Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

1. List Piotra

1. List Piotra

Pierwszy List św. Piotra – jedna z ksiąg biblijnych – tzw. Listów Katolickich spisany przez Świętego Piotra . Zredagowany pomiędzy wiosną 63 a latem 64 roku po Chrystusie, a więc pod koniec życia Piotra.

Chrześcijanie z Azji Mniejszej ( Pont , Galacja , Kapadocja , Bitynia ) byli prześladowani przez pogan i wysłali zapytanie do Rzymu do Św. Pawła lecz nie zastali go tam, dlatego zwrócili się o pomoc do św. Piotra i ten list jest właśnie odpowiedzią na ich pytania.

Spis treści

Treść

Pierwszy List św. Piotra nie zajmuje się sprawami dogmatycznymi, lecz upominał i stwierdzał jaka jest prawdziwa łaska Boża (5,12). Nie pomijając cierpień, jakich doznawali wierzący, wskazuje na Boży plan zbawienia, który urzeczywistni się, gdyż wraz z wiernymi są Bóg Ojciec i Jezus Chrystus, dlatego też otrzymali oni więcej niż prorocy Starego Testamentu .

Przesłaniem listu jest to, że wszyscy powinni przez pogłębianie nauki Chrystusowej dojść do Boga. W stosunku do bliźnich mają zawsze postępować prawo i z czystym sumieniem, oraz stać się: "niby żywe kamienie, jesteście budowani jako duchowa świątynia, by stanowić święte kapłaństwo, dla składania duchowych ofiar" (2,5). Apostoł chce aby uświadomili sobie, iż ich wiara jest cenniejsza od złota i aby "mocni w wierze" przeciwstawili się diabłu, który jest jak "lew ryczący" (5,8).

Jedynym nowym wątkiem w tym liście jest wspomnienie o zstąpieniu Chrystusa do Otchłani, gdzie: "poszedł ogłosić [zbawienie] nawet duchom zamkniętym w więzieniu" (3,19).

Oddziaływanie

Odczytywano go na nabożeństwach małoazjatyckich gmin kościelnych. Napisany długimi, trudnymi zdaniami był niezrozumiały i dopiero po kilkakrotnym czytaniu stawał się bardziej zrozumiały. Później rozesłano go także do innych gmin kościelnych, aby i tam odczytywano go w czasie nabożeństw. We wszystkich Kościołach był uważany za natchniony i przyjęty do kanonu Nowego Testamentu .

Problem autentyczności

Piotrowe autorstwo zostało poświadczone przez Ireneusza, Tertuliana, Klemensa Aleksandryjskiego i Orygenesa.

Niektórzy krytycy zaprzeczali prawdziwemu autorstwu Piotra, wysuwając różne argumenty (literacka greka), nie są one jednak przekonujące. Jak podaje sam Piotr list "napisałem przy pomocy Sylwana" (5,12) – chodzi o Sylasa , współpracownika św. Pawła stąd też podobieństwa z listami Pawłowymi. Możliwe też, że jest to homilia, zawierająca części pierwotnej liturgii chrzcielnej.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "1. List Piotra":

Biskup ...

Brescia ...

Mieszko II Lambert ...

Dogmat ...

Brno ...

Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kownie ...

Iwan IV Groźny ...

1972 ...

Wittenberga ...

Klemens Maria Hofbauer ...


Inne lekcje zawierające informacje o "1. List Piotra":

02a Pojęcia podstawowe - część 1 (plansza 1) ...

Rozprawa z rozprawką (plansza 2) ...

229 Stosunki państwo-Kościół w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (plansza 4) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie