Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Elektrociepłownia Siekierki

Elektrociepłownia Siekierki

Na mapach: 52°11'23″N 21°05'22″E / 52.18972, 21.08944

Elektrociepłownia Siekierki
Elektrociepłownia Siekierki

Data założenia 2001
Lokalizacja Polska
Branża energetyka
Produkty energia elektryczna
Zatrudnienie  ? osób

Elektrociepłownia Siekierki
Plan Elektrociepłowni Siekierki

Elektrociepłownia Siekierki – największa polska elektrociepłownia , druga co do wielkości w Europie , mieszcząca się w Warszawie przy ulicy Augustówka 30. Oddana do użytku w roku 1961 [1].

Zakład dysponuje mocą cieplną 2081 MW i mocą elektryczną 622 MW . Podstawowe jednostki wytwórcze EC Siekierki to cztery bloki , w tym trzy ciepłownicze o mocy 105 MWe każdy i jeden kondensacyjny z upustem ciepłowniczym o mocy 125 MWe. Część kolektorową stanowią cztery kotły parowe i pięć turbin . Dodatkowo przy bardzo niskich temperaturach w zimę jest wykorzystywanych sześć kotłów wodnych. Kotły węglowe posiadają elektrofiltry , które utrzymują emisję pyłu na poziomie 50% wielkości dopuszczalnej polskimi normami ochrony powietrza. Kocioł nr 2 jest wyposażony w filtr workowy i instalację odsiarczania spalin. Kotły są wyposażone również w palniki niskoemisyjne obniżające emisję NOX [1].

W roku 2000 elektrociepłownia Siekierki została przejęta przez szwedzki koncern Vattenfall Heat Poland , który kupił 55 procent akcji Elektrociepłowni Warszawskich . Dziś Vattenfall ma 99 procent udziałów[2].

Spis treści

Historia

Projekt elektrociepłowni zatwierdzono w roku 1954 . Rozważano trzy lokalizacje: Augustówka , teren na Siekierkach przy zbiegu ulic Bartyckiej i Czerniakowskiej oraz okolice skrzyżowania ulic Czerniakowskiej i Chełmskiej . Ostatecznie w roku 1956 lokalizację na Augustówce zatwierdził ówczesny premier Józef Cyrankiewicz [2].

Pierwsze prace budowlane zaczęły się w roku 1958 . Budowę powierzono Warszawskiemu Przedsiębiorstwu Budowy Elektrowni i Przemysłu "Beton-Stal". Pierwsza turbina o mocy 50 MW została podłączona 4 grudnia 1961 . Datę tę przyjmuje się jako początek funkcjonowania elektrociepłowni, choć prace budowlane trwały jeszcze w roku 1962 . Pod koniec roku 1962 elektrociepłownia dysponowała mocą 200 MW. W latach 1974 - 1978 w ramach rozbudowy elektrociepłowni uruchomiono cztery bloki ciepłownicze, a moc całkowita "Siekierek" przekroczyła 600 MW[2].

Najbardziej dramatycznym wydarzeniem w historii elektrociepłowni była noc sylwestrowa 1978 roku. W ostatnich dniach grudnia temperatura spadła gwałtownie z +8 do -15 °C . Koleją został przywieziony zamarznięty węgiel bardzo słabej jakości (dobry węgiel sprzedawany był na eksport). W elektrociepłowni nie było rozmrażalni – jej zbudowanie planowano już w roku 1962 , ale w związku z lekkimi zimami Ministerstwo Gospodarki zrezygnowało z tych planów. Nie pomagało obracanie wagonów w wywrotnicy , ich kolejka ciągnęła się aż do Okęcia . Wezwano na pomoc wojsko , ale podczas kruszenia węgla materiałami wybuchowymi rozpadały się wagony. Elektrociepłownia dysponowała 30 tysiącami ton węgla, co stanowiło zapas tylko na kilka dni pracy. Zamrożony w wielkie bryły węgiel zsuwał się z pochyłych przenośników taśmowych , a do dyspozycji był tylko jeden spychacz. Rankiem 31 grudnia poprzez komunikaty nadawane w radiu i telewizji wszystkich pracowników wezwano do stawienia się w zakładzie. Węgiel rozbijano ręcznie przy pomocy kilofów i młotów pneumatycznych . 1 stycznia 1979 roku pracował tylko jeden kocioł i jedna turbina, a moc elektrociepłowni spadła do 14 MW. Temperaturę tzw. wody zasilającej obniżono ze 150°C do 40°C. W całej Warszawie pękały zamarzające grzejniki . Przez kilka tygodni w kruszeniu węgla pomagali żołnierze i milicjanci.

Hala główna, w której stoją turbiny, ma długość 400 metrów i dzieli się na dwie części: starszą – kolektorową oraz nowszą – blokową. Najstarsze turbiny mają moc 30 i 50 megawatów. W nowszej części hali znajdują się dwie turbiny firmy Siemens o mocy 105 MW. Zostały wyprodukowane w Czechach i zainstalowane w 2007 oraz 2008 roku[2].

Kominy

Dwa nowe (pierwszy i trzeci od lewej) i dwa stare kominy EC Sierkierki.

Pierwszy komin, o wysokości 120 metrów, rozpoczął pracę w roku 1961 , po podłączeniu pierwszej turbiny. Drugi komin został oddany pod koniec 1972 roku. Trzeci komin, który jest wykorzystywany przez kotły olejowe, był gotowy w połowie roku 1977 . W roku 2009 wybudowano dwa nowe kominy: 170- i 200-metrowy. Kominy powstawały w tempie 4 metrów na dobę. Niższy powstał w 50 dni, wyższy – w 64. Są to konstrukcje lite, bez spojeń. Beton był wylewamy do pierścieniowatej formy, która na hydraulicznych podnośnikach była unoszona w górę. Zgodnie z wymogami unijnymi nowe kominy pomalowano w pasy: cztery czerwone i trzy białe[2].

We wrześniu 2009 zakończono rozbiórkę najstarszego komina[2].

Stare kominy projektowano tak, by pełniły funkcję schronu przeciwatomowego. Ich ściany są zagłębione w ziemi na 4-5 metrów, a ich grubość dochodzi do 2 metrów. W podziemnej części zaplanowano schrony dla pracowników elektrociepłowni. W nowych kominach takich pomieszczeń nie ma[2].

Awarie

24 kwietnia 1976 roku miała miejsce jedna z największych awarii, jakie wydarzyły się w elektrociepłowni. Około godziny 13 pękła turbina generatora nr 4. Oderwane od turbiny łopatki zniszczyły część dachu, a wyciekający z turbiny olej zapalił się[2].

Dnia 2 czerwca 2010 o godzinie 10:44 wybuchł pożar w turbinie 6, zapalił się zbiornik z olejem. Na miejscu pojawiło się 16 jednostek straży pożarnej . W budynku technologicznym, w którym pojawiły się płomienie, odłączono zasilanie. Lekkich poparzeń doznali strażak oraz pracownik; drugi strażak biorący udział w akcji uległ podtruciu[3]. Pożar ugaszono o 11:45, akcja wychładzania zbiornika z olejem zakończyła się o 12.30[4].

Produkcja prądu i ciepła

Węgiel do elektrociepłowni dowożony jest koleją ze Śląska . Należąca do Siekierek bocznica ma 28 km długości i łączy się z torami kolei radomskiej w Piasecznie. Przy temperaturze -10°C elektrociepłownia zużywa 10 tys. ton węgla na dobę, co odpowiada czterem składom . Wagony wjeżdżają do wywrotnicy , gdzie węgiel jest przesypywany na taśmociągi, a z nich na ładowarki . Surowiec trafia na hałdy, zwane placami węglowymi (w listopadzie 2009 roku leżało na nich ok. pół miliona ton węgla). Z hałd węgiel jest przenoszony taśmociągami do budynku elektrociepłowni i wsypywany zbiorników zwanych bunkrami . Lej jednego bunkra mieści 200 ton paliwa. Zanim węgiel trafi do 12 z 14 zainstalowanych kotłów (dwa są opalane tylko mazutem ) przechodzi przez młyn . Każdy z kotłów jest obsługiwany przez 4 młyny, które przy pomocy wielkich stalowych kul mogą zmielić 25 ton węgla na godzinę. Czarny miał mieszany jest z suchym powietrzem i wdmuchiwany do kotłów – palony w ten sposób daje więcej energii[2].

Spalanie węgla dostarcza ciepła. Do wyprodukowania prądu potrzebna jest woda, która po podgrzaniu zamieni się w parę. Elektrociepłownia Siekierki czerpie wodę z Wisły, ma własne ujęcie. Woda jest filtrowana i demineralizowana, żeby zminimalizować korozję rur[2].

Kotły produkują od 200 do 430 ton pary na godzinę (jej temperatura dochodzi do 535°C). Para pod ciśnieniem od 100 do 130 atmosfer trafia do turbiny , gdzie uderzając w łopatki obraca wirnik . Wirniki turbin wykonują 3 tys. obrotów na minutę. Przy tak dużej prędkości obrotowej ważne jest zapewnienie odpowiedniego smarowania łożysk – stan ich naoliwienia jest wyświetlany na ciekłokrystalicznych ekranach w sterowni . Tam też dawkowane jest powietrze i monitorowana prędkość podawania węgla[2].

W nastawni cieplnej ulokowanej obok hali z turbinami, pracownicy kontrolują proces powstawania energii cieplnej , monitorują popyt na ciepło i kierują ewentualne nadwyżki ciepła do akumulatora[2].

Nastawnia elektryczna jest ulokowana w wyniesionym ponad poziom gruntu budynku, przypominającym wieżę kontroli ruchu kolejowego. Tu elektrociepłownia łączy się z systemem energetycznym kraju[2].

W bryłach węgla oprócz węgla znajduje się także woda (czasami stanowi nawet 80% wagi), a także rozmaite zanieczyszczenia, które się nie spalają. W piecach zamieniają się w żużel , którego rozpalone bryłki trafiają do zbiorników z zimną wodą, skąd kanałami trafiają do osadnika żużla na zewnątrz budynku. Podczas spalania węgla powstają także popiół i pyły . Są one wychwytywane przez elektrofiltry , skąd trafiają do kominów[2].

Akumulator ciepła

Główna brama wjazdowa elektrociepłowni Siekierki. Po prawej stronie akumulator ciepła.

Budowa akumulatora ciepła została rozpoczęta w roku 2008 [1], a zakończona w marcu 2009 roku. Srebrnoszary cylindryczny zbiornik został wykonany z blachy zaizolowanej wełną mineralną . Ma wysokość 47 metrów i pojemność 30,4 tys. metrów sześciennych[2]. Jest to pierwszy tak duży obiekt w Polsce[1].

W urządzeniu wykorzystuje się fakt, że woda zimna nie miesza się z ciepłą pod warunkiem, że dodaje się ją ostrożnie i powoli. Woda zimna (o temperaturze ok. 40°C) znajduje się na dole, a gorąca (o temperaturze nieprzekraczającej 95°C) utrzymuje się na górze. Jeśli elektrociepłownia potrzebuje ciepłej wody, zasysa ją rurami znajdującymi się w górnej części zbiornika, dodając równocześnie taką samą ilość zimnej wody od dołu. Jeśli gorącej wody jest nadmiar, proces odbywa się w drugą stronę[2].

Popyt na gorącą wodę jest różny nie tylko w zależności od pory roku, ale też pory dnia (największy popyt na ciepło jest rano i wieczorem). Dopóki nie było akumulatora, w godzinach szczytu elektrociepłownia musiała uruchamiać dodatkowe kotły służące tylko do podgrzewania wody. Było to nieekonomiczne, bo z węgla spalonego w tych kotłach uzyskuje się tylko połowę energii, którą z tej samej ilości węgla mogą wyprodukować urządzenia wytwarzające jednocześnie prąd i ciepło[2].

Akumulatory ciepła są wykorzystywane powszechnie w krajach skandynawskich . W Polsce kilkakrotnie mniejszy akumulator działa w Siedlcach [2].

Ciekawostki

  • W lipcu 1960 roku budowie elektrociepłowni groziło zalanie ze względu na bardzo wysoki stan Wisły – stan alarmowy został przekroczony o 2,44 metra[2].
  • Turbina, która została zamontowana jako pierwsza (w roku 1961 ) działa do dziś.
  • Elektrociepłownia Sierkierki mogłaby ogrzać ok. 60 proc. budynków w Warszawie i dostarczyć energii do tego, by zaświecić ponad 10 mln 60-watowych żarówek[2].
  • Na szczycie 200-metrowego komina zmieściłoby się boisko do siatkówki [2].
  • Wodą, która mieści się w akumulatorze ciepła elektrociepłowni można by napełnić 11 basenów o rozmiarach olimpijskich[2], zaparzyć nią kawę na półtora miliona filiżanek lub ogrzać przez dobę 25 tysięcy mieszkań.
  • Pociąg zaopatrujący ciepłownię w węgiel można zobaczyć w serialu "Glina 2" [2].
  • Demineralizowana woda z elektrociepłowni była przez jakiś czas kupowana przez wytwórnię wódek Koneser i używana do produkcji m. in. winiaku klubowego[2].
  • W pomieszczeniu sterowni została nakręcona jedna ze scen piątego odcinka serialu Alternatywy 4 [2].
  • Przy dużych wiatrach czubek najwyższego komina może odchylić się od pionu nawet o 40 cm[2].

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Elektrociepłownia Siekierki . www.vattenfall.pl. [dostęp 2 lipca 2010].
  2. 2,00 2,01 2,02 2,03 2,04 2,05 2,06 2,07 2,08 2,09 2,10 2,11 2,12 2,13 2,14 2,15 2,16 2,17 2,18 2,19 2,20 2,21 2,22 2,23 2,24 2,25 Michał Wojtczuk. Siekierki (Spacerownik Warszawski) - dodatek do "Gazety Wyborczej". „ Gazeta Wyborcza ” (2009-11-19). 
  3. Pożar w elektrociepłowni Siekierki . www.onet.pl. [dostęp 25 czerwca 2010].
  4. Warszawa: Pożar w elektrociepłowni Siekierki. Trzy osoby ranne . gazeta.pl. [dostęp 25 czerwca 2010].


Inne hasła zawierające informacje o "Elektrociepłownia Siekierki":

Dniepropetrowsk ...

Ukraińska Powstańcza Armia ...

Topór ...

Samara (miasto) ...

Elektrownia cieplna ...

Żerań ...

Biecz ...

Kultura ceramiki sznurowej ...

Kultura unietycka ...

Kultura trzciniecka ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Elektrociepłownia Siekierki":

215. Gospodarka Polski. Stan i ochrona środowiska (plansza 3) ...

230. Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz i wodę w Polsce. (plansza 5) ...

206. Krainy geograficzne Polski. Wyżyny Polskie (plansza 12) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie