17
10
 
 
73
 
13
5
 
 
53
 
4
-2
 
 
28
 
-2
-9
 
 
27
 
-5
-11
Temperatury w °C
Opad całkowity w mm
Klimatogram dla Atlanty [47]
StLuMaKwMaCzLiSiWrPaLiGr
 
 
113
 
11
2
 
 
115
 
12
3
 
 
136
 
17
6
 
 
114
 
22
11
 
 
80
 
26
16
 
 
97
 
30
19
 
 
120
 
31
21
 
 
91
 
30
21
 
 
83
 
28
18
 
 
62
 
22
12
 
 
75
 
16
6
 
 
111
 
11
3
Temperatury w °C
Opad całkowity w mm
Klimatogram dla Chicago [48]
StLuMaKwMaCzLiSiWrPaLiGr
 
 
47
 
0
-8
 
 
41
 
1
-7
 
 
70
 
6
-2
 
 
77
 
13
4
 
 
95
 
18
10
 
 
103
 
24
16
 
 
86
 
27
19
 
 
80
 
26
18
 
 
69
 
23
14
 
 
71
 
16
8
 
 
56
 
8
1
 
 
48
 
2
-5
Temperatury w °C
Opad całkowity w mm


Klimatogram dla Denver [49]
StLuMaKwMaCzLiSiWrPaLiGr
 
 
13
 
6
-9
 
 
12
 
8
-7
 
 
33
 
12
-4
 
 
49
 
16
1
 
 
59
 
21
7
 
 
40
 
28
12
 
 
55
 
31
15
 
 
46
 
30
14
 
 
29
 
25
9
 
 
25
 
19
2
 
 
25
 
11
-5
 
 
16
 
7
-9
Temperatury w °C
Opad całkowity w mm
Klimatogram dla Nowego Jorku [50]
StLuMaKwMaCzLiSiWrPaLiGr
 
 
99
 
4
-3
 
 
75
 
6
-2
 
 
103
 
10
2
 
 
100
 
16
7
 
 
113
 
22
13
 
 
89
 
26
18
 
 
115
 
29
21
 
 
105
 
28
20
 
 
101
 
24
16
 
 
86
 
18
10
 
 
97
 
12
5
 
 
91
 
7
0
Temperatury w °C
Opad całkowity w mm
Klimatogram dla San Francisco [51]
StLuMaKwMaCzLiSiWrPaLiGr
 
 
120
 
15
8
 
 
105
 
16
9
 
 
86
 
17
10
 
 
32
 
18
10
 
 
14
 
19
11
 
 
3
 
20
12
 
 
1
 
20
12
 
 
2
 
21
13
 
 
7
 
22
13
 
 
30
 
21
13
 
 
84
 
18
10
 
 
81
 
15
8
Temperatury w °C
Opad całkowity w mm


Klimatogram dla Seattle [52]
StLuMaKwMaCzLiSiWrPaLiGr
 
 
132
 
7
2
 
 
99
 
9
3
 
 
84
 
11
4
 
 
50
 
14
6
 
 
40
 
18
8
 
 
36
 
21
11
 
 
16
 
22
12
 
 
19
 
23
13
 
 
42
 
19
11
 
 
83
 
15
8
 
 
127
 
11
5
 
 
138
 
8
3
Temperatury w °C
Opad całkowity w mm
Klimatogram dla Miami [53]
StLuMaKwMaCzLiSiWrPaLiGr
 
 
48
 
25
15
 
 
53
 
25
16
 
 
65
 
27
18
 
 
85
 
29
20
 
 
140
 
31
22
 
 
217
 
32
24
 
 
147
 
33
25
 
 
219
 
33
25
 
 
213
 
32
24
 
 
157
 
30
22
 
 
87
 
27
20
 
 
55
 
25
17
Temperatury w °C
Opad całkowity w mm
Klimatogram dla Honolulu [54]
StLuMaKwMaCzLiSiWrPaLiGr
 
 
69
 
27
19
 
 
60
 
27
19
 
 
48
 
28
19
 
 
28
 
28
20
 
 
20
 
29
21
 
 
11
 
31
22
 
 
13
 
31
23
 
 
12
 
32
24
 
 
19
 
32
23
 
 
55
 
31
23
 
 
58
 
29
22
 
 
72
 
28
20
Temperatury w °C
Opad całkowity w mm


Przypisy

  1. U.S. POPClock Projection , [dostęp 20 lipca 2010]
  2. Yahoo's chart of countries by land area based on the CIA World Factbook .
  3. Countries of the World: 21 Years of World Facts , geographic.org, [dostęp 21 lipca 2010].
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 "United States" . The World Factbook. CIA. 2009-09-30, [dostęp 21 lipca 2010].
  5. "Population by Sex, Rate of Population Increase, Surface Area and Density". Demographic Yearbook 2005 . UN Statistics Division, [dostęp 21 lipca 2010].
  6. "United States" . Encyclopedia Britannica, [dostęp 21 lipca 2010].
  7. str. 154 - 155. W: Ilustrowany Atlas Świata. Warszawa: Reader's Digest, 2003. . 
  8. str. 156 - 161. W: Ilustrowany Atlas Świata. Warszawa: Reader's Digest, 2003. . 
  9. Metz, Leon C. Rio Grande . The Handbook of Texas Online, [dostęp 22 lipca 2010]
  10. str. 182, 184 - 185. W: Ilustrowany Atlas Świata. Warszawa: Reader's Digest, 2003. . 
  11. Będzie mur na granicy USA z Meksykiem . Rzeczpospolita, [dostęp 22 lipca 2010].
  12. J. R. V. Prescott (1985). The Martime Political Boundaries of the World (London: Methuen, ), str. 341.
  13. R. W. Smith (1981), "The Maritime Boundaries of the United States", Geographical Review 71:395–410.
  14. str. 186. W: Ilustrowany Atlas Świata. Warszawa: Reader's Digest, 2003. . 
  15. 1990 USSR/USA Maritime Boundary Agreement , [dostęp 27 lipca 2010].
  16. "European press review" . BBC News , [dostęp dostęp 27 lipca 2010].
  17. str. 154. W: Ilustrowany Atlas Świata. Warszawa: Reader's Digest, 2003. . 
  18. "Baker Island" . Geographic Names Information System, USGS , [dostęp 28 lipca 2010].
  19. "CIA World Factbook: Jarvis Island" . CIA World Factbook, [dostęp 28 lipca 2010].
  20. The Twelve Soil Orders , [dostęp 30 lipca 2010]
  21. Gelisols home , [dostęp 30 lipca 2010].
  22. Histosols home , [dostęp 30 lipca 2010].
  23. Spodosols home , [dostęp 30 lipca 2010].
  24. Andisols home , [dostęp 30 lipca 2010].
  25. Oxisols home , [dostęp 31 lipca 2010].
  26. Vertisols home , [dostęp 31 lipca 2010].
  27. Aridisols home , [dostęp 31 lipca 2010].
  28. Ultisols home , [dostęp 1 sierpnia 2010].
  29. Mollisols home , [dostęp 1 sierpnia 2010].
  30. Alfisols home , [dostęp 1 sierpnia 2010].
  31. Inceptisols home , [dostęp 1 sierpnia 2010].
  32. Entisols home , [dostęp 1 sierpnia 2010].
  33. Climate Prediction Center. What impacts do El Niño and La Niña have on tornado activity across the country? , [dostęp 7 sierpnia 2010].
  34. Climate Prediction Center. Average October-December (3-month) Temperature Rankings During ENSO Events , [dostęp 4 sierpnia 2010].
  35. Climate Prediction Center. Average December-February (3-month) Temperature Rankings During ENSO Events , [dostęp 4 sierpnia 2010].
  36. El Niño and California Precipitation , [dostęp 7 sierpnia 2010].
  37. Climate Prediction Center. El Niño (ENSO) Related Rainfall Patterns Over the Tropical Pacific , [dostęp 7 sierpnia 2010].
  38. Hawaii Rainfall Anomalies and El Niño , [dostęp 7 sierpnia 2010].
  39. Climate Prediction Center. ENSO Impacts on United States Winter Precipitation and Temperature , [dostęp 4 sierpnia 2010].
  40. Climate Prediction Center. "How do El Niño and La Nina influence the Atlantic and Pacific hurricane seasons?" , [dostęp 7 sierpnia 2010].
  41. Williams, Jack Each state's low temperature record , USA today, [dostęp 4 sierpnia 2010].
  42. "Weather and Climate" . Official website for Death Valley National Park. National Park Service U. S. Department of the Interior. January 2002. pp. 1–2, [dostęp 4 sierpnia 2010].
  43. National Atlas. Average Annual Precipitation, 1961-1990. , [dostęp 4 sierpnia 2010].
  44. Diana Leone. Rain supreme. Retrieved on 2008-03-19.
  45. Hereford, Richard, et al., Precipitation History of the Mojave Desert Region, 1893–2001 , U.S. Geological Survey, Fact Sheet 117-03, [dostęp 4 sierpnia 2010].
  46. Climate - Anchorage - Alaska , [dostęp 3 sierpnia 2010].
  47. Climate - Atlanta - Georgia , [dostęp 3 sierpnia 2010].
  48. Climate - Chicago - Illinois , [dostęp 3 sierpnia 2010].
  49. Climate - Denver - Colorado , [dostęp 3 sierpnia 2010].
  50. Climate - New York - New York , [dostęp 3 sierpnia 2010].
  51. Climate - San Francisco - California , [dostęp 3 sierpnia 2010].
  52. Climate - Seattle - Washington , [dostęp 3 sierpnia 2010].
  53. Climate - Miami - Florida , [dostęp 3 sierpnia 2010].
  54. Climate - Honolulu - Hawaii , [dostęp 3 sierpnia 2010].


Inne hasła zawierające informacje o "Geografia Stanów Zjednoczonych":

Cava de' Tirreni ...

Rak języka ...

Adwentyzm ...

Uznam ...

Wiktor Sukiennicki ...

XVI wiek ...

1972 ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...

Antanas Smetona ...

Wittenberga ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Geografia Stanów Zjednoczonych":

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 6) ...

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 7) ...

144 I wojna światowa. Rewolucja w Rosji (plansza 6) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie