Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Taoizm

Taoizm

Taijitu - symbol dopełniania się yin i yang

Taoizm (czasem zapisywany jako daoizm) to tradycyjny chiński system filozoficzny i religijny . Stworzenie filozofii taoistycznej przypisuje się Laozi w VI wieku p.n.e. , taoizm religijny powstał w II i III wieku n.e. Za najważniejsze księgi taoizmu uważa się Daodejing oraz Zhuangzi .

Taoizm był jednym, obok konfucjanizmu , z dwóch najważniejszych systemów filozoficzno–religijnych w Chinach. Taoizm religijny – w przeciwieństwie do względnie ortodoksyjnego konfucjanizmu – był jednak otwarty na zapożyczenia z innych wierzeń. W różnych okresach otwierał się na elementy konfucjanizmu , szamanizmu , buddyzmu , chrześcijaństwa i manicheizmu .

Spis treści

Powstanie

Tradycyjnie przyjęto, że twórcą taoizmu był Laozi , jednak w rzeczywistości nie jest to jasne. Czasy powstania taoizmu były czasami wielkich przemian politycznych i filozoficznych w Chinach . Wielu filozofów (m.in. Konfucjusz ) właśnie wtedy rozpoczęło wygłaszać swe nauki. Niektórzy powstanie taoizmu przypisują legistom – filozofom uważającym prawo za największą wartość, promujących bierną postawę wobec świata oraz często określającym życie człowieka mianem Dao – drogi.

Taoizm filozoficzny

Część serii na temat
Taoizmu
Wierzenia
Dao  · De
Wuji · Taiji
Yin i yang  · Wu xing
Qi  · Neidan
Wu wei
Święte księgi
Daodejing  · Zhuangzi
Liezi  · Daozang
Główni myśliciele
Laozi  · Zhuangzi
Zhang Daoling  · Zhang Jiao
Ge Hong · Chen Tuan
Wang Chongyang
Szkoły
Wudoumi Dao · Tianshi Dao
Shangqing · Lingbao
Quanzhen · Zhengyi Dao
Xuanxue

Taoizm filozoficzny (daojia) to jeden z głównych (obok konfucjanizmu i buddyzmu ) kierunków klasycznej filozofii chińskiej . Związany jest nierozerwalnie z pojęciem dao . Dao jest esencją wszechświata, stanowiącą podłoże wszelkich zmian. Nie może być opisane słowami (a jeżeli – jak głosił Zhuangzi – to tylko za pomocą paradoksów), gdyż ciągle się zmienia, ponadto każdy opis jest jedynie przybliżeniem rzeczywistości. Można jednak poprzez rozwój duchowy osiągnąć stan mędrca taoistycznego i tym samym harmonię z dao.

Innym ważnym pojęciem w taoizmie filozoficznym jest wu wei . Dosłowne tłumaczenie to niedziałanie, a raczej działanie bez wysiłku, działanie w harmonii z dao. Jest to proces akceptowania i harmonizowania swego działania z nurtem wszechświata. Doświadczając dao i w ten sposób poznając je człowiek nabywa naturalnej cnoty de , która pozwala na osiągnięcie harmonii wu wei. Pod tym względem taoizm jest podobny do filozofii głoszonej przez stoików, owa zasada wu wei polega na tym, iż istnieje jakiś plan (wg stoików był to plan boski, wg taoistów było to Dao). Stąd tez niechęć do ingerencji w odwieczne w prawa świata, gdyż takowa byłaby sprzeczna z Dao.

Innym niezwykle ważnym pojęciem jest: Pu (nieociosany kloc, Pu w języku chińskim oznacza uczciwy, prosty) – własna, naturalna moc, którą posiadają rzeczy, w swym pierwotnym stanie. Jest ona niebywale krucha i delikatna. Odnalezienie w sobie tej mocy daje radość i szczęście, gdyż odnajdujemy rzeczy takimi jakie one są w rzeczywistości, czyli jaka jest ich prawdziwa natura. Jest to także powiązane z zasadą wu wei, gdyż nie działamy, czyli nie szukamy innej drogi zastosowania danego przedmiotu, a wykorzystujemy jego naturalne właściwości.

Taoizm lekceważył drobiazgowość konfucjanizmu i państwowotwórcze wysiłki legistów , głosząc prostotę, pozorną słabość i ograniczenie porządku władzy i roli państwa do minimum. Sławne cytaty z Daodejing głoszą: Im więcej ustaw i przepisów tym więcej przestępstw i Im mniej rządzi władca, tym lepiej powodzi się jego krajowi. Taoizm filozoficzny miał również duży wpływ na rozwój chanu .

Etapy i przedstawiciele taoizmu filozoficznego[1]

  • Pierwszy okres taoizmu
  • Drugi okres taoizmu
  • Trzeci okres taoizmu
  • Neotaoizm
    • Racjonaliści:
      • Wang Bi (226–249)
      • Guo Xiang (zm. ok. 312 r n.e.)
        Komentarz do Zhuangzi
      • Xiang Xiu (ok. 221 – ok. 300)
        Komentarz do Zhuangzi
    • Sentymentaliści:
      • Liu Yiqing (403–444)
        Współczesne zapiski nowych rozmów
      • Liu Juna (463–521)
Duchowny taoistyczny

Taoizm religijny

Taoizm religijny (daojiao) to rdzenna religia powstała przez połączenie filozofii taoistycznej z wierzeniami ludowymi i magicznymi. Głosi m.in. jedność zasad yin i yang , których wzajemne dopełnianie się w dao stanowi podstawę harmonii świata .

W roku 440 taoizm stał się na pewien czas oficjalną religią chińską. W roku 666 Laozi został deifikowany i wyniesiony ponad Buddę i Konfucjusza . Później wprowadzono do taoizmu mnóstwo bóstw z wierzeń ludowych, przez co taoizm religijny oddalił się znacznie od swych filozoficznych korzeni.

W czasach współczesnych taoizm religijny istnieje w Hongkongu i na Tajwanie .

Pięć żywiołów, czy też przemian taoizmu to kolejno: woda, drzewo, ogień, ziemia, metal.

Z taoizmem religijnym związane są też: medycyna chińska i nauka ( proch czarny (dymny), wynaleziony przez taoistycznego chemika w Chinach w XI wieku), wewnętrzne style walki, techniki dywinacyjne np. w oparciu o Yijing (I Ching) (Księgę Przemian, jeden z Pięciu Klasyków chińskich, alchemia , poszukiwanie sposobów na długowieczność, poszukiwania naturalnej równowagi energetycznej w otoczeniu człowieka feng shui .

W taoizmie religijnym wyszczególnić można dwa nurty[1], nurt ludowy i nurt świątynny . Nurt świątynny dzielimy na dwie główne gałęzie :

  • Droga Słusznej Jedności (Zhengyi Dao) – obejmuje te szkoły, które uciekają się do praktyk czarnoksięskich, takich jak amulety, talizmany i egzorcyzmy.
    • Szkoła Pięciu Miar (Wudoumi Dao), która potem połączyła się z następną:
    • Szkołą Niebiańskich Mistrzów (Tianshi Dao) i stworzyła teokratyczne państewko, które w obrębie Chin przetrwało do 1927 r.
    • Szkoła Najwyższego Spokoju (Taiping Dao)
      • Zhang Jue (II w.)
    • Szkoła Higieny Bogów Wewnętrznych (II–IV w.)
      Nefrytowy klasyk żółtej komnaty (ok. 200)
      Prawdziwy klasyk wielkiej tajemnicy
    • Szkoła Czarodziejskiego Klejnotu (Lingbao Pai)
  • Szkoła Doskonałego Objawienia (Quanzhen Dao), której założycielem był Wang Chongyang (Wang Zhe, 1112–1170), dzieląca się na kilka sekt, z których najważniejsza to:
    • "Longmen – Smocze wrota" powstała na przełomie XII i XIII w. i założona przez Qiu Chuji (Qiu Changchun), który był uczniem Wanga; odmiana zapoczątkowana przez Wanga nazywana jest Szkołą Północną
    • Szkoła Południowa – została faktycznie zapoczątkowana przez Zhang Boduana i jego uczniów; Zhang dokonał syntezy nauk taoistycznych z buddyjskim chanem ( jap. zen)
      • Liu Haichan (X w.)
    • Wewnętrzny Eliksir – jest podstawową i najważniejszą częścią praktyk taoistycznych szkół płd i pn; praktyki te wywodzą się od Zhonga Liquana i Lu Dongbina, dwóch nieśmiertelnych; ważne teksty szkoły to przede wszystkim "Przebudzenie do Rzeczywistości" Zhanga Boduana (najwcześniejszy praktyczny przewodnik wewnętrznej alchemii)
      • Chen Tuan (906–989)
      • Zhang Boduan (984–1082)

Związki taoizmu z buddyzmem

Ok. 300 roku n.e. pojawiła się przypisywana Laozi księga Huahujing (wymowa: Huahu-dźin, czyli [Klasyczna] Księga o nawróceniu barbarzyńców). Opisuje ona działalność misjonarską mistrza Lao w Indiach, a zwłaszcza nauki przekazywane przez mistrza Buddzie. Była popularna w kręgach taoistycznych, a zwłaszcza wykorzystywana by dowieść wyższości nad buddyzmem i tego, że jest on jedynie hinduską odmianą taoizmu. W odpowiedzi na te ataki buddyści uznali ją za oszczerstwo, a także przesunęli datę urodzenia Buddy na XI wiek p.n.e. , by wykluczyć jego powiązania z Laozi. Pozycja jest dziś praktycznie niedostępna. Wraz z inwazją buddyzmu w Chinach , obie doktryny uległy zespoleniu, co zaowocowało powstaniem buddyzmu chán (z którego wywodzi się koreański sǒn , japoński zen i wietnamski thiên). W rzeczywistości taoizm religijny przejął wiele doktryn buddyjskich jak reinkarnacja , obraz nieba i piekła, odpłacanie za nasze uczynki na ziemi. Przejęto także wiele pomniejszych bóstw buddyjskich. Te dwie religie różnią się jednak jeśli chodzi o istotę życia. Dla buddyzmu życie to cierpienie ( dukkha ), co kłóci się z pragnieniem nieśmiertelności i zadowolenia z życia taoistów.

Kamasutra

Mimo że te techniki uprawiania miłości pochodzą z Indii, kamasutra cieszyła się wielkim poparciem wśród taoistów. Wierzono, iż dzięki niej można osiągnąć lepsze zdrowie. Był to według nich także żywy przykład na działanie yin i yang. Aby energia mężczyzny mogła wzrosnąć, kobieta musiała osiągnąć fizyczne spełnienie.

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Źródło: http://religieifilozofie.prv.pl (za zgodą autora)

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Taoizm":

Yijing ...

Wietnam ...

Anarchizm ...

Świątynia ...

Sima Qian ...

Nowe ruchy religijne ...

Singapur ...

Symbole religijne ...

Mitologia chińska - Czcigodne Tao.Yuan Shi Qun - Pierwotny Istniejący Uczony Przez Niego. Ośmiu Nieśmiertelnych Taoizm / He Xiangu , Cao Guojiu , Li Tieguai , Lan Caihe , Lü Dongbin , ...

Konfucjanizm ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Taoizm":

006 Religie Dalekiego i Bliskiego wschodu (plansza 5) w Chinach w VI (prawdopodobnie) w. p.n.e. Lao-Cy, twórca utożsamianego z buddyzmem Taoizmu. Nauczał życia w czystości, prostocie i samotności. ...

Azja - zagadnienia społeczno-gospodarcze (plansza 5) Religie w Azji Chrześcijaństwo Katolicy Protestanci Prawosławni Ormianie Islam Sunnici Szyici Wahhabici Buddyzm Buddyści Lamaiści Szintoizm Hinduizm Judaizm Sikhizm Konfucjanizm Taoizm Religie naturalne Obszary niezamieszkane ...

Wybrane zagadnienia geografii świata - ludność (plansza 21) liczby wyznawców na świecie Chrześcijaństwo 2 mld 33 Islam 1,3 mld 22 Hinduizm 900 mln 15 Bezwyznaniowcy 850 mln 14 Buddyzm 360 mln 6 Chińskie religie tradycyjne (konfucjanizm, Taoizm) 225 mln 4 Pierwotne religie plemienne (animizm) 190 mln 3 Inne 190 mln 3 ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie