Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Zbrodnia w Gorajcu

Zbrodnia w Gorajcu

Zbrodnia w Gorajcu - zbrodnia dokonana przez II Samodzielny Batalion Operacyjny Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Ludowego Wojska Polskiego 6 kwietnia 1945 na ukraińskich mieszkańcach wsi Gorajec .

Przebieg zbrodni

5 kwietnia o godz. 21 II Samodzielny Batalion Operacyjny Wojsk Wewnętrznych wraz z milicjantami pod dowództwem ppłk. Stanisława Szopińskiego wyruszył z koszarów w Lubaczowie . O godzinie 4.50 następnego dnia batalion podzielony na cztery grup, zajął pozycje bojowe. Okrążono Gorajec wraz z przysiółkami. O godzinie 5.00 nastąpił atak. Rozpoczęto od ostrzelania wsi z moździerza, następnie przeprowadzono atak piechoty. O 6.10 wieś została zajęta. Wojsko przebywało w Gorajcu do godziny 10.00, pozbawiając w tym czasie życia cywilnych mieszkańców wsi. Dokonywano tego na terenie całego osiedla. Około 60 osób rozstrzelano na terenie jednego z gospodarstw. Wieś została podpalona, w budynkach żywcem spłonęli kolejne osoby, ukrywające się przed morderstwami. Działaniom wojska towarzyszyła akcja polskiej ludności cywilnej[1]. Na rzecz wojska zagrabiono majątek cywilny mieszkańców wsi[1]. W czasie akcji zginęło 174 osoby, 32 kobiety, 35 dzieci oraz 19 osób powyżej 60 lat[2].

Oficjalnym celem przeprowadzenia akcji było zniszczenie sztabu Ukraińskiej Powstańczej Armii . We wsi nie stacjonowały jednak wtedy żadne oddziały UPA. Jedyną siłą zbrojną we wsi był niewielki oddział ukraińskiej samoobrony . Faktycznym zadaniem polskich oddziałów było zastraszenie mieszkańców w celu zmuszenia ich do opuszczenia terytorium Polski[3].

Upamiętnienie zbrodni

Na cmentarzu w Gorajcu , na którym pochowano część ofiar zbrodni, znajduje się skromna tabliczka z napisem zawyżającym liczbę ofiar: „Tu na tym cmentarzu i w tej mogile spoczywa 185 mieszkańców Gorajca. Zginęli w IV 1945 z rąk U.B. K.B.W. Niech ta ziemia będzie im Niebem”. Na cmentarzu znajduje się pomnik ofiar z imienną listą. Projekt został zaakceptowany przez wojewodę podkarpackiego w 2008 roku. Ukraińska wersja projektu została zakwestionowana przez władze gminy oraz IPN . Pomnik odsłonięty został 21 sierpnia 2010[4].

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Raport ze śledztwa IPN, sygn. akt S 55/03/Zk
  2. Pam'jati żertw seła Horajeć, Objednannia ukrajinciw w Polszczi, Widdił w Peremyszli
  3. Nasze Slowo
  4. Odsłonięcie pomnika w Gorajcu - Roztocze-gorajec


Inne hasła zawierające informacje o "Zbrodnia w Gorajcu":

Kara ...

Zdrada stanu ...

Literatura – przegląd chronologiczny ...

Antoni Lange ...

Oscar Wilde ...

Stanisław Swianiewicz ...

Występek ...

Zbrodnia ...

Wysiedlenie Ukraińców z RP do ZSRR 1944-1946 ...

Ukraińska Powstańcza Armia ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Zbrodnia w Gorajcu":

Różne oblicza racji. O tragicznych wyborach. (plansza 11) ...

Literacki portret zbrodniarki - ˝Balladyna˝ Juliusza Słowackiego (plansza 8) ...

Elementy baśniowe i fantastyczne w ˝Balladynie˝ Juliusza Słowackiego (plansza 11) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie