Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Teokratyczna szkoła służby kaznodziejskiej

Teokratyczna szkoła służby kaznodziejskiej

Artykuł z serii
Świadkowie Jehowy
Dzieje
Geneza
Chrześcijaństwo · Restoracjonizm
Historia
Badacze Pisma Świętego
Wierzenia i praktyki
Nauki

Imię Boże · Antytrynitaryzm · Dni ostatnie
· Armagedon · Odstępstwo
Królestwo Boże · Zbawienie · Dusza

Zebrania

Sala Królestwa · Sala Zgromadzeń
Pieśni Królestwa · Modlitwa
Wykład publiczny · Studium Strażnicy
Teokratyczna szkoła służby kaznodziejskiej
Zebranie służby · Zborowe studium Biblii

Szczególne wydarzenia
Kongres · Chrzest
Pamiątka śmierci Jezusa Chrystusa
Organizacja i działalność
Struktura organizacyjna
Ciało Kierownicze · Towarzystwo Strażnica
Starszy zboru · Sługa pomocniczy
Betel · Zbór · Głosiciel · Pionier · Szkoła Gilead
Służba Informacji o Szpitalach
Publikacje
Strażnica · Przebudźcie się!
Nasza Służba Królestwa
Biblia w Przekładzie Nowego Świata
Prezesi Towarzystwa Strażnica
C. T. Russell · J. F. Rutherford
N. H. Knorr · F.W. Franz · M. G. Henschel
D. A. Adams · M. H. Larson

Teokratyczna Szkoła Służby Kaznodziejskiej – cotygodniowe zebranie w religii Świadków Jehowy , odbywające się w Sali Królestwa . Jest to kurs, na którym są szkoleni głosiciele . Szkoła Teokratyczna wyposaża członków zboru do głoszenia dobrej nowiny , a mężczyzn dodatkowo do publicznego przemawiania. Obecnie podręcznikiem w Szkole jest książka " Odnoś pożytek z teokratycznej szkoły służby kaznodziejskiej ". Program zebrania jest we wszystkich zborach taki sam, a publikowany jest co miesiąc w Naszej Służby Królestwa (a dodatkowo elektronicznie całoroczny na Watchtower Library ).

Przebieg

Przykładowe zebranie świadków Jehowy w Sali Królestwa , w Portugalii
Książka Odnoś pożytek z teokratycznej szkoły służby kaznodziejskiej , to oprócz Biblii , aktualny podręcznik w Szkole Teokratycznej (na zdjęciu po portugalsku )

Zebranie rozpoczyna się bezpośrednio po Zborowym studium Biblii (za wyjątkiem, kiedy odbywa się w osobny wieczór - we wtorek - na Sali Królestwa wraz przemówieniem nadzorcy obwodu, w czasie jego copółrocznej wizycie w danym zborze). Nadzorca Szkoły , jeden ze starszych zboru rozpoczyna zebranie krótkim przywitaniem. Potem następują następujące punkty programu:

  • Ciekawe myśli z przeczytanego fragmentu Biblii – czas trwania: 10 minut
Przez pierwsze 4 minuty starszy zboru lub sługa pomocniczy, wskazuje praktyczne zastosowanie myśli z przeczytanych wcześniej w domu wyznaczonych rozdziałów Biblii (w zależności od długości 4-8). Jeżeli na dany tydzień przewidziano czytanie pierwszego rozdziału jakiejś księgi biblijnej, przedstawiany materiał powinien pochodzić z książki " Całe Pismo jest natchnione przez Boga i pożyteczne ". Potem przez 6 minut prosi obecnych o krótkie (zalecane nie dłuższe niż półminutowe) dobrowolne odpowiedzi, które wersety szczególnie ich zainteresowały. Obecnie (w roku 2010) analizowane są rozdziały od Księgi Jozuego do 2 Księgi Kronik .
  • Nr 1. – czas trwania: do 4 minut
Zadanie ćwiczebne przydzielane jest jednemu z mężczyzn. Polega na odczytaniu wyznaczonego materiału, na ogół z Biblii (fragment z analizowanych rozdziałów w danym tygodniu), z uwzględnieniem danej lekcjii z podręcznika "Odnoś pożytek z teokratycznej szkoły służby kaznodziejskiej".
  • Nr 2. – czas trwania: 5 minut
Zadanie ćwiczebne jest przydzielone wcześniej kobietom. Na wyznaczony temat rozmawia w pokazie z drugą kobietą (tzw. pomocnicą) na jakiś wyznaczony temat, przy okazji zwracając uwagę na to, jak rozwija dany temat, jak pomaga rozmówczyni zrozumieć główne punkty i wyciągnąć wnioski z przeczytanych wersetów biblijnych.
  • Nr 3. – czas trwania: 5 minut
Mężczyzna w formie przemówienia za mównicą rozwija przydzielony temat biblijny uwzględniając wyznaczoną cechę przemawiania. Jeżeli to zadanie przydzielono kobiecie, to punkt wygląda identycznie jak w Nr 2..

Po każdych zadaniach ćwiczebnych (nr 1 do 3) nadzorca udziela 1-2 minutowych porad, dzieląc się konstruktywnymi uwagami dotyczącego jakiegoś aspektu zadania, który warto pochwalić publicznie. Dodatkowych porad udziela już indywidualnie po zebraniu.

Nadzorca szkoły kończy zebranie i automatycznie nastąpi po nim zebranie służby .

Dodatkowe szkolenia

Co dwa miesiące nadzorca szkoły przeprowadza 20 minutową powtórkę ustną. Pytania są zamieszczane w periodyku " Nasza Służba Królestwa ". Uczestnicy wcześniej przygotowują się do niej, a następnie mogą dobrowolnie zabierać głos w dyskusji powtórkowej, korzystając z Biblii.

Jeżeli w Szkole Teokratycznej uczestniczy ponad 50 osób, może być utworzona dodatkowa grupa i wtedy zadania ćwiczebne w tym samym czasie przedstawiane są w innym pomieszczeniu Sali Królestwa. W takiej grupie rady udziela wykwalifikowany starszy zboru.

W niektórych krajach dodatkowo w ramach Teokratycznej Szkoły Służby Kaznodziejskiej organizuje się kurs czytania i pisania. Kurs ten uczy czytania i pisania od podstaw, albo udoskonala te umiejętności. W wielu językach specjalnie przygotowano na ten kurs specjalną broszurę Przykładaj się do czytania i pisania .

Zebranie ma charakter otwarty, a czynne uczestnictwo w programie jest dobrowolne. Uczestnicy szkoły otrzymują zadania w programie z odpowiednim wyprzedzeniem, aby mogli się do nich przygotować. Nad przebiegiem zebrania czuwa jeden ze starszych zboru . Uczestnicy mogą korzystać z biblioteczki w Sali Królestwa, gdzie znajdują się dostępne publikacje Świadków Jehowy oraz różne przekłady Biblii. Obecnie zebranie to (bez pieśni i modlitwy) trwa 30 minut.


Inne hasła zawierające informacje o "Teokratyczna szkoła służby kaznodziejskiej":

Adwentyzm ...

Wiktor Sukiennicki ...

Kościół jezuitów pw. św. Franciszka Ksawerego w Kownie ...

Wittenberga ...

Diakon ...

Dezercja ...

Fabian Bellingshausen ...

Tomasz Zan (poeta) ...

Szkoła Rycerska ...

Maciej Słomczyński ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Teokratyczna szkoła służby kaznodziejskiej":

010a. Rzym (plansza 11) ...

04. Rodzaje środowisk społecznych (plansza 16) ...

201 Rozwój historiografii w okresie międzywojennym (plansza 5) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie