Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kosowo

Kosowo - (alb.: Kosova / Kosovë, serb.: Косово / Kosovo) – terytorium sporne w południowej Europie ze stolicą w Prisztinie.

Kosowo jednostronnie ogłosiło swoją niepodległość 17 lutego 2008 jako Republika Kosowa (alb.: Republika e Kosovës, serb.: Република Косова / Republika Kosova). Krok ten został uznany przez kilkadziesiąt państw świata, w tym Polskę.

Władze Serbii, które nadal uważają Kosowo za prawną część terytorium Serbii i są w tej kwestii popierane przez część państw, stosują nazwę Prowincja Autonomiczna Kosowo i Metochia (alb.: Kosovë e Metohi oraz Krahina Autonome e Kosovës dhe Metohisë, serb.: Косово и Метохија / Kosovo i Metohija oraz Аутономна покрајина Косово и Метохија / Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija).

Od 1999 (zakończenia wojny w Kosowie) jest to protektorat administrowany przez ONZ (Tymczasowa Misja Administracyjna Narodów Zjednoczonych w Kosowie, szeroko znana pod angielskim skrótowcem UNMIK) przy pomocy wojsk NATO (KFOR).

Kosowo leży w południowo-zachodniej części Serbii, względnie na południowy zachód od niej. Region zamieszkany jest obecnie w przeważającej części przez Albańczyków, jednak od XII wieku związany jest z władzą Serbów. Wg antropologów, Serbowie przybyli na nizinne obecnie zasiedlone przez nich tereny w VI-VIII wieku, po czym stopniowo wyparli Ilirijczyków w okoliczne tereny górskie (obecnie rzekomi potomkowie Ilirijczyków, Albańczycy, zamieszkują głównie Albanię, Kosowo, Macedonię, Czarnogórę, a w znacznie mniejszych liczbach Serbię, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, oraz Grecję i Włochy).

Kosowo stanowi punkt sporu pomiędzy ludnościami serbską i albańską, zamieszkującymi jej teren.

Z punktu widzenia prawa międzynarodowego i zgodnie z rezolucjami ONZ Kosowo jest postrzegane przez jedne państwa jako część Serbii, a przez inne jako osobne państwo. Kwestię zgodności niepodległości Kosowa z prawem międzynarodowym ma jednoznacznie ustalić Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze, którego opinia prawna, pomimo sprzecznych wstępnych doniesień z Serbii, zostanie rozważana w trybie normalnym (proces ten może trwać nawet szereg lat).

Zmiany statusu Kosowa nie udało się uzgodnić na forum ONZ ani w wyniku międzynarodowej mediacji. Na przeprowadzonej 17 lutego 2008 sesji parlamentu Kosowa w Prisztinie zadeklarowano zerwanie dotychczas istniejących związków z Serbią i ogłoszono niepodległość kraju. Obecnie (stan na 17 lipca 2009) na arenie międzynarodowej Kosowo zostało uznane ze wzajemnością przez Tajwan i 62 państwa, w tym przez Polskę.

Przed przedstawieniem 17 lutego 2008 nowej, Kosowo nie posiadało własnej flagi. Do 1992 władze Jugosławii używały w Kosowie flagi Albanii z żółtą gwiazdą w lewym, górnym rogu.

Geografia

W 1999 region miał powierzchnię 10 887 km² i 2 miliony mieszkańców. Graniczy z Czarnogórą na północnym zachodzie, pozostałą częścią Serbii na północy i wschodzie, Macedonią na południu i Albanią na południowym zachodzie. Największe miasta to stolica Prisztina (500 tysięcy mieszkańców) i Prizren na południowym zachodzie (120 tysięcy mieszkańców). Każde z pozostałych 5 największych miast zamieszkiwane jest przez około 50 tysięcy osób.

Metochia

Nazwa Metochia (Metohija) pochodzi od greckiego słowa: metoh i oznacza własność Kościoła (dokładniej własność monasteru-klasztoru prawosławnego). Metochia, jako kraina geograficzna, była przekazana jako latyfundia dla Kościoła prawosławnego, z zamiarem stworzenia wspólnot mniszych. Metochia, nazywana przez Albańczyków Rrafshi i Dukagjinit ("płaskowyż Dukagjin"), jest dużym dorzeczem na zachodzie prowincji. Znajdują się w nim miejscowości Istok, Peć, Dečani, Đakovica, Orahovac, i Prizren.

Kosowo (Kosowe Pole)

Drugim pod względem wielkości regionem jest Kosowo, stanowiące dorzecze Sitnicy, w którym znajdują się miasta Uroševac, Prisztina, Vučitrn oraz Kosowska Mitrowica. Kiedy rządy komunistyczne zmieniły nazwę prowincji na Kosowo, region ten chciano nazwać Kosowym Polem. Kosowe Pole to polana, na której stoczono Bitwę na Kosowym Polu. Część regionu wzdłuż rzeki Lab, gdzie leży miasto Podujevo, nosi nazwę Malo Kosovo. Regiony Metochii i Kosowa rozdzielone są przez rzekę Drenicę, nad którą leżą miasta Srbica, Klina i Mališevo. Rzeka Binačka Morava leży w dorzeczu Binačko pomoravlje. Na południu prowincji, przy granicy z Macedonią, znajdują się regiony Gora, Sredačka Župa i Sirinićka Župa.

Demografia

Proporcje etniczne Kosowa bardzo zmieniły się przez ostatnie stulecia. Serbowie na początku panowania Turków na płw. bałkańskim stanowili znakomitą większość. Taka zmiana spowodowana została przez nie najwyższy przyrost naturalny Albańczyków w Europie lecz przez emigracje Serbów i migracje Albańczyków. Przyczyną emigracji Serbów były serbskie ruchy mające na celu uzyskanie niepodległości za czasów okupacji tureckiej, po których wielu Serbów uciekało z Kosowa. Albańczycy zawsze stali po stronie okupantów Serbii, co powodowało ciągły wzrost procentu Albańczyków w Kosowie.

Kwestia Goran
Na górzystym obszarze południowego Kosowa, w gminie Gora i w północno-wschodniej części Albanii mieszkają muzułmanie, często utożsamiani z Bośniakami. Sami o sobie mówią Gorani, są wierni Allahowi jak i narodowości serbskiej, w uproszczeniu są Serbami wyznającymi islam. Są przeciwni utożsamianiu ich z Bośniakami czy Albańczykami.


Inne hasła zawierające informacje o "Kosowo":

XXI wiek ...

Kraina historyczna ...

Lata 90. XX wieku ...

1933 ...

Alaksandr Łukaszenka ...

1998 ...

1999 ...

2006 ...

Dzień Kobiet ...

Serbia i Czarnogóra ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kosowo":

37. Organizacje międzynarodowe ? ASEAN, WNP, Europejskie organizacje (plansza 20) CEFTA Obecnie członkami Cefty są Albania, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Czarnogóra, Macedonia, Mołdawia, Kosowo (Tymczasowa Misja ONZ w Kosowie — UNMIK), Serbia. CEFTA 2005 CEFTA 2007 ...

236. Europa jedna czy nadal podzielona? (plansza 7) ...

016. Rzeźba krasowa (plansza 5) polja znajdują się na obszarze Gór Dynarskich. Są to: Popowo Polje oraz Kosowo Polje. W tym ostatnim odbyła się tragiczna dla Serbów bitwa z ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie