Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nysa Kłodzka

Nysa Kłodzka

Nysa Kłodzka
Nysa Kłodzka

Nysa Kłodzka w pobliżu Rezerwatu przyrody Dębina
Lokalizacja Europa
  Polska
Źródło Masyw Śnieżnika , w pobliżu Trójmorskiego Wierchu
Ujście Odra
powyżej Brzegu
50°49'08″N 17°39'30″E / 50.81889, 17.65833
Długość 181,7 km
Powierzchnia zlewni  4 565 km²
Średni przepływ 40m³-50m³ m³/s
Rzeki Polski

Nysa Kłodzka ( czes. Kladská Nisa, niem. Glatzer Neisse) – rzeka w południowo-zachodniej Polsce , na terenie województw dolnośląskiego i opolskiego , lewobrzeżny dopływ Odry .

Źródła w Masywie Śnieżnika , na zboczach Trójmorskiego Wierchu . W górnym swym biegu rzeka wykorzystuje naturalny kanał odpływowy jakim jest Rów Górnej Nysy . Następnie płynie przez ziemię kłodzką , skąd wyrywa się przez Góry Bardzkie w okolicy Barda tworząc malowniczy Przełom Nysy Kłodzkiej , jedną z największych osobliwości Sudetów. Przez Góry Bardzkie rzeka płynie kilkoma zakolami, charakterystycznymi raczej dla rzeki nizinnej – czym dowodzi swej antecedencji . Po opuszczeniu gór skręca gwałtownie na wschód i płynie Przedgórzem Sudeckim, by w Nysie wpłynąć na Nizinę Śląską. Przepływa przez woj. dolnośląskie i opolskie.

W górnym biegu płynie wartko tworząc wodospady , na równinie silnie meandruje . Często wylewa, właśnie z tego powodu powstały w XX w. dwa duże zbiorniki retencyjne w okolicach Otmuchowa ( Jezioro Otmuchowskie ) i Nysy ( Jezioro Nyskie ), które wykorzystuje się także w celach energetycznych i rekreacyjnych. Pomiędzy Kamieńcem Ząbkowickim i Paczkowem wybudowano dwa nowe zbiorniki (w 2002 roku): Topola i Kozielno razem tworzące Jezioro Paczkowskie .

W dolnym biegu wykorzystywana wraz Oławą jako źródło wody dla Wrocławia . Wybudowano kanał przerzutowy prowadzący wodę z Nysy do Oławy.

Na części swojego biegu jest tradycyjną granicą pomiędzy Górnym i Dolnym Śląskiem .

Spis treści

Powodzie

  • 1598 – ulewne deszcze spowodowały w Bardzie silne osunięcie ziemi ze stoków Bardzkiej Góry i przegrodzenie Nysy Kłodzkiej, która zalała miasto , a potem zmieniła koryto .
  • 1997Powódź tysiąclecia – przez rzekę przetaczała się fala 9 metrowa, która zalała Kłodzko . Zbiorniki retencyjne nie uchroniły od zalania również Nysy . W całej Kotlinie Kłodzkiej rzeki należące do dorzecza Nysy Kłodzkiej spowodowały olbrzymie straty. Średni przepływ wieloletni u ujścia Nysy Kłodzkiej do Odry wynosi 50 m³/s, przepływ nie powodujący strat w infrastrukturze poniżej zapory zależy od wezbrania Odry i waha się w zakresie 150 - 190 m³/s, natomiast w lipcu 1997 r. (powódź tysiąclecia) przepływ ten wynosił ponad 1500 m³/s. Wówczas zrzut awaryjny z Jeziora Nyskiego zalały m.in. Nysę, Lewin Brzeski, liczne wsie w dorzeczu rzeki, jak i przyczynił się do znacznego podniesienia się wody w Odrze, która zalała Wrocław.

Podziemne przekroczenie działu wodnego

Część wód potoku Kleśnica (wpadającego do Morawki, dopływu Białej Lądeckiej) odpływa podziemnie z czeskiej Morawy należącej do zlewiska Morza Czarnego . Mamy tu do czynienia z przekroczeniem kontynentalnego działu wodnego [].

Główne dopływy

lewostronne:

prawostronne:

Ważniejsze miejscowości od źródeł

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Nysa Kłodzka":

Regionalizacja fizycznogeograficzna Polski ...

1965 ...

Nankier ...

Pradolina ...

Gmina ...

Stare Miasto ...

Polskie zamki i twierdze ...

Zasadźca ...

Odra granicach Polski 742) km Powierzchnia zlewni 118 861 (z tego w Polsce 106 056) km² Największe dopływy Nysa Kłodzka , Bóbr , Nysa Łużycka , Warta Średni przepływ 535 m³/s u ujścia do Zalewu ...

Rzeki Niemiec ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Nysa Kłodzka":

216 Koalicja antyhitlerowska. Konferencje Wielkiej Trójki (plansza 14) ...

228 Polska w okresie utrwalania się rządów komunistycznych (plansza 4) ...

Wody powierzchniowe w Polsce (plansza 18) Nysa Kłodzka ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie