Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

.su

.su

.su
Wprowadzona19 września 1990[1]
Typ domeny Krajowa domena najwyższego poziomu
StatusUżywana, mimo planów likwidacji
RejestracjaРосНИИРОС
Utrzymywana przezРосНИИРОС
Planowany użytekJednostki powiązane z ZSRR
Faktyczny użytekMimo iż ZSRR już nie istnieje, nadal rejestrowane są nowe domeny
Ograniczenia rejestracji domenBrak ograniczeń
Struktura rejestracjiRejestracje bezpośrednio na drugim poziomie
Strona internetowa nic.ru

.sudomena internetowa przypisana do Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich . Powstała 19 września 1990 i mimo formalnego rozpadu ZSRR w grudniu 1991 domena jest ciągle używana i nadal rejestrowane są w niej nowe strony, głównie w Rosji .

Spis treści

Historia

Przed powstaniem radzieckiej domeny w ZSRR istniało tylko kilka stron internetowych, głównie należących do uczelni wyższych [2].

Po 1989 roku w Europie powstał szereg nowych domen internetowych, m.in.: .pl ( Polska ), .cs ( Czechosłowacja ), .yu ( Jugosławia ) i .dd ( NRD ). Wśród nich była również domena dla ZSRR – .su[1]. Początkowo (zanim standardem stało się używanie dwuliterowych domen) Związek Radziecki miał otrzymać domenę .ussr. Domena .su została wymyślona przez 19-letniego wówczas fińskiego studenta Petri Ojala[3]. 26 grudnia 1991 państwo to formalnie przestało istnieć i poszczególne republiki uzyskały niepodległość, co powinno spowodować, że domena również powinna wygasnąć, jak to się stało w przypadku innych domen np. NRD lub Czechosłowacji. Do 1993[1] nie przypisano domeny dla Rosji. Z tego względu jako państwowej nadal używano domeny radzieckiej. W 1993 roku powstała domena .ru , która powinna zastąpić ostatecznie domenę .su[1] (domeny pozostałych republik powstały w różnym czasie w połowie lat 90. XX wieku, jednakże poza Rosją domena .su występuje w małym stopniu). Domena miała zostać wycofana przez ICANN , jednakże na wniosek rosyjskiego rządu oraz rosyjskich internautów została zachowana[1].

Używanie

Domena przeznaczona była dla instytucji radzieckich oraz firm działających na terenie ZSRR. Obecnie, mimo formalnego upadku państwa i przejęciu jej roli przez domeny republik, które uzyskały niepodległość, jest wciąż używana. Najwięcej stron z domeną .su rejestrowanych jest w Rosji oraz Stanach Zjednoczonych[4]. Według danych ru center 11 maja 2009 roku było zarejestrowanych ponad 93 i pół tysiąca stron z domeną .su (stron z domeną .ru jest ponad 2,8mln)[5]. Wśród instytucji wykorzystujących tę domenę jest między innymi rosyjska partia Nasi , z którą związani są prezydent i premier Federacji Rosyjskiej[6]. Ponadto domena używana jest również przez firmy podszywające się pod światowe koncerny, takie jak Microsoft , Apple czy Ford , które to jednak swoje rosyjskie strony mają zarejestrowane w domenie .ru[7].

Przypisy

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o ".su":

Hasło nie występuje w innych hasłach!


Inne lekcje zawierające informacje o ".su":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie