Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Warszawska Jesień

Warszawska Jesień

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" to największy w Polsce festiwal o randze międzynarodowej poświęcony muzyce współczesnej, organizowany przez Związek Kompozytorów Polskich . Przez wiele lat był jedynym festiwalem muzyki współczesnej w środkowej i wschodniej części Europy.

Festiwal odbywa się corocznie od 1956 (z wyjątkiem lat 1957 i 1982 ), z reguły w drugiej połowie września i trwa osiem dni.

Historia

Pomysł zorganizowania festiwalu powstał w 1955, na forum Związku Kompozytorów Polskich (pomysłodawcami byli Tadeusz Baird i Kazimierz Serocki ). Zamiarem ich było zapoznanie polskiej publiczności z nowoczesną muzyką zachodnią, i przerwanie izolacji, w jakiej znalazły się polskie środowiska artystyczne w latach stalinowskich.

Pierwszy festiwal trwał od 10 do 20 października 1956, zbiegając się z październikową odwilżą polityczną w Polsce. Wzięły w nim udział: orkiestra Radia Francuskiego z Paryża, Wiener Symphoniker , zespoły z Bukaresztu, Brna i Moskwy, a także polska orkiestra Filharmonii Narodowej i Filharmonia Śląska z Katowic (wówczas Stalinogrodu). W programie, obok utworów stosunkowo nowych, znajdowała się również klasyka, gdyż w tych latach nie było jeszcze zwyczaju wypełniania całego wieczoru nowoczesnymi utworami.

Poczynając od pierwszego festiwalu, "Warszawskim Jesieniom" przez długie lata towarzyszyło ogromne zainteresowanie publiczności i krytyki. W czasach PRL festiwale stały się "oknem wystawowym" muzyki polskiej, a z czasem wschodnioeuropejskiej w ogóle dla muzyków i krytyków przybywających na nie z Zachodu, a zachodniej awangardy - dla publiczności polskiej. Przyczynił się też do rozwoju tzw. polskiej szkoły kompozytorskiej.

Można było na Warszawskiej Jesieni poznać dzieła znanych kompozytorów z początku XX wieku, dotąd nie znanych polskiej publiczności: Schönberga , Berga , Weberna , Varese 'a, a nawet Bartóka czy Strawińskiego . Pojawiła się też awangarda lat 60: Boulez , Nono , Dallapiccola , Maderna , Cage . Kompozytorzy, wykonawcy, krytycy i muzykolodzy z Zachodu przyjeżdżali do Warszawy aby poznać kulturę muzyczną krajów zza żelaznej kurtyny.

Początkowo festiwal planowano jako biennale , toteż następny odbył się dopiero w 1958, ale później "Warszawskie Jesienie" odbywały się już co roku, z wyjątkiem 1982 roku (z uwagi na stan wojenny ).

Źródła

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Warszawska Jesień":

Dziady (zwyczaj) ...

XVI wiek ...

1972 Polską a Francją , poprzedzające wizytę Edwarda Gierka w Paryżu . 25 września – pierwsza "Warszawska Jesień Poezji" z udziałem 50 amatorów. 27 września – tematem VI Plenum ...

Diakon ...

Benedykt Dybowski ...

Insurekcja kościuszkowska ...

1977 został skazany na 3 miesiące więzienia za gwałt. 26 września – w Warszawie Warszawska Jesień Poetycka odbyła się bez najwybitniejszych poetów. 10 października – król Belgów ...

Kowary ...

Kościuszko ...

Mikołajki ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Warszawska Jesień":

227 Rozpad bloku państw ZSRR - (plansza 12) ...

227 Rozpad bloku państw ZSRR - (plansza 9) ...

227 Rozpad bloku państw ZSRR - (plansza 10) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie