Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Synaj Północny

Synaj Północny

Lokalizacja Północnego Synaju
Flaga muhafazy
Australijscy Light Horse stacjonujący w bazie w Arisz , 1915-18

Synaj Północny ( arab. شمال سيناء ) prowincja gubernatorska ( muhafaza ) w Egipcie . Obejmuje północną część Półwyspu Synaj . Stolicą administracyjną jest miasto Arisz .

  • Powierzchnia: 27 574 km2
  • Ludność: 339 752

Historia

Od czasów faraonów przez północny kraniec obecnej muhafazy przebiegał szlak karawanowy (Via Maris lub Droga do Filistynów). W czasach biblijnych gdy Abraham , Jakub i jego rodzina wędrowali między Kanaanem a Egiptem, szlaki handlowe biegnące były już wytyczone (np. Darb al-Hadżdż , Darb asz-Ghazzah , Darb asz-Szur ).

Przy Beer-Lachaj-Roj (środkowo-wschodni kraniec muhafazy) na drodze do Szur anioł Boga Jahwe przemówił do Hagar , egipskiej niewolnicy Abrahama, który zamieszkał pomiędzy Kadesz-Barnea a Szur. Potem przez pustkowie Paran przemierzali Izraelici pod wodzą Mojżesza do Ziemi Obiecanej , w Północnym Synaju znajdowało się kilka ich obozowisk. Z tych terenów Mojżesz wysłał 12 zwiadowców, aby zobaczyli Kanaan. Południową granicą ich ziem była Wadi al-Arisz .

Później Saul i Dawid walczyli w części północno-zachodniej Synaju z Amalekitami , którzy zamieszkiwali północne tereny obecnej muhafazy. W Peluzjum znajdowała się egipska a potem rzymska twierdza. Tam też 525 r. p.n.e. miała miejsce bitwa pod Peluzjum . Jezus z rodzicami uciekali tędy przed Herodem do Egiptu. Przez Synaj przechodziło albo okupowało go wiele innych ludów: Asyryjczycy , Babilończycy , Egipcjanie , Persowie , Grecy , Nabatejczycy , Arabowie i Rzymianie oraz częściowo krzyżowcy i Turcy . W 1882 roku Wielka Brytania wymusiła na Turcji zrzeczenie się półwyspu. W 1914 roku do środkowej części Turcy wkroczyli ponownie budując drogi, potem zajęli te tereny Egipcjanie.

W 1956 roku wkroczyli tutaj Izraelczycy (ciężkie walki w przełęczy Mitla ), lecz w 1957 roku Synaj powrócił do Egiptu. Siły pokojowe ONZ stacjonowały na tym obszarze do 1967. Wtedy także nastąpiła blokada morska Cieśniny Tirańskiej , ogłoszona przez egipskiego prezydenta Nasera uniemożliwiająca żeglugę izraelskich statków po Morzu Czerwonym . Doprowadziło to do wojny z Izraelem , w wyniku której Izraelczycy zajęli półwysep Synaj. Podczas okupacji Izrael wybudował wiele lotnisk i infrastrukturę. Zachodnia część Synaju Północnego powróciła do Egiptu w 1979 roku, a całość w 1982 roku.

Inne miasta

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Synaj Północny":

Pęcice ...

Biegun południowy ...

Biegun północny ...

Astrolabium ...

Wittenberga ...

1398 ...

Cieśnina ...

Samuel Pepys ...

Medwiedin ...

Historia Australii ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Synaj Północny":

224 Konflikty zbrojne po II wojnie światowej (plansza 9) ...

221. Przemiany powojenne na bliskim i dalekim wschodzie (plansza 8) ...

221. Przemiany powojenne na bliskim i dalekim wschodzie (plansza 5) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie