Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa na Górnym Śląsku

Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa na Górnym Śląsku - (fr. Commission Interalliée de Gouverment et de Plébiscite de Haute Silésie) działała od 11 lutego 1920 r. do czerwca 1922 r. i była powołana na mocy traktatu wersalskiego przez Radę Najwyższą Sojuszniczą w celu przeprowadzenia plebiscytu na Górnym Śląsku.

Komisja była kierowana przez francuskiego generała Henri Le Ronda i miała siedzibę w Opolu. Zastępcą Le Ronda był włoski generał Armando de Marinis, Wielką Brytanię reprezentował płk Harold Percival. Do Komisji byli oddelegowani przedstawiciele Polski, Niemiec, Watykanu i Czechosłowacji. Polskę reprezentował konsul generalny Daniel Kęszycki. Oprócz przeprowadzenia plebiscytu organ ten miał później na podstawie jego wyników zaproponować podział spornego terytorium. Zadaniem Komisji i towarzyszących jej wojsk alianckich było dopilnownie prawidłowego przebiegu kampanii plebiscytowej i samego głosowania oraz utrzymanie porządku i spokoju. Dowódcą tych wojsk był gen. Gratier.

W założeniu Komisja miała być organem bezstronnym. W rzeczywistości był w niej odzwierciedlony spór, jaki toczyły między sobą zwycięskie państwa Ententy z chwilą zakończenia I wojny światowej. Francuzi sprzyjali stronie polskiej, natomiast Anglicy i Włosi stronie niemieckiej.


Inne hasła zawierające informacje o "Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa na Górnym Śląsku":

Wag ...

Akcja (prawo) ...

Rekatolicyzacja ...

Anomalia grawitacyjna w Karpaczu ...

Flins ...

Cieplice Śląskie-Zdrój ...

1852 ...

Mumlawa ...

Habsburgowie ...

Kamienna (dopływ Bobru) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa na Górnym Śląsku":

Świat roślinny i zwierzęcy w Polsce (plansza 16) ...

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 9) ...

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 10) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie