Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Haiti (wyspa)

Haiti (wyspa) - wyspa na Morzu Karaibskim (najwyższy szczyt Pico Duarte 3 098 m n.p.m., długość linii brzegowej 3 059 km), druga co do wielkości (po Kubie) wyspa Wielkich Antyli. Dawniej używano nazwy Hispaniola. Hispaniola to zlatynizowana wersja nazwy Española, czyli Mała Hiszpania, nadanej w 1492 podczas pierwszej wyprawy Kolumba. Później używano także nazw: Santo Domingo i San Domingo. W Polsce zaprzestano używania nazwy Hispaniola w XIX wieku, a przyjęto nazwę Haiti. W innych językach nadal używa się nazwy Hispaniola.

Historia

Wyspa odkryta w 1492 przez Kolumba, przekształcona została w kolonię hiszpańską. Po wytępieniu rdzennych Indian zaludniona przez Murzynów, sprowadzonych z Afryki. Do 1667 pod panowaniem hiszpańskim. W wyniku stopniowego podboju przez korsarzy francuskich w 1697 zachodnia część wyspy, jako Santo Domingo, znalazła się we władaniu Francji. W 1791 pod wpływem rewolucji francuskiej wybuchły bunty niewolników. Po zniesieniu niewolnictwa, powstańcy proklamowali w 1801 niezależną republikę, w 1803 pobili interwencyjne wojska Napoleona I Bonaparte złożone m.in. z oddziałów Legionów Polskich (ok. 6 000 żołnierzy).


Inne hasła zawierające informacje o "Haiti (wyspa)":

II wiek ...

Xiamen ...

Odense ...

Wolin ...

Uznam ...

Szkoci ...

Cieśnina ...

Aurora ...

Ziemia Ognista (archipelag) ...

Melos ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Haiti (wyspa)":

215b Działania zbrojne w latach 1941-1945 (plansza 11) ...

019. Wielkie formy ukształtowania powierzchni Ziemi (plansza 4) ...

151. Najpiękniejsze miejsca wakacyjne (plansza 2) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie