Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Salwador

Salwador

República de El Salvador
Republika Salwadoru
Flaga Salwadoru
Godło Salwadoru
Flaga Salwadoru Godło Salwadoru
Dewiza : ( hiszp. ) Dios, Unión, Libertad
(Bóg, Jedność, Wolność)
Hymn : Saludemos la Patria orgilosos
Położenie Salwadoru
Język urzędowy hiszpański
Stolica San Salvador
Ustrój polityczny republika
Głowa państwa prezydent Mauricio Funes
Szef rządu prezydent Mauricio Funes
Powierzchnia
 • całkowita
 • wody śródlądowe
148. na świecie
21 040 km²
1,5%
Liczba ludności  (2006)
 • całkowita 
 •  gęstość zaludnienia
99. na świecie
6 820 000
324 osób/km²
Jednostka monetarna dolar amerykański ¹ (USD)
Niepodległość od Hiszpanii
15 września 1821
Strefa czasowa UTC -6
Kod ISO 3166 SV
Domena internetowa .sv
Kod samochodowy ES
Kod telefoniczny +503
Mapa Salwadoru
¹do 1 I 2001 colón (SVC)

Salwador (El Salvador, Republika Salwadoru; República de El Salvador) – państwo w Ameryce Środkowej , leżące nad Oceanem Spokojnym . Graniczy ono z Gwatemalą (203 km) i Hondurasem (342 km).

Spis treści

Geografia

Salwador to najmniejszy pod względem powierzchni kraj międzymorza środkowoamerykańskiego, ale za to gęsto zaludniony. Na 1 km² przypada ponad 300 mieszkańców. Największe miasta Salwadoru to stolica San Salvador oraz Soyapanga, Santa Ana , Mejicanos i San Miguel .

Salwador to górzysty kraj. Na północy przebiega pasmo Sierra Madre, którego szczyty sięgają 2169 m n.p.m. Na południu nieco wyższe pasmo Cadeña Costero (2386 m n.p.m.). Między nimi znajduje się tektoniczne obniżenie rzeki Lempa . W Salwadorze znajduje się aż 61 wulkanów, zarówno wygasłych, jak i czynnych. Najwyższe z nich to Santa Ana (2386 m n.p.m.), San Vicente (2173 m) i San Miguel (2132 m). Do najbardziej aktywnych wulkanów świata należy salwadorski wulkan Izalco (1965 m), który w latach 40. i 50. przez kilkanaście lat nieustannie wyrzucał lawę i popioły wulkaniczne .

W Salwadorze panuje klimat podzwrotnikowy z temperaturami wynoszącymi 23-25 °C na wybrzeżu i opadami sięgającymi 1800-2400 mm. Występują dwie pory roku: sucha od listopada do kwietnia i deszczowa od maja do października.

Najdłuższą rzeką kraju jest Lempa (260 km). Pozostałe są o wiele krótsze. Znajduje się tutaj kilka niewielkich jezior: Ilopango (72 km²), Guija (45 km²) oraz jezioro kraterowe Coatepeque (24 km²).

Historia

Terytorium dzisiejszego Salwadoru od początku n.e. objęte było wpływami cywilizacji Majów , później Tolteków . W 1524 r. na ziemie Salwadoru dotarli pierwsi konkwistadorzy . Do 1539 oddziały hiszpańskie pod dowództwem P. de Alvarado rozbiły istniejące tu królestwo Cuzcatlan, włączając je do wicekrólestwa Nowej Hiszpanii , bezpośrednią władzę oddając gubernatorowi Gwatemali .

Na początku XIX wieku ujawniły się dążenia niepodległościowe, którym sprzyjała trwająca w Europie kampania hiszpańska Napoleona I . W 1810 r. centralną część wicekrólestwa Nowej Hiszpanii objęło powstanie zbrojne dowodzone przez M. Hidalga y Costillę i J.M. Morelosa y Pavona. Powstanie zostało stłumione, ale całkowicie nie wygasło.

Wicekrólestwo Nowej Hiszpanii rozpadło się w 1821 roku, a Salwador został włączony do utworzonego przez generała A. de Iturbide cesarstwa Meksyku . Po rozpadzie cesarstwa ( 1823 ) kraj przystąpił do Federacji Ameryki Środkowej . Od 1841 samodzielna republika.

W 2. poł. XIX wieku i 1. poł. XX wieku dominującą rolę w życiu ekonomicznym i politycznym kraju odgrywała oligarchia ziemska (właściciele plantacji kawy). Znaczne uzależnienie od USA ; 19311944 dyktatura M. Hernándeza Martíneza; od końca lat 40. stabilizacja polityczna, wzrost wpływów armii w państwie i zwiększenie roli państwa w gospodarce; od lat 70. działalność lewicowej partyzantki, wojna domowa; po jej zakończeniu 1992 kontynuacja rządów prawicy – Nacjonalistyczny Sojusz Republ. (ARENA); po wyborach w 1997 FMLN stał się drugą co do liczby mandatów (po ARENIE) partią w parlamencie; 2000 – pierwszą; od 2002 ponowne rządy ARENY.

Ustrój polityczny

Zgodnie z konstytucją z 1983 (znowelizowana w 1992 ) Salwador jest demokratyczną republiką , w której głową państwa i szefem administracji jest prezydent wybierany, wraz z wiceprezydentem, w powszechnych wyborach na 5-letnią kadencję. Prezydent mianuje radę ministrów i jest naczelnym dowódcą sił zbrojnych.

Władza ustawodawcza należy do jednoizbowego parlamentu , nazywanego Zgromadzeniem Ustawodawczym (Asamblea Legislativa). Zasiada w nim 84 członków wybieranych w powszechnych wyborach na 3-letnią kadencję.

Podział administracyjny

Kraj podzielony jest na 14 departamentów (departamento(s)): Ahuachapán , Cabañas , Chalatenango , Cuscatlán , La Libertad , La Paz , La Unión , Morazán , San Miguel , San Salvador , Santa Ana , San Vicente , Sonsonate , Usulután .

Społeczeństwo

Mieszkańcy Salwadoru są stosunkowo młodzi - 35,8% ma poniżej 14 lat, a powyżej 65 lat jedynie 5,2%. Przyrost naturalny wynosi tu, aż 1.679%. 90% mieszkańców to metysi, 9% biali i 1% inni.

Religia (2000)

Gospodarka

Podstawowe informacje o ekonomii i odsyłacz do artykuły o ekonomii kraju

Święta państwowe
DataPolska nazwaOryginalna nazwa
1 stycznia Nowy RokAño Nuevo
marzec/kwiecieńWielki TydzieńSemana Santa
1 maja Święto PracyDía del Trabajo
4 , 5 , 6 sierpnia Festiwal San SalwadorFiestas Patronales de El Salvador
15 września Święto NiepodległościDía de la Independencia
12 października Dzień KolumbaDía de la Raza
2 listopada Wszystkich ŚwiętychDía de los Difuntos
25 grudnia Boże NarodzenieNavidad

Media

Większość tytułów dzienników i czasopism ukazuje się w San Salvador . Dzienniki: "El Diario de Hoy", założony w 1936 , nakład 115 tys. egzemplarzy; "La Prensa Gráfica", założony w 1915 , nakład ok. 100 tys. egzemplarzy; "El Mundo", założony w 1967 , nakład 60 tys. egzemplarzy; "La Noticia", założony w 1986 , nakład ok. 30 tys. egzemplarzy; "Co Latino", założony w 1890 , nakład 15 tys. egzemplarzy; "Diario de Occidente", wydawany w Santa Ana , założony w 1910 , nakład 6 tys. egzemplarzy; "Diario Oficial", założony w 1875 , nakład 2 tys. egzemplarzy. Czasopisma wydawane w Salwadorze to: katolicki tygodnik "Orientación", założony w 1952 , nakład 8 tys. egzemplarzy, a także m.in. kwartalnik "Cultura". Radiofonia: YSSS Radio Nacional de El Salvador nadaje program o charakterze edukacyjnym. Program emituje także ponad 60 stacji komercyjnych. Program telewizyjny nadaje m.in.: Canal 8 i Canal 10, stacja rządowa, założona w roku 1964 . Stacje komercyjne: m.in. Canal 2, Canal 4, Canal 6, Canal 25.

Zobacz też

Przypisy

  1. [1] Dane statystyczne zaczerpnięto z książki Patricka Johnstona i Jasona Mandryka pt. "Operation World", oraz z innych źródeł.

Linki zewnętrzne

Media

Organizacje charytatywne

Publicystyka


Inne hasła zawierające informacje o "Salwador":

Tablica rejestracyjna Zachodnia (WSA /zarezerwowany/)Saint Kitts i Nevis (KAN)Saint Lucia (WL)Saint Vincent i Grenadyny (WV)Salwador (ES)Samoa (WS) San Marino (RSM) Senegal (SN)Serbia (SRB)Serbia i Czarnogóra (SCG)Seszele (SY)Sierra Leone ...

1969 ...

1980 ...

Przywódcy polityczni i religijni na świecie ...

Państwa świata według kontynentów ...

Dolar amerykański ...

1992 ...

Cywilizacja Majów ...

Etymologia nazw państw ...

Alianci II wojny światowej ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Salwador":

048b Wielkie odkrycia geograficzne (plansza 3) który okazał się wyspą zwaną przez mieszkańców Guanahani, którą Kolumb nazwał San Salwador (zwana także Wyspą Watlinga) w archipelagu Bahama, następnie odkryto Kubę i ...

035. Klęski żywiołowe jako zakłócenia stanu równowagi ekologicznej (plansza 5) Salwador styczeń 2001 ...

035. Klęski żywiołowe jako zakłócenia stanu równowagi ekologicznej (plansza 6) Salwador styczeń 2001 ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie