Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Legitymacja studencka

Legitymacja studencka

Wzór legitymacji nr 18 TP-PR
Wzór legitymacji nr 18a TP-PR

Legitymacja studencka – dokument poświadczający status studenta .

W Polsce wydawany jest studentowi przez uczelnię wyższą po immatrykulacji . Prawo do posiadania legitymacji posiadają studenci uczelni wyższych do dnia ukończenia studiów, zawieszenia w prawach studenta lub skreślenia z listy studentów [1] . Ważność legitymacji potwierdza się co semestr przez umieszczenie daty ważności i okrągłej pieczęci z godłem państwa , a elektronicznej legitymacji studenckiej – przez aktualizację danych w układzie elektronicznym oraz umieszczenie w kolejno oznaczonych polach hologramu [1].

Koszt wydania legitymacji studenckiej nie może być wyższy niż:[2]

  • 5 zł – dla legitymacji o wzorze 18 TP-PR
  • 17 zł – w przypadku elektronicznej legitymacji studenckiej

Wzory legitymacji studenckich określa Rozporządzenie w sprawie dokumentacji przebiegu studiów. Od 1 stycznia 2008 roku obowiązują:

  • wzór legitymacji studenckiej (nr 18 TP-PR)
  • wzór elektronicznej legitymacji studenckiej (nr 17 TP-PR)

Wcześniej do ulgowych przejazdów uprawniały legitymacje studenckie o symbolu MEN-I-2SW (wzór nr 18a TP-PR) i MEN-3/14.1/I-2 SW (wzór nr 18b TP-PR). Zmiana wzorów legitymacji była podyktowana zmniejszeniem przez PKP zniżki dla studentów z 50% na 37% w 2002 r. Treść widniejąca na legitymacjach została zmieniona już w 2005 r. (Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie dokumentacji przebiegu studiów) i znowelizowana w listopadzie 2006 roku przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego .

Legitymacja studencka uprawnia do korzystania z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego na zasadach określonych w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 25 października 2002 r. w sprawie rodzajów dokumentów poświadczających uprawnienia do korzystania z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. Wysokość ulgi wynosi[3]:

  • 37% – przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych, na podstawie biletów jednorazowych (do ukończenia 26 roku życia)
  • 49% – przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych i pospiesznych, na podstawie imiennych biletów miesięcznych, oraz autobusowego w komunikacji zwykłej i przyspieszonej, na podstawie imiennych biletów miesięcznych (do ukończenia 26 roku życia)
  • 50% – przy przejazdach środkami komunikacji miejskiej

Zobacz też

Przypisy

  1. 1,0 1,1 § 5. Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie dokumentacji przebiegu studiów
  2. Ibid., § 20. pkt. 2.
  3. § 9. pkt. 1. ust. 1c. / ust. 2 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie rodzajów dokumentów poświadczających uprawnienia do korzystania z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Legitymacja studencka":

Stefania Skwarczyńska ...

Olsztyn ...

Legitymizacja ...

Ernesto Guevara ...

Aksamitna rewolucja ...

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie ...

Politechnika Warszawska ...

Tarnów ...

Krzysztof Kieślowski ...

Politechnika Lwowska ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Legitymacja studencka":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!


Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie