Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Krzysztof Piesiewicz

Krzysztof Piesiewicz

Krzysztof Piesiewicz
Data i miejsce urodzenia 25 października 1945
Warszawa
Przewodniczący Ruchu Społecznego
Okres urzędowaniaod 28 kwietnia 2002
do 3 kwietnia 2004
Przynależność polityczna Ruch Społeczny
Poprzednik Mieczysław Janowski
Senator VII kadencji
Przynależność polityczna Platforma Obywatelska
Okres urzędowaniaod 5 listopada 2007

Krzysztof Marek Piesiewicz (ur. 25 października 1945 w Warszawie ) – polski prawnik , adwokat , polityk , scenarzysta filmowy, senator w latach 1991–1993 i ponownie od 1997.

Spis treści

Życiorys

Prawnik

Syn Mariana i Anieli Piesiewiczów. W 1970 ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego . Odbył aplikację sądową i adwokacką . W 1973 rozpoczął praktykę adwokacką. W okresie stanu wojennego występował w procesach działaczy NSZZ "Solidarność" (m.in. Huty Warszawa, Ursusa, Komisji Krajowej oraz Radia "Solidarność"). Był oskarżycielem posiłkowym w procesie zabójców ks. Jerzego Popiełuszki . 22 lipca 1989 82-letnia matka Krzysztofa Piesiewicza, Aniela, została zamordowana; jej ciało skrępowano w taki sposób, jak skrępowano Jerzego Popiełuszkę[1]. Był również obrońcą w sprawie pułkownika Ryszarda Kuklińskiego .

Wieloletni członek Naczelnej Rady Adwokackiej w Warszawie , wykładowca i członek komisji egzaminacyjnej dla aplikantów adwokackich, wiceprzewodniczący Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej; ekspert Regionu Mazowsze "Solidarności" oraz samorządu adwokackiego (ds. legislacyjnych). Współzałożyciel i wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Opieki nad Więźniami "Patronat" (rozwiązanego po wprowadzeniu stanu wojennego).

Scenarzysta

Jest współautorem scenariuszy filmowych do 17 filmów Krzysztofa Kieślowskiego , m.in. Bez końca, Dekalog, Podwójne życie Weroniki , Trzy kolory; scenariusze te wielokrotnie nagradzano, m.in. europejską nagrodą filmową Felix (1989), na festiwalach w Cannes , San Sebastian, Wenecji , Berlinie , Gdańsku , a scenariusz filmu Trzy kolory. Czerwony otrzymał nominację do Oscara . Scenariusze przetłumaczono na 10 języków i wydano w formie książkowej (Dekalog, 1989).

Członek wielu instytucji i organizacji zajmujących się kulturą, m.in. Amerykańskiej Akademii Filmowej , Rady Etyki Mediów , Rady Programowej Telewizji Polskiej S.A. , rady programowej Studium Generale Europa przy Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Publikował w wielu tygodnikach i miesięcznikach.

Polityk

Na początku lat 90. zaangażował się w działalność polityczną. Był m.in. członkiem naczelnej rady politycznej Porozumienia Centrum i z ramienia tej partii zasiadał w Senacie II kadencji (1991–1993). Pełnił wówczas funkcję wiceprzewodniczącego senackiej Komisji Kultury, Środków Przekazu, Nauki i Edukacji Narodowej. Ponownie został wybrany do Senatu IV kadencji w 1997 z listy AWS (wiceprzewodniczący Komisji Praw Człowieka i Praworządności) i do Senatu V kadencji z listy komitetu Blok Senat 2001 , którego był jednym z pomysłodawców. Był związany z Ruchem Stu , a od końca lat 90. należał do Ruchu Społecznego , był ostatnim przewodniczącym tej partii.

W 2005 został wybrany na senatora VI kadencji w okręgu warszawskim z listy Platformy Obywatelskiej . W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz piąty uzyskał mandat senatorski, otrzymując 547 479 głosów.

W grudniu 2009 Krzysztof Piesiewicz zawiesił swoje członkostwo w klubie parlamentarnym PO oraz w związku z zamierzeniami prokuratora co do przedstawienia mu zarzutów m.in. posiadania środków odurzających[2]. Wobec nieuchylenia mu mandatu postępowanie przygotowawcze w tej sprawie zostało umorzone[3].

Filmografia (scenariusz)

Przypisy

Źródła

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Krzysztof Piesiewicz":

Kazimierz Wołkowycki ...

Władysław Komar ...

Pogrom w Kownie ...

Elegia ...

Klasztor w Pożajściu ...

1679 ...

1986 ...

Zawał mięśnia sercowego ...

Zygmunt III Waza ...

1977 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Krzysztof Piesiewicz":

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 3) ...

232 Kultura i nauka w latach 1945 ? 2003 (plansza 9) ...

229 Stosunki państwo-Kościół w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie