Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Warszawska Jesień

Warszawska Jesień

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" to największy w Polsce festiwal o randze międzynarodowej poświęcony muzyce współczesnej, organizowany przez Związek Kompozytorów Polskich . Przez wiele lat był jedynym festiwalem muzyki współczesnej w środkowej i wschodniej części Europy.

Festiwal odbywa się corocznie od 1956 (z wyjątkiem lat 1957 i 1982 ), z reguły w drugiej połowie września i trwa osiem dni.

Historia

Pomysł zorganizowania festiwalu powstał w 1955, na forum Związku Kompozytorów Polskich (pomysłodawcami byli Tadeusz Baird i Kazimierz Serocki ). Zamiarem ich było zapoznanie polskiej publiczności z nowoczesną muzyką zachodnią, i przerwanie izolacji, w jakiej znalazły się polskie środowiska artystyczne w latach stalinowskich.

Pierwszy festiwal trwał od 10 do 20 października 1956, zbiegając się z październikową odwilżą polityczną w Polsce. Wzięły w nim udział: orkiestra Radia Francuskiego z Paryża, Wiener Symphoniker , zespoły z Bukaresztu, Brna i Moskwy, a także polska orkiestra Filharmonii Narodowej i Filharmonia Śląska z Katowic (wówczas Stalinogrodu). W programie, obok utworów stosunkowo nowych, znajdowała się również klasyka, gdyż w tych latach nie było jeszcze zwyczaju wypełniania całego wieczoru nowoczesnymi utworami.

Poczynając od pierwszego festiwalu, "Warszawskim Jesieniom" przez długie lata towarzyszyło ogromne zainteresowanie publiczności i krytyki. W czasach PRL festiwale stały się "oknem wystawowym" muzyki polskiej, a z czasem wschodnioeuropejskiej w ogóle dla muzyków i krytyków przybywających na nie z Zachodu, a zachodniej awangardy - dla publiczności polskiej. Przyczynił się też do rozwoju tzw. polskiej szkoły kompozytorskiej.

Można było na Warszawskiej Jesieni poznać dzieła znanych kompozytorów z początku XX wieku, dotąd nie znanych polskiej publiczności: Schönberga , Berga , Weberna , Varese 'a, a nawet Bartóka czy Strawińskiego . Pojawiła się też awangarda lat 60: Boulez , Nono , Dallapiccola , Maderna , Cage . Kompozytorzy, wykonawcy, krytycy i muzykolodzy z Zachodu przyjeżdżali do Warszawy aby poznać kulturę muzyczną krajów zza żelaznej kurtyny.

Początkowo festiwal planowano jako biennale , toteż następny odbył się dopiero w 1958, ale później "Warszawskie Jesienie" odbywały się już co roku, z wyjątkiem 1982 roku (z uwagi na stan wojenny ).

Źródła

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Warszawska Jesień":

Dziady (zwyczaj) ...

XVI wiek ...

1972 Polską a Francją , poprzedzające wizytę Edwarda Gierka w Paryżu . 25 września – pierwsza "Warszawska Jesień Poezji" z udziałem 50 amatorów. 27 września – tematem VI Plenum ...

Diakon ...

Benedykt Dybowski ...

Insurekcja kościuszkowska ...

1977 został skazany na 3 miesiące więzienia za gwałt. 26 września – w Warszawie Warszawska Jesień Poetycka odbyła się bez najwybitniejszych poetów. 10 października – król Belgów ...

Kowary ...

Kościuszko ...

Mikołajki ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Warszawska Jesień":

227 Rozpad bloku państw ZSRR - (plansza 12) ...

227 Rozpad bloku państw ZSRR - (plansza 9) ...

227 Rozpad bloku państw ZSRR - (plansza 10) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie