Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Bóbr europejski

Bóbr europejski

Bóbr europejski (Castor fiber) – gatunek ziemnowodnego gryzonia z rodziny bobrowatych (Castoridae).

Dawniej występował w całej strefie umiarkowanej Europy i Azji , obecnie wyginął w wielu regionach Europy[3][2]. W Polsce jest gatunkiem chronionym .

Spis treści

Występowanie i biotop

Aktywny jest nocą i o zmierzchu. Trudno więc go w czasie dnia zauważyć. Bobry najlepiej podpatrywać wcześnie rano o świcie. Występuje głównie w lasach łęgowych nad strumieniami, rzekami, jeziorami.

Charakterystyka ogólna

Podstawowe dane
Długość ciała70-100 cm
Długość ogona3-28 cm
Masa ciała15-30 kg
Dojrzałość płciowa2-3 lata
Liczba młodych
w miocie
2-4
Długość życia10-15 lat,
w niewoli 50 lat

Wygląd

Budowa czaszki bobra

Ma małe oczy i uszy. Nogi krótkie, biega ociężale, palce stóp tylnej pary nóg są złączone błoną , ułatwiającą pływanie, ogon (zwany kielnią lub pluskiem) jest szeroki, spłaszczony grzbietobrzusznie i pokryty łuskami, służy jako ster regulujący głębokość zanurzenia. Futro koloru brązowego, ciemnobrązowego, a nawet czarne. Posiada silnie rozwinięte siekacze .

Tryb życia

Latem bobry żywią się głównie roślinami wodnymi i przybrzeżnymi, zimą odżywiają się łykiem drzew liściastych (najczęściej topoli , wierzby ), które zgromadziły w lecie. Drzewa stanowią jeden z budulców żeremi. Bobry bez problemu ścinają drzewa w okolicach rzek. Starają się ścinać drzewo w ten sposób, aby przewróciło się ono w kierunku rzeki. Kopie nory w brzegach rzek oraz wałach przeciwpowodziowych lub w brzegach jezior. W przypadku braku dogodnych miejsc buduje kopce z gałęzi i mułu, otoczone wodą, zwane żeremiami . Wejście do nory znajduje się pod wodą. Nora zaopatrzona jest także w otwór wentylacyjny. Czasami w żeremiu bobrów zamieszkują także piżmaki .

Rozród

Żyje w rodzinach. Kojarzy się późną zimą. Ciąża trwa 105 dni, w miocie występuje 2-4 młodych. Na małych strumieniach i potokach wszystkie osobniki z rodziny wspólnie budują tamy, powodując spiętrzenia i podtopienie terenów łąkowych i leśnych. Tworzą się rozlewiska i małe, zabagnione jeziorka leśne. Wskutek swojej działalności odwraca melioracyjne osuszenie terenu, pozytywnie wpływając na małą retencję wód.

Znaczenie

Dawniej przez wiele lat bobry traktowano jako szkodniki, podtapiające tereny uprawne oraz czyniące szkody leśne. Obecnie jest to gatunek chroniony, pozytywnie wpływający na renaturalizację krajobrazu, zwiększający retencję wód oraz przyczyniający się do odtwarzania śródleśnych bagien z dużą ilością martwego drewna – ważne siedliska bogatej fauny owadów saproksylofagicznych . W tworzonych przez bobry zbiornikach wodnych rozpoczynają się procesy torfowiskowe oraz pojawiają się rzadkie gatunki owadów wodnych .

Na niektórych terenach liczba bobrów jest jednak zbyt duża i zbyt uciążliwa dla rolników.

Działalność bobrów w znaczący sposób wpływa na ekosystem . Budowane przez bobry tamy zalewają znaczne połacie terenu i przyczyniają się do zmiany w ekosystemie zarówno flory, jak i fauny. Tamy bobrowe określane są przez biologów ewolucyjnych jako fenotyp rozszerzony .

Dawniej bobry ceniono ze względu na futro oraz mięso. Ze względu na ogon pokryty łuską mięso bobrów jedzono także w czasie postu . Tak zwany "strój bobrowy" – wydzielina dodatkowych gruczołów płciowych – ceniona była ze względu na właściwości lecznicze.

Zagrożenia i ochrona

W Polsce, w średniowieczu bobry były rozpowszechnione na terenie całego kraju. Bóbr był obiektem szczególnej troski królów i książąt polskich. Na początku XI wieku Bolesław Chrobry zabronił polowania na bobry w podległych mu terenach łowieckich. Królowie utrzymywali na dworach straż bobrowniczą i dbali o bobry, gdyż były one własnością królewską, ich eksploatacja monopolem, a skóry miały wartość obiegową w handlu wymiennym. Podatki oraz kary płacono nawiązką skór bobrowych. W XIII wieku liczebność tych zwierząt zaczęła spadać. Od połowy XVI wieku do roku 1840 Statut Litewski uwzględniał ochronę bobrów, wprowadzając zasady ochrony żeremi i samych zwierząt oraz ustanawiając kary za ich nieprzestrzeganie. Mimo wczesnego wprowadzenia pewnych form ochrony, bobry prawie wyginęły. W XIX wieku istniały już tylko wyspowe stanowiska we wschodniej części kraju. Po II wojnie światowej na terenie Polski bóbr występował nielicznie na terenie Suwalszczyzny. W rzece Pasłęce występował także bóbr kanadyjski (Castor canadensis Kuhl), zbiegły z hodowli. Na skutek migracji z terenów wschodnich, planowej introdukcji oraz naturalnych procesów migracji obecnie (2008) populacja bobra jest bardzo liczna. Gatunek w wielu miejscach jest pospolity.

Niewiadoma - tama bobrów na Cetynii w okolicy wsi Niewiadoma

Niewiadoma - tama bobrów na Cetynii w okolicy wsi Niewiadoma
Efekt działalności bobra

Efekt działalności bobra
Przekształcanie terenów przez bobry z zbiorowisk leśnych na murawowe.

Przekształcanie terenów przez bobry z zbiorowisk leśnych na murawowe.
Ślady bobrów w Legnicy - średnica drzew 20-30 cm

Ślady bobrów w Legnicy - średnica drzew 20-30 cm
Ślady bobrów w Legnicy - średnica drzewa 55 cm

Ślady bobrów w Legnicy - średnica drzewa 55 cm

Podcięty wiąz górski grubości ok. 70 cm
Tama zbudowana przez bobry w świętokrzyskiej wsi Starzechowice

Tama zbudowana przez bobry w świętokrzyskiej wsi Starzechowice
Żeremia bobrów na południowych obrzeżach Puszczy Rominckiej

Żeremia bobrów na południowych obrzeżach Puszczy Rominckiej
 

Zobacz też

Przypisy

  1. Castor fiber w: Integrated Taxonomic Information System ( ang. )
  2. 2,0 2,1 Castor fiber . Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) ( ang. )
  3. Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Castor fiber. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. ( ang. ) [dostęp 1 listopada 2009]

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Bóbr europejski":

Ren ...

Adwentyzm ...

Žalgiris Kowno ...

1986 ...

Kamienna (dopływ Bobru) ...

Bóbr (dopływ Odry) ...

Pogórze Izerskie ...

Brama Lubawska ...

Mazurski Park Krajobrazowy ...

Bóbr europejski Bóbr europejski Systematyka Domena eukarionty Królestwo zwierzęta Typ strunowce Podtyp kręgowce Gromada ssaki Szczep łożyskowce Rząd gryzonie Rodzina bobrowate Rodzaj Castor Gatunek Bóbr europejski Nazwa systematyczna Castor fiber Linnaeus , 1758Kategoria zagrożenia ( CzKGZ ) najmniejszej troski Zasięg występowania Bóbr ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Bóbr europejski":

222 Historiografia po II wojnie światowej (plansza 15) ...

226 Procesy integracyjne w Europie Zachodniej (plansza 7) ...

226 Procesy integracyjne w Europie Zachodniej (plansza 8) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie