Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

siedziba IMGW w Warszawie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (w skrócie IMGW) to polska narodowa służba meteorologiczna i hydrologiczna .

Spis treści

Historia i sytuacja prawna IMGW

IMGW został utworzony uchwałą nr 338/72 Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1972 roku z połączenia Instytutu Hydrologiczno-Meteorologicznego z Instytutem Gospodarki Wodnej. Funkcjonuje na podstawie ustawy z dnia 25 lipca 1985 roku o jednostkach badawczo-rozwojowych Dz. U. z 2008 r. Nr 159, poz. 993 oraz ustawy z dnia 18 lipca 2001 roku Prawo wodne ( Dz. U. z 2001 r. Nr 115, poz. 1229 ) z późniejszymi zmianami. Nadzór nad IMGW sprawuje Minister Środowiska .

Zadania IMGW

IMGW prowadzi systematyczne pomiary i obserwacje hydrologiczne i meteorologiczne. Zbiera, przechowuje, przetwarza i udostępnia krajowe i zagraniczne materiały pomiarowe i obserwacyjne. Opracowuje i rozpowszechnia prognozy i ostrzeżenia dla osłony ludności oraz gospodarki narodowej. Prognozuje jakość zasobów wodnych i zanieczyszczenia atmosfery. Opracowuje ocenę stanu technicznego i bezpieczeństwa budowli piętrzących. Uczestniczy w działalności Światowej Organizacji Meteorologicznej (w skrócie WMO) i innych agend ONZ oraz prowadzi współpracę z innymi organizacjami i instytucjami krajowymi i zagranicznymi. IMGW prowadzi też działalność badawczą.

W sierpniu 2008 roku, w 1 rocznicę tragicznego szkwału na Mazurach, IMGW uruchomił dedykowany żeglarzom portal pogodowy "Żagle Pogodynka", którego ideą jest zwiększenie bezpieczeństwa na wodzie poprzez dostarczanie szeregu praktycznych informacji z zakresu meteorologii, ratownictwa i żeglarstwa.

Kilka miesięcy później, w ramach serwisu "Żagle Pogodynka", IMGW uruchomił usługę SMS-owych prognoz pogody i meteorologicznych ostrzeżeń żeglarskich na 23 najpopularniejsze akweny w Polsce. Jest to jak dotąd jedyny w Europie tak rozbudowany system ostrzeżeń meteorologicznych SMS wprowadzony przez państwową służbę meteorologiczną.

Rezolucja nr 40 Światowej Organizacji Meteorologicznej

IMGW opiera procedurę wymiany meteorologicznych i pokrewnych danych i produktów na rezolucji nr 40 Światowej Organizacji Meteorologicznej. Mimo że 26 października 1995 roku sekretarz generalny WMO G. O. P. Obasi wystosował otwarty list, w którym podkreślił, że Fundamentalną zasadą działalności Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), i w zgodzie z coraz większymi wymaganiami stawianymi przed WMO w zakresie naukowej i technicznej działalności, podejmujemy działania w celu nieograniczonej międzynarodowej wymiany danych meteorologicznych i produktów opartych na tych danych to polityka wymiany danych meteorologicznych i hydrologicznych w Polsce i w krajach europejskich jest restrykcyjna, głównie ze względu na komercyjną wartość danych [1]

W szczególności rezolucja nr 40 stwierdza, że narodowe służby meteorologiczne mogą określić listę Dodatkowych Danych i Produktów, do których wolny dostęp jest ograniczony. Inna sytuacja istnieje w USA, gdzie działalność i produkty instytucji opłacanych przez podatnika są (nieodpłatnie) dostępne publicznie. Z tych powodów dochodzi do paradoksalnych sytuacji. Np. większość komercyjnych lub prywatnych regionalnych prognoz numerycznych w Europie oparta jest na wynikach numerycznych z modeli amerykańskich. Podobnie dane meteorologiczne (np. z Polski) często jest prościej dostać z serwerów w USA. Amerykańska służba meteorologiczna i oceaniczna wie o tej sytuacji i podaje ostrzeżenie, że komercyjne użycie jakichkolwiek danych z grupy Dane i produkty dodatkowe dostępne przez Internet może być obwarowane ograniczeniami opisanymi w Rezolucji nr 40 Światowej Organizacji Meteorologicznej, którą podpisały też Stany Zjednoczone. Wobec tego, ktokolwiek ignoruje te ograniczenia może spowodować akcję narodowych służb meteorologicznych, które mogą ograniczyć dostęp do danych. [2]

Większość naukowców zajmujących się badaniami środowiska popiera starania o bezpłatny swobodny dostęp i wymianę danych meteorologicznych, oceanograficznych i hydrologicznych, m.in. ze względu na światowy rozmiar problemu zmian klimatu , przewidywania ekstremalnych zjawisk pogodowych (np. tsunami czy cyklonów tropikalnych). W szczególności Amerykańskie Towarzystwo Meteorologiczne w 2002 [3] poparło bezpłatny i wolny dostęp do danych o środowisku.

Przypisy

  1. World Meteorological Organization, 1996: Exchanging Meteorological Data: Guidelines on Relationships in Commercial Meteorological Activities. WMO Policy and Practice. WMO Rep. 837, Geneva, 24 pp. ( http://205.156.54.206/im/wmor40.htm )
  2. WMO Additional Data & Products Available at RTH Washington
  3. Free and Open Exchange of Environmental Data, AMS Statement Adopted by the AMS Council 13 January 2002

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej":

Mieszko II Lambert ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Wincenty Okołowicz Uniwersytetu Warszawskiego , w latach 1953 - 1959 dyrektor Państwowego Instytutu Hydrologiczno-Meteorologicznego, przekształconego później w Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej , a także członek Rady Naukowej Instytutu Geografii ...

Adwentyzm ...

Wiktor Sukiennicki ...

Pogrom w Kownie ...

Uniwersytet Witolda Wielkiego ...

Nowa Polityka Ekonomiczna ...

1986 ...

William Davenant ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej":

01 Znaki drogowe - kierunku i miejscowości - część 1 (plansza 17) ...

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 12) ...

128. Ruchy roślin i ich przyczyny (plansza 7) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie