Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Zęby stałe

Zęby stałe

Budowa zęba

Spis treści

Budowa ogólna

Ząb zbudowany jest z widocznej części zwanej koroną zęba oraz z niewidocznej, schowanej pod błoną śluzową w zębodole zwaną korzeniem. Na granicy korony oraz korzenia wyróżnia się szyjkę zęba. Na szczycie korzenia znajduje się otwór wierzchołkowy, przez który wnikają naczynia i nerwy do kanału miazgi. Kanał miazgi może oddawać kanały boczne, a przy samym ujściu najczęściej się dzieli na 3 gałęzie tworząc deltę korzeniową inaczej zwaną ramifikacjami Preisswerka-Fishera


Zęby mają powierzchnię żującą, lub brzeg sieczny, powierzchnię przedsionkową (wargową w zębach przednich, lub policzkową w zębach bocznych), powierzchnię podniebienną (w zębach górnych) lub językową (w zębach dolnych), powierzchnię bliższą (mezjalną) i dalszą (dystalną)

Korona pokryta jest szkliwem , które jest najtwardszą tkanką w organizmie (9 w skali Mohsa). Jest wytworem ameloblastów , które po wytworzeniu szkliwa ulegają unieczynnieniu. Dlatego też szkliwo jest tkanką nieodnawialną. Ameloblasty są tworem narządu szkliwotwórczego pochodzenia ektodermalnego .

Korzeń pokryty jest cementem, który swą budową przypomina tkankę kostną. Szyjka zęba wyznacza granicę pomiędzy szkliwem, a korzeniem.

Do szyjki zęba przyczepia się przyczep nabłonkowy, który jest połączeniem pomiędzy szkliwem, a dziąsłem. W ciągu upływu wieku następuje fizjologiczne obniżanie się przyczepu nabłonkowego, co powoduje obnażanie korzeni.

Pod warstwą szkliwa i cementu znajduje się zębina, stanowiąca zrąb zęba. Zębina wytworzona jest przez odontoblasty leżące na powierzchni miazgi . W zębinie znajdują się kanaliki zębinowe. Przebiegają w nich przebiegają wypustki odontoblastów - Włókna Tomesa. Odontoblasty wytwarzają 3 rodzaje wypustek.

Pod odontoblastami znajduje się miazga wypełniająca komorę zęba oraz kanały korzeniowe. W miazdze wyróżnia się warstwę bogatokomórkową (wewnętrzną) i skąpokomórkową (zewnętrzną) tzw. Warstwę Weila. W warstwie Weila mają początek naczynia chłonne, które opuszczają ząb przez otwór wierzchołkowy wraz z deltą korzeniową, oraz kanały miazgi. W miazdze występują sploty naczyniowe i nerwowe.

Liczba, wzór zębowy, grupy zębów

Zębów stałych u człowieka jest 32.
Zęby zostały podzielone na 4 grupy:

  • siekacze -2
  • kły -1
  • przedtrzonowce -2
  • trzonowce -3

Siekacze odgryzają kęsy
Kły rozrywają pokarm oraz pomagają innym zębom w ich funkcjach
Przedtrzonowce i trzonowce mielą pokarm ułatwiając kontakt α-amylazy z pokarmem.

Wzór uzębienia człowieka
|2123
Jest to jedna połówka uzębienia.

Okresy wyrzynania (erupcji)

Pierwsze zęby stałe pojawiają się w jamie ustnej około 6 roku życia. Wyrzynanie zębów stałych poprzedza resorpcja korzeni zębów mlecznych rozpoczynające się około 4 roku życia. Za ostatnimi w łuku zębami mlecznymi ("piątki") znajdują się szerokie pola dla wyrznięcia się pierwszych stałych trzonowców ("szóstek"), które zwykle wyrzynają się jako pierwsze.[1]:

Ząb
(w notacji FDI)
Nazwa zębaErupcja
11, 21górne pierwsze siekacze stałer.ż. 7-8
12, 22górne drugie siekacze stałer.ż. 8-9
13, 23górne kły stałer.ż. 11-12
14, 24górne pierwsze przedtrzonowce stałer.ż. 10-11
15, 25górne drugie przedtrzonowce stałer.ż. 10-12
16, 26górne pierwsze trzonowce stałer.ż. 6-7
17, 27górne drugie trzonowce stałer.ż. 12-13
18, 28górne trzecie trzonowce stałer.ż. 17-21
41, 31dolne pierwsze siekacze stałer.ż. 7-8
42, 32dolne drugie siekacze stałer.ż. 8-9
43, 33dolne kły stałer.ż. 11-12
44, 34dolne pierwsze przedtrzonowce stałer.ż. 10-11
45, 35dolne drugie przedtrzonowce stałer.ż. 10-12
46, 36dolne pierwsze trzonowce stałer.ż. 6-7
47, 37dolne drugie trzonowce stałer.ż. 12-13
48, 38dolne trzecie trzonowce stałer.ż. 17-21

r.ż. – rok życia

Anatomia poszczególnych zębów

  • SIEKACZE
    • SIEKACZE GÓRNE PRZYŚRODKOWE (11,21)

Największe zęby sieczne człowieka. Na brzegu siecznym znajdują się 3 guzki, które niedługo po wyrżnięciu ulegają ścieraniu. Między guzkami znajdują się przełęcze, które w postaci rowków przechodzą na powierzchnię wargową. Na powierzchni podniebiennej guzek zębowy. Zęby sieczne wykazują wszystkie cechy Mühlreitera. Powierzchnie styczne trójkątne. Komora spłaszczona w wymiarze podniebienno-wargowym.
Liczba korzeni- 1 spłaszczony mezjalno-dystalnie, zakrzywiony w kierunku zęba bocznego
Liczba kanałów- 1 okrągły

    • SIEKACZE GÓRNE BOCZNE (12,22)

Są one mniejsze od jedynek, bardziej zmienne i mniej charakterystyczne. Na powierzchni podniebienej znajduje się guzek zębowym, w którego dnie często umiejscowiony jest otwór ślepy (foramen cecum). W otworze ślepym bardzo często dochodzi do postępu zmian próchnicowych. Powierzchnie styczne trójkątne. Komora podobna do komory w zębie siecznym przyśrodkowym.
Liczba korzeni- 1 spłaszczony mezjalno-dystalnie
Liczba kanałów- 1

    • SIEKACZE DOLNE PRZYŚRODKOWE (31,41)

Najmniejszy ząb człowieka. Kształt dłutowaty. Brzeg sieczny zarówno po stronie mezjalnej jak i dystalnej pod ostrym kątem przechodzą w brzegi styczne. Ząb ten nie wykazuje cech Müchlreitera. Komora spłaszczona w wymiarze wargowo-podniebiennym.
Liczba korzeni- 1
Liczba kanałów- 1

    • SIEKACZE DOLNE BOCZNE (32,42)

Siekacz dolny boczny jest większy od siekacza dolnego przyśrodkowego. Jest zębem również mało charakterystycznym, który może być podobny do jedynki, jak i do kła. Podobnie jak siekacz dolny przyśrodkowy nie wykazuje cech Muchlreitera.
Liczba korzeni- 1
Liczba kanałów- 1



Zęby sieczne górne są większe od dolnych. Ząb sieczny górny przyśrodkowy jest większy od bocznego. Ząb sieczny dolny przyśrodkowy jest mniejszy od bocznego. W warunkach prawidłowego zgryzu, nagryz pionowy zębów górnych wynosi 1/3 wysokości zębów dolnych. W spoczynkowym położeniu żuchwy występuje szpara spoczynkowa - odległość pomiędzy brzegami siecznymi górnych i dolnych siekaczy, która waha się pomiędzy 2-4 mm.


  • KŁY
    • KIEŁ GÓRNY (13,23)

Jest to najdłuższy ząb człowieka mierzący ok. 33mm. Korona stożkowata, zakończona wydatnym guzkiem. Brzeg sieczny składa się z dwóch części: krótszej mezjalnej i dłuższej dystalnej. Powierzchnia wargowa podzielona grzebieniem, który schodzi od szczytu guzka na krawędzi siecznej. Komora miazgi jest najszersza na granicy korony i korzenia. Wysyła ku szczytowi uchyłek odpowiadający guzkowi. Korzeń w stosunku do korony jest dłuższy. Powierzchnie styczne trójkątne. Na powierzchni podniebiennej czasem wydatny guzek zębowy.
Liczba korzeni- 1
Liczba kanałów- 1 owalny

    • KIEŁ DOLNY (33,43)

Podobny do kła górnego. Korzeń w stosunku do korony jest krótszy. Brzeg sieczny składający się z dwóch części. Komora podobna do komory kła górnego.
Liczba korzeni- 1
Liczba kanałów- 1

Kły są zębami, które rozdzierają dostarczany pokarm. Pomagają również innym zębom w pełnieniu ich funkcji.


  • PRZEDTRZONOWCE
    • PRZEDTRZONOWIEC GÓRNY PIERWSZY (14,24)

Ząb dwuguzgowy, posiadający powierzchnie żującą. Guzki podniebienny i policzkowy, z których policzkowy jest zdecydowanie większy. Guzki oddzielone są bruzdą międzyguzkową biegnącą w kierunku mezjalno-dystalnym, która może posiadać odgałęzienia i niekiedy tworzyć guzki dodatkowe. Powierzchnie styczne są trapezoidalne. Komora w wymiarze mezjalno-dystalnym jest szeroka, a w wymiarze podniebienno-policzkowym wąska. Wysyła 2 uchyłki odpowiadające guzkom, z których wyższy jest policzkowy.
Liczba korzeni- 2 (podniebienny i policzkowy) w 20% 1 korzeń
Liczba kanałów- 2 nawet, gdy jest jeden korzeń

    • PRZEDTRZONOWIEC GÓRNY DRUGI (15,25)

Ząb również dwuguzkowy, którego guzek policzkowy nie jest wybitnie wykształcony. Bruzda międzyguzkowa w kierunku mezjalno-dystalnym - może mieć odgałęzienia. Komora podobna do przedtrzonowca pierwszego.
Liczba korzeni- 1
Liczba kanałów- 1 lub 2 (50%)

    • PRZEDTRZONOWIEC DOLNY PIERWSZY (34,44)

Ząb dwuguzkowy, podobny do przedtrzonowców górnych. Komora jest obszerna, spłaszczona mezjalno-dystalnie. Wysyła uchyłki odpowiadające guzkom. Powierzchnia policzkowa jest pochylona dojęzykowo.
Liczba korzeni- 1
Liczba kanałów- 1

    • PRZEDTRZONOWIEC DOLNY DRUGI (35,45)

Ząb dwuguzkowy, którego guzek językowy jest wybitnie wyeksponowany, równający się guzkowi policzkowemu. Poza tym ząb ten jest podobny do przedtrzonowca dolnego pierwszego. .
Liczba korzeni- 1
Liczba kanałów- 1

Zawiązki przedtrzonowców stałych znajdują się pomiędzy odpowiadającymi im korzeniami zębów trzonowych mlecznych. W miejsce zębów trzonowych mlecznych wyrzyna się grupa zębów przedtrzonowych, których brak w uzębieniu mlecznym.


  • ZĘBY TRZONOWE
    • TRZONOWIEC GÓRNY PIERWSZY (16,26)

Korona w kształcie rombu. Posiada 4 guzki (podniebienny bliższy i dalszy, policzkowy bliższy i dalszy). Guzek podniebienny bliższy jest największy, podniebienny dalszy najmniejszy. Bardzo często występuje tzw. guzek Carabellego na podniebiennej powierzchni guzka podniebiennego bliższego. Powierzchnie styczne są wypukłe, czworokątne. Komora obszerna 2/3 w części bliższej i 1/3 w części dalszej. Pomiędzy tymi częściami znajduje się przewężenie.
Liczba korzeni- 3 (podniebienny, policzkowy bliższy i policzkowy dalszy)
Liczba kanałów- 3 (podniebienny, policzkowy bliższy i policzkowy dalszy) lub 4 (kanał policzkowy bliższy dodatkowy)

    • TRZONOWIEC GÓRNY DRUGI (17,27)

Klinicznie spotykane 3 odmiany:
*bez guzka Carabellego
*kształt trójkąta, którego wierzchołkami są dwa guzki policzkowe i jeden podniebienny (najczęstsza odmiana)
*kształt owalny, lub elipsoidalny
Liczba korzeni- 3 (podniebienny, policzkowy bliższy i policzkowy dalszy)
Liczba kanałów- 3 (podniebienny, policzkowy bliższy i policzkowy dalszy) lub 4 (kanał policzkowy bliższy dodatkowy)

    • TRZONOWIEC GÓRNY TRZECI (18,28)

Ząb wykazujący bardzo dużą zmienność, od dobrze wykształconego z wyeksponowanymi guzkami do zaczątka zęba przypominającego czop. Czasami zęby trzonowe trzecie w ogóle nie występują.
Liczba korzeni- 1 (zlany - najczęściej)
Liczba kanałów- 2 lub 3 lub 4

    • TRZONOWIEC DOLNY PIERWSZY (36, 46)

Powierzchnia żująca jest pięciokątna. Ząb trzonowy dolny pierwszy charakteryzuje się obecnością 5 guzków. Występują 3 guzki policzkowe, tworzące łuk wypukły na zewnątrz, oraz 2 językowe. Komora jest trójkątna, dłuższa mezjalno-dystalnie.
Liczba korzeni- 2 (mezjalny i dystalny)
Liczba kanałów- 3 (2 w korzeniu mezjalnym - policzkowy bliższy i językowy bliższy, 1 w dystalnym)

    • TRZONOWIEC DOLNY DRUGI (37, 47)

Ząb najczęściej czteroguzkowy, podzielony bruzdą międzyguzkową w kształcie krzyża. Jest nieznacznie mniejszy od trzonowca dolnego pierwszego.
Liczba korzeni- 2 (mezjalny i dystalny)
Liczba kanałów- 3 (2 w korzeniu mezjalnym - policzkowy bliższy i językowy bliższy, 1 w dystalnym)

    • TRZONOWIEC DOLNY TRZECI (38, 48)

Ząb najczęściej pięcioguzkowy (3 językowe, 2 policzkowe) o niewyraźnym zarysie. Występują nieregularne bruzdy.
Liczba korzeni- 1 (zlany)
Liczba kanałów- 2 (bliższy i dalszy)

W prawidłowym zgryzie, w zwarciu centralnym guzki zęba trzonowego pierwszego górnego powinny wchodzić w bruzdę między guzkową trzonowca pierwszego dolnego. Opisuje to I klasa Angle'a, która mówi, że guzek policzkowy bliższy szóstki górnej znajdować powinna się pomiędzy guzkiem policzkowym bliższym a środkowym szóstki dolnej. Zęby trzonowe trzecie zwane są zębami mądrości.

Unaczynienie

Naczynia, które wnikają przez otwór wierzchołkowy i otwory boczne do jamy zęba są gałązkami splotów zębowych, zarówno w szczęce i żuchwie utworzone przez:

  • w szczęce
    • gałązki zębodołowe górne środkowe i przednie
    • gałązki zębodołowe górne tylne - bezpośrednio od tętnicy szczękowej przebiegającej w okolicach guza szczękowego


  • żuchwie
    • gałązki zębodołowe przednie i tylne utworzone przez gałęzie tętnicy zębodołowej dolnej, gałęzi I odcinka tętnicy szczękowej



Tętniczki wnikające do miazgi dzielą się na naczynia przedwłosowate a następnie na naczynia włosowate . Tworzą one splot w okolicy odontoblastów.

Pomiędzy naczyniami znajdują się w miazdze anastomozy:

  • tętniczo-tętnicze
  • tętniczo-żylne
  • żylno-żylne

Mają one znaczenie dla równomiernego odżywienia tkanki, gdy może dojść do zaczopowania jednego z głównych naczyń.

Unerwienie

Do jamy zęba wnikają dwa rodzaje włókien:

Włókna czuciowe - przewodzą uczucie bólu.
Pochodzą z 2 i 3 gałęzi nerwu trójdzielnego czyli dla szczęki od nerwu szczękowego a dla żuchwy od nerwu żuchwowego.

Nerw szczękowy dzieli się na 3 gałęzie, z których nerw podoczodołowy przechodzi przez szczelinę oczodołową dolną , następnie w bruździe podoczodołowej, po czym w kanale podoczodołowym, gdzie oddaje kolejno gałązki zębodołowe górne tylne, środkowe i przednie tworząc splot zębowy. Gałązki zębowe splotu zębowego kierują się ku otworom wierzchołkowym zębów.

Nerw żuchwowy dzieli się na 3 gałęzie, z których nerw zębodołowy dolny kieruje się ku dołowi, pomiędzy mięśniami skrzydłowymi w kierunku otworu żuchwy by osiągnąć kanał żuchwy. Nerw ten oddaje gałązki zębodołowe, tworząc splot zębowy, którego gałązki zębowe odżywiają zęby.


W kanale korzeniowym włókna rozpadają się tworząc gęsty splot pododontoblastyczny (Splot Raschkowa).


Nerwy mielinowe klasyfikowane są jako , A-β, A-δ. Podział klasyfikacji zależny jest od średnicy aksonu i szybkości przewodzenia. Większość włókien w miazdze A-α, które odpowiedzialne są za krótki, ostry, dobrze zlokalizowany ból. Mają niski próg pobudliwości .



Włókna współczulne - regulują przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Są to wypustki neuronów

znajdujących się w zwoju szyjnym górnym .
Nerwy bezmielinowe - włókna typu C, odpowiedzialne za tępy, słabo zlokalizowany, tępy ból.

Galeria zdjęć

Bibliografia

Wiesław Łasiński: Anatomia głowy dla stomatologów. Warszawa: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1993. . 


Błąd w : Istnieje znacznik <ref>, ale nie odnaleziono znacznika <references/>


Inne hasła zawierające informacje o "Zęby stałe":

Biegun północny ...

Oddychanie komórkowe ...

Adolf Giżyński ...

Fosforan wapnia ...

Kwas fosforowy ...

Jonas Basanavičius ...

Diakon ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Nowa Anglia ...

Maine ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Zęby stałe":

016d. Polska Piastów (plansza 22) ...

Tlenki proste (plansza 10) ...

Groza gór wysokich w poezji Kazimierza Przerwy - Tetmajera (plansza 20) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie