Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Wieprzowina

Wieprzowina

Wieprzowina – ogólne określenie mięsa pochodzącego ze świń .

W niektórych kulturach bardzo popularne, m.in. w kuchni polskiej i chińskiej , w innych – żydowskiej i muzułmańskiej – ze względu na nieczystość świń[1] zakazane.

Spis treści

Elementy handlowe

Podział półtuszy wieprzowej
1. głowa (ryj)
2. podgardle
3. słonina
4. karkówka
5. mostek
6. schab
7. biodrówka
8. polędwiczka
9. żeberka
10. boczek z żeberkami
11. łopatka wieprzowa
12. szynka
13. golonka
14. noga
15. ogon
podział angielski
podział amerykański
Wieprzowina: połówki (półtusze) świni dostarczane z ubojni, przed podziałem na części

Elementy handlowe półtuszy wieprzowej, według stosowanego w Polsce podziału, opisane są na rysunku po prawej stronie (na rysunkach poniżej pokazane są alternatywne podziały, stosowane w Wielkiej Brytanii i USA ). Oprócz nich, z uboju świni pozyskuje się podroby , tzn:

Klasyfikacja wieprzowiny

Klasa I

Mięsa drobne pozyskane z półtuszy wieprzowej i elementów zasadniczych podczas obróbek technologicznych oraz wykrawania. Mięso chude, nie ścięgniste, dopuszczalny tłuszcz międzymięśniowy do 15%, niedopuszczalny tłuszcz zewnętrzny. Barwa mięśni jasnoróżowa do czerwonej, dopuszcza się zmatowienia. Barwa tłuszczu biała z odcieniem kremowym lub lekko różowym, w przypadku mięsa i tłuszczu mrożonego dopuszcza się nieznaczne zszarzanie barwy na powierzchni. Barwa mięsa peklowanego różowa do ciemnoczerwonej; powierzchniowa warstwa utleniona. Zapach swoisty charakterystyczny dla mięsa świeżego bez oznak zaparzenia i rozpoczynającego się psucia, niedopuszczalny zapach płciowy.

Klasa II A

Mięsa drobne pozyskane z półtuszy wieprzowej i elementów zasadniczych podczas obróbek technologicznych oraz wykrawania. Mięso nieznacznie tłuste, nieznacznie ścięgniste, dopuszczalny tłuszcz od 16% do 20%. Barwa mięśni jasnoróżowa do czerwonej, dopuszcza się zmatowienia. Barwa tłuszczu biała z odcieniem kremowym lub lekko różowym, w przypadku mięsa i tłuszczu mrożonego dopuszcza się nieznaczne zszarzanie barwy na powierzchni. Barwa mięsa peklowanego różowa do ciemnoczerwonej; powierzchniowa warstwa utleniona. Zapach swoisty charakterystyczny dla mięsa świeżego bez oznak zaparzenia i rozpoczynającego się psucia, niedopuszczalny zapach płciowy.

Klasa II B

Mięsa drobne pozyskane z półtuszy wieprzowej i elementów zasadniczych podczas obróbek technologicznych oraz wykrawania. Mięso tłuste, nieznacznie ścięgniste, dopuszczalny tłuszcz od 21% do 45%. Barwa mięśni jasnoróżowa do czerwonej, dopuszcza się zmatowienia. Barwa tłuszczu biała z odcieniem kremowym lub lekko różowym, w przypadku mięsa i tłuszczu mrożonego dopuszcza się nieznaczne zszarzanie barwy na powierzchni. Barwa mięsa peklowanego różowa do ciemnoczerwonej; powierzchniowa warstwa utleniona. Zapach swoisty charakterystyczny dla mięsa świeżego bez oznak zaparzenia i rozpoczynającego się psucia, niedopuszczalny zapach płciowy.

Klasa III

Mięsa drobne pozyskane z półtuszy wieprzowej i elementów zasadniczych podczas obróbek technologicznych oraz wykrawania. Mięso chude, ścięgniste, dopuszczalny tłuszcz międzymięśniowy do 25%, niedopuszczalny tłuszcz zewnętrzny. Barwa mięśni jasnoróżowa do czerwonej, dopuszcza się zmatowienia. Barwa tłuszczu biała z odcieniem kremowym lub lekko różowym, w przypadku mięsa i tłuszczu mrożonego dopuszcza się nieznaczne zszarzanie barwy na powierzchni. Barwa mięsa peklowanego różowa do ciemnoczerwonej; powierzchniowa warstwa utleniona. Zapach swoisty charakterystyczny dla mięsa świeżego bez oznak zaparzenia i rozpoczynającego się psucia, niedopuszczalny zapach płciowy.

Klasa IV

Mięsa drobne pozyskane z półtuszy wieprzowej i elementów zasadniczych podczas obróbek technologicznych oraz wykrawania. Mięso krwawe, ścięgniste z węzłami chłonnymi, chude lub tłuste, tłuszcz do 36%. Barwa mięśni różowa do ciemnoczerwonej, tłuszczu biała, dopuszczalne odcień różowy lub kremowy, w przypadku mięsa i tłuszczu mrożonego barwa bladoróżowa do ciemnoczerwonej, dopuszcza się warstwę utlenioną; barwa tłuszczu biała, dopuszczalne odcień różowy lub kremowy z odcieniem lekko szarym.

Alternatywna klasyfikacja

Obecnie bardziej popularna[] klasyfikacja wieprzowiny to klasyfikacja EUROP o masie świń od 60 do 120 kg:

  • Klasa S – o zawartości mięsa w tuszy 60% i więcej;
  • Klasa E – o zawartości mięsa w tuszy 55% i więcej, ale mniej niż 60%;
  • Klasa U – o zawartości mięsa w tuszy 50% i więcej, ale mniej niż 55%;
  • Klasa R – o zawartości mięsa w tuszy 45% i więcej, ale mniej niż 50%;
  • Klasa O – o zawartości mięsa w tuszy 40% i więcej, ale mniej niż 45%;
  • Klasa P – o zawartości mięsa w tuszy poniżej 40%.

Produkcja i konsumpcja – dane statystyczne

Polska

W 2007 produkcja wieprzowiny w Polsce wyniosła 2,164 mln ton, a w 2008 – 1,937 mln ton[2].

Przypisy

  1. "nieczystość" ta w judaizmie określona jest przez zasady koszerności , w znacznej części przejęte później przez islam i rasta (patrz też: halal i ital )
  2. Ciężki rok dla zakładów mięsnych, Rzeczpospolita, 22.05.2009

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Wieprzowina":

Adwentyzm ...

Przemysł mięsny ...

Ceteris paribus ...

Kuchnia chińska ...

Wieprzowina Wieprzowina – ogólne określenie mięsa pochodzącego ze świń .W niektórych kulturach bardzo popularne, ...

Kiełbasa ...

Świńska grypa ...

Karnityna ...

Witamina B1 ( wątroba , serce ), a także w: produkty zbożowe grubego przemiału, mięso, wędliny (szczególnie Wieprzowina), rośliny strączkowe – groch, fasola oraz drożdże , orzechy, słonecznik, ryby, owoce ...

Wołowina ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wieprzowina":

012. Islam (plansza 6) ...

Ssaki (plansza 18) – tucznik Pork is a kind of meat that we obtain from pig. Wieprzowina jest to rodzaj mięsa, jaki otrzymujemy ze świni. ...

226. Problemy polskiego rolnictwa (plansza 3) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie