Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Stary Sącz

Stary Sącz

Stary Sącz
Herb
Herb Starego Sącza
Województwo małopolskie
Powiat nowosądecki
Gmina
• rodzaj
Stary Sącz
miejsko-wiejska
Założono1257
Burmistrz Marian Cycoń
Powierzchnia 15[1] km²
Wysokość320 m n.p.m.
Ludność (2008)
•  liczba
•  gęstość

9200[1]
599 os./km²
Strefa numeracyjna
+48 18
Kod pocztowy 33-340
Tablice rejestracyjne KNS
Położenie na mapie Polski

Stary Sącz
49°33'45″N 20°38'11″E / 49.5625, 20.63639 Na mapach: 49°33'45″N 20°38'11″E / 49.5625, 20.63639
TERC
( TERYT )
2121610164
Miasta partnerskie Lewocza ,
Haradok,
Liptowski Mikulasz ,
Keszthely ,
Czugujew
Urząd miejski
ul. Batorego 25
33-340 Stary Sącz
Strona internetowa miasta
Klasztor klarysek
Ulica Św. Kingi
"Dom na dołkach" w starosądeckim rynku
Budynek "Sokoła"

Stary Sączmiasto w woj. małopolskim , w powiecie nowosądeckim , siedziba gminy miejsko-wiejskiej Stary Sącz . W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. nowosądeckiego . Jedno z najstarszych miast w Polsce , uzyskało prawa miejskie w XIII w. Leży na szlaku bursztynowym . Stary Sącz zwany jest potocznie Bryjowem.

Spis treści

Położenie geograficzne

Stary Sącz położony jest w płaskim dnie Kotliny Sądeckiej , w widłach rzek Dunajca i Popradu , na wysokości ok. 320 m n.p.m.

Historia

Pierwsza wzmianka na temat Starego Sącza datowana jest na rok 1257 , kiedy to książę krakowsko-sandomierski Bolesław Wstydliwy zapisał[] księżniczce węgierskiej Kindze ziemię sądecką obejmującą tereny w trójkącie: BieczLimanowaPodoliniec (obecnie Słowacja ) jako zastaw za posag wniesiony do Polski . Kinga uwłaszczyła otrzymanymi dobrami założony przez siebie starosądecki klasztor klarysek . W tym samym czasie przeniesiono do Starego Sącza z Podegrodzia siedzibę lokalnych władz.

W 1358 Kazimierz III Wielki zezwolił na lokację Starego Sącza na prawie magdeburskim , jednocześnie zwolnił miasto od danin. W 1410 r. miasto zostało spalone przez wojska Zygmunta Luksemburskiego dowodzone przez Ścibora ze Ściborzyc .

W 1683 król Jan III Sobieski po stoczonej bitwie pod Wiedniem , w drodze powrotnej do Warszawy odwiedził miasto by pokłonić się szczątkom księżnej Kingi. Poparł wówczas starania o beatyfikację Kingi, a w 1690 papież Aleksander VIII ogłosił Kingę błogosławioną.

18 kwietnia 1770 roku, w czasie Konfederacji barskiej , w okolice miasta przybył marszałek łomżyński Kazimierz Pułaski w celu pomocy wojskom Tomasza Wilkowskiego oraz oddziałom rozstawionym między Czarnym Dunajcem i Konieczną . Pod Starym Sączem doszło do kilkugodzinnej potyczki. W 1770 cesarzowa austriacka Maria Teresa zajęła starostwa czorsztyńskie, nowotarskie i sądeckie wraz ze Starym Sączem. Jednak w dalszym ciągu w tych terenach trwały walki konfederatów.

Po I rozbiorze Polski Stary Sącz wszedł w skład Galicji . Do Polski wrócił w 1918 .

Miasto wielokrotnie nawiedzały pożary. Największy miał miejsce w 1795 , kiedy spaleniu uległo niemal całe miasto wraz z ratuszem (obecnie jego rekonstrukcja znajduje się w miasteczku galicyjskim w Sądeckim Parku Etnograficznym w Nowym Sączu ). Z pożogi ocalał jedynie kamienny dom mieszczański z XVII wieku , zwany "Domem na Dołkach". Z biegiem lat miasto stopniowo traciło na znaczeniu na rzecz założonego w 1292 Nowego Sącza.

Zabytki

Zabudowa rynku to przykład architektury średniowiecznej . Do 1795 na rynku stał ratusz , spłonął on jednak i nigdy nie został odbudowany. Zachowany z pożaru siedemnastowieczny dom mieszczański, zwany "Domem na Dołkach", mieści muzeum regionalne. Siedziba władz gminy mieści się w budynku folwarcznym dawnego klasztoru franciszkanów . Ze względu na zachowaną średniowieczną zabudowę miasta, w 1954 Stary Sącz uznano za rezerwat urbanistyczny.

W Starym Sączu znajduje się klasztor Klarysek założony przez księżną Kingę , żonę Bolesława Wstydliwego . Księżna po śmierci męża sama wstąpiła do klasztoru w 1279 . Do tego klasztoru wstąpiła również królowa Jadwiga , żona Władysława Łokietka i matka Kazimierza Wielkiego , która zmarła w 1339 . W zbiorach bibliotecznych klasztoru zachowały się cenne rękopisy muzyczne z XIII w., świadczące o niezwykle wysokim poziomie ówczesnej kultury muzycznej regionu. Na jednym z manuskryptów znajduje się czterogłosowy conductus Omnia Beneficia, dzieło uważane za najstarszy zabytek polskiej muzyki wielogłosowej. W 1683 Jan III Sobieski podarował klaryskom zdobyty na Turkach sztandar, który jest do dziś przechowywany w klasztorze.

Przy klasztorze funkcjonuje gotycki kościół pw. św. Trójcy i św. Klary . Wnętrze świątyni udekorowane jest barokowymi polichromiami przedstawiającymi życie fundatorki. Najcenniejszym zabytkiem kościoła jest ambona z 1671 w kształcie drzewa Jessego . Organy kościelne mają dwie klawiatury : jedną w części dla osób świeckich i przeznaczoną dla świeckiego organisty, drugą w części zamkniętej i przeznaczoną dla siostry zakonnej.

Kultura i turystyka

Od 1974 w Starym Sączu odbywa się Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej. Jego twórcą i pierwszym dyrektorem był Stanisław Gałoński. Od 1998 dyrektorem artystycznym jest Stanisław Welanyk. Większość koncertów odbywa się w kościele ss. klarysek i parafialnym, a od 2004 r. również w kościele w Barcicach . Od 1998 festiwal trwa tydzień (po 2 koncerty dziennie). Poza wykonawcami polskimi brali w nim udział m.in. muzycy z Ukrainy, Francji, Niemiec, Gruzji, Czech, Szwajcarii, Szwecji i Finlandii.

W widłach Dunajca i Popradu rozciągają się tereny rekreacyjne z kilkoma zarybionymi stawami o łącznej powierzchni 16 ha. Wokół miasta rozciąga się Popradzki Park Krajobrazowy .

Na starosądeckich błoniach znajduje się ołtarz zbudowany z okazji wizyty papieża Jana Pawła II . Podczas odprawionej w dniu 16 czerwca 1999 na nim mszy papież kanonizował świętą Kingę.

Przy stacji PKP w Starym Sączu rozpoczyna się szlak , który biegnie do zachodniego zbocza Wielkiej Przehyby (czas przejścia – 4:50 h).

Sport

W mieście mecze rozgrywa MKS Sokół Stary Sącz, klub piłkarski występujący w nowosądeckiej klasie okręgowej .

Znane osoby związane ze Starym Sączem

Stary Sącz w sztuce

Stary Sącz od wieków dawał natchnienie artystom. Dawny dworzec kolejowy w Starym Sączu został przedstawiony na obrazie Nikifora Krynickiego . W latach pięćdziesiątych XX wieku uliczki tego miasta przenosił na swe obrazy Jan Cybis . W roku 1983 film fabularny Wakacje z Madonną zrealizował w plenerach Starego Sącza Jerzy Kołodziejczyk. Akcja filmu jest ściśle związana z miastem. Na początku XXI wieku miasto fotografował Adam Bujak . Zdjęcia zostały opublikowane w albumie Pieśń o Starym Sączu. W 2007 roku, nakładem wydawnictwa Biały Kruk, wydany został album Gród św. Kingi.

Zobacz też

Przypisy

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Stary Sącz":

Adwentyzm ...

Tampere ...

Brno ...

XVI wiek ...

Numer kierunkowy ...

1511 ...

Rekultywacja jezior ...

Polskie Towarzystwo Limnologiczne ...

Alfred Lityński ...

Teatr Nasz ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Stary Sącz":

Pochwała przyjaźni i hartu ducha w opowiadaniu ˝Stary człowiek i morze˝ (plansza 11) ...

Pochwała przyjaźni i hartu ducha w opowiadaniu ˝Stary człowiek i morze˝ (plansza 14) ...

Walka wydobywa z człowieka to, co najlepsze - wymowa moralna opowiadania ˝Stary człowiek i morze˝ E. Hemingwaya (plansza 3) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie