Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Pałac w Wilanowie

Pałac w Wilanowie

Pałac w Wilanowie
Obiekt zabytkowy nr rej. 639/4 i 639/8z 1.07.1965, 692/2 z 1.1973
Pałac w Wilanowie
Państwo   Polska
MiejscowośćWarszawa
Adresul. Stanisława Kostki Potockiego 1
Styl architektoniczny barok
Architekt Augustyn Wincenty Locci
Rozpoczęcie budowy1677
Ukończenie budowy1696
Położenie na mapie Warszawy

Pałac w Wilanowie
52°09'54″N 21°05'22″E / 52.165, 21.08944 Na mapach: 52°09'54″N 21°05'22″E / 52.165, 21.08944
Widok pałacu z lotu ptaka (przed remontem)
Ozdobny, fasadowy zegar słoneczny na elewacji pałacu w Wilanowie

Pałac w Wilanowiepałac barokowy znajdujący się w warszawskim Wilanowie . Wzniesiony w latach 1677 - 1696 dla króla Jana III Sobieskiego według projektu Augustyna Locciego i rozbudowany (skrzydła boczne) przez kolejnych właścicieli Wilanowa.

Pałac, wraz z otaczającym go parkiem i zabudowaniami, który przetrwał czasy zaborów, wojen i okupacji, zachowując swoje walory historyczne i artystyczne, należy do najważniejszych zabytków polskiej kultury narodowej.

Zespół pałacowo-parkowy w Wilanowie jest również miejscem wydarzeń kulturalnych, koncertów i spotkań. Do najbardziej znanych imprez należą: Letnie Koncerty Królewskie w Ogrodzie Różanym oraz Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej.

Spis treści

Architektura i wystrój pałacu

Architektura pałacu jest oryginalna – jest to efekt połączenia sztuki europejskiej ze staropolską tradycją budowlaną. Zachowany wystrój malarsko-rzeźbiarski elewacji i wnętrz pałacowych, który w nawiązaniu do symboliki antycznej głosi apoteozę rodu Sobieskich i gloryfikację sukcesów militarnych króla.

Wystrój sztukatorski i malarski pałacu jest dziełem takich twórców jak Józef Szymon Bellotti , Jerzy Siemiginowski-Eleuter , Michelangelo Palloni , Claude Callot , Jan Samuel Mock (obrazy Augusta II Mocnego w Gabinecie Holenderskim). Dekoracje w tarczach elewacji wykonał Francesco Fumo. Ornamentyka regencyjna (lata 20. i 30. XVIII w.) jest dziełem Pietro Innocente Comperetiego. Autorem rzeźby gabinetowej jest pochodzący z płd.-wsch. Polski (Puławy) z rodziny rzeźbiarzy działających dla Lubomirskich – Eliasz Hofmann.

Ta sekcja jest . Jeśli możesz, .

Historia

Początkowo była to typowa podmiejska rezydencja magnacka, w kształcie dworu polskiego z alkierzami . W kształcie z 1696 reprezentuje charakterystyczny typ barokowej rezydencji podmiejskiej entre cour et jardin . W latach 1720-1728 dobudowano skrzydła boczne (autor projektu: Giovanni Spazzio – główny architekt Elżbiety z Lubomirskich Sieniawskiej ).

Po śmierci Sobieskiego w 1696 pałac był własnością jego synów, a następnie – od 1720 – siedzibą znanych rodów magnackich: Sieniawskich , Czartoryskich , Lubomirskich , Potockich i Branickich . W latach 1730 - 1733 był rezydencją króla Augusta II Mocnego . Każda z rodzin dokonywała zmian we wnętrzach pałacu, w ogrodzie i najbliższym otoczeniu zgodnie z aktualną modą i potrzebami.

W 1805 z inicjatywy ówczesnego właściciela, Stanisława Kostki Potockiego , w części pałacu powstało jedno z pierwszych publicznych muzeów w Polsce. Obok prezentacji bogatych zbiorów sztuki europejskiej i dalekowschodniej, część centralną pałacu poświęcono pamięci Jana III i wspaniałej przeszłości narodowej. Przejęty po ostatniej wojnie na własność państwa, po gruntownych pracach konserwatorskich i rewaloryzacyjnych oraz rewindykacji znacznej części zbiorów wywiezionych przez Niemców, został udostępniony publiczności w 1962 roku.

Od 1995 pałacem i zespołem pałacowo-parkowym zarządza Muzeum Pałac w Wilanowie .

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Pałac w Wilanowie":

Pęcice ...

Brescia ...

Ratusz w Kownie ...

Wojciech Bogusławski ...

Bernardo Bellotto ...

Mantua ...

Pałac Ministra Skarbu w Warszawie ...

Kornel Ujejski ...

Cieplice Śląskie-Zdrój ...

Pałac Błękitny w Warszawie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Pałac w Wilanowie":

230a Kryzysy ideologiczne, gospodarcze i społeczne w Polsce Ludowej (plansza 2) ...

030b Wyprawy Krzyżowe (plansza 2) ...

029. Liberalizm i tolerancja Woltera (plansza 7) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie