Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Oddział Bernarda Klimaszewskiego

Oddział Bernarda Klimaszewskiego

Fizylier

Oddział Bernarda Klimaszewskiego - partia powstańcza okresu powstania styczniowego .

Oddział został sforomowany na terenie dawnego województwa sandomierskiego , w okolicach Suchedniowa . Jego dowódcą był mjr Bernard Klimaszewski - przed powstaniem dyrektora fabryki żelaznej w Suchedniowie, który w styczniową noc wyruszył na Szydłowiec .

Żołnierze Klimaszewskiego jako batalion I pozostawali do dyspozycji Mariana Langiewicza . Walczyli w okolicach Suchedniowa, Parszowa i Wąchocka .

Oddział mjr Klimaszewskiego w Parszowie miał 400 żołnierzy piechoty, z czego kilkudziesięciu było uzbrojonych w broń palną . Reszta to kosynierzy i kilku konnych.

Siły rosyjskie idące od strony Bzina były dowodzone przez gen. Marka - prowadził on 7 rot piechoty, 2 armaty, 2 szwadrony dragonów i sotnię Kozaków. Razem było to około 1800 dobrze uzbrojonych i zaprawionych w walkach żołnierzy .

Żarnówka

Klimaszewski rozstawił w Parszowie swoich kilkudziesięciu strzelców po obydwu stronach szosy idącej w kierunku Bzina, kosynierów zaś ukrył za wielkimi piecami. Wysłany podjazd doniósł o nadciągającej szosą rosyjskiej kolumnie. Wówczas spuszczono w Mostkach wodę ze stawu , która tym samym powiększyła staw w Parszowie. Rozebrano również most na drodze prowadzącej do Bzina, zabezpieczając się przed nagłym atakiem wroga.

Rosjanie , przybywszy nad Żarnówkę , zatrzymali się. Kawaleria przeprawiła się wpław, piechota zaś, wydobywszy z rzeki bale i deski, ułożyła prowizoryczny most , po którym wszyscy łącznie z artylerią się przeprawili.

Wąchock

Klimaszewski wyszedł z Parszowa i umieścił wszystkich strzelców w tylnej straży, aby skutecznie mogli odpierać atak Moskali. Po natarciu nieprzyjaciela wycofano się do pobliskiego lasu. Droga dla Rosjan w kierunku Wąchocka była już wolna.

Mjr Klimaszewski postanowił rozwiązać oddział i złożyć broń . Powstańcy, ze względów bezpieczeństwa, rozchodzili się zazwyczaj kilkuosobowymi grupkami.

Bibliografia

  • Eligiusz Kozłowski, Od Węgrowa do Opatowa 3.02.1863 - 21.02.1864 Wybrane bitwy z Powstania Styczniowego, Wydawnictwo MON, Warszawa 1962 r.
  • S. Kotarski, Opatów w latach 1861-1864, Opatów 1935 r.
  • Tadeusz Manteuffel (red.), Historia Polski, t.II, cz.III, Warszawa 1959 r.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Oddział Bernarda Klimaszewskiego":

Ratusz w Kownie ...

1972 ...

Wittenberga ...

Eunectes ...

Paź ...

Zawał mięśnia sercowego ...

West Side Story ...

Orlęta Lwowskie ...

Kowary ...

1908 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Oddział Bernarda Klimaszewskiego":

11 LISTOPADA (plansza 1) ...

131 Powstanie kościuszkowskie i III rozbiór Polski (plansza 7) ...

006. Orientacja na niebie i Ziemi oraz ruch obrotowy i obiegowy Ziemi (plansza 16) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie