Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Polscy lotnicy na Malcie w czasie II wojny światowej

Polscy lotnicy na Malcie w czasie II wojny światowej

W działaniach związanych z rozpoczętą w listopadzie 1942 inwazją aliantów w Afryce Północno-Zachodniej wzięły udział liczne jednostki lotnicze, w tym także 138 Dywizjon Specjalny RAF . W jego składzie znajdowała się jedna polska eskadra.

17 grudnia 1942 około czwartej rano samolot Handley Page Halifax DT542-NF-Q 138 Dywizjonu Specjalnego RAF lecący z Bliskiego Wschodu przez Maltę i Gibraltar do Wielkiej Brytanii rozbił się tuż po starcie z maltańskiego lotniska Luqa w pobliżu miejscowości Żejtun. Zginęła cała załoga samolotu: por. pil. Krzysztof Dobromirski, por. pil. Stanisław Pankiewicz, por. obs. Zbigniew Idzikowski, sierż. r/op. Roman Wysocki, sierż. r/op Alfred Kleniewski , st. sierż. strz. Oskar Zieliński oraz 11 pasażerów. Polscy lotnicy zostali pochowani na cmentarzu oo. kapucynów w miejscowości Kalkara (na Malcie).

Pod koniec 1942 z Wielkiej Brytanii na lotnisko Luqa na Malcie został przerzucony 23 Dywizjon Nocnych Myśliwców RAF, który uczestniczył odtąd w działaniach lotniczych nad Afryką Północną i Morzem Śródziemnym . Dowódcą jednej z eskadr dywizjonu był kpt. pil. Jerzy Orzechowski. W jednostce znaleźli się ponadto por. Ignacy Szponarowicz i por. Marceli Neyder. W czasie jednego z lotów bojowych 21 lutego 1943 samolot Mosquito por. Neydera został prawdopodobnie zestrzelony do morza w rejonie Marettimo i Pantallerii . Polak zginął razem ze swym nawigatorem F/O Sydneyem Johnem Cornesem. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari .

W połowie czerwca 1943 na Maltę przybyli trzej polscy piloci z rozwiązanego Polskiego Zespołu Myśliwskiego ( Cyrk Skalskiego ) walczącego wcześniej w Afryce Północnej: kpt. pil. Stanisław Skalski został dowódcą 601 Dywizjonu Myśliwskiego RAF, por. pil. Eugeniusz Horbaczewski został dowódcą eskadry a później dowódcą całego 43 Dywizjonu Myśliwskiego RAF i por. pil. Władysław Drecki został dowódcą eskadry w 152 Dywizjonie Myśliwskim RAF. W połowie lipca 1943 dywizjony te opuściły Maltę i zostały przerzucone na Sycylię .

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Polscy lotnicy na Malcie w czasie II wojny światowej":

Podróżnik ...

Pęcice ...

II wiek ...

Mieszko II Lambert ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Guwernantka ...

Trzcina cukrowa ...

Adwentyzm ...

Linz ...

Tampere ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Polscy lotnicy na Malcie w czasie II wojny światowej":

08 Omijanie (plansza 6) ...

004. Odmiana czasowników słabych - czas przeszły niedokonany Imperfekt. (plansza 15) ...

Świat roślinny i zwierzęcy w Polsce (plansza 16) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie