|
Arekowate
ArekowatePalma szorstkowiec (Trachycarpus fortunei) w kujawsko-pomorskiem Arekowate (Arecaceae Schultz Sch.), zwyczajowo nazywane palmami, dawniej rodziną palmowatych (Palmae Juss.) –
rodzina
drzew
z rzędu
arekowców
. Należy do niej ok. 1500 gatunków występujących na obszarach tropikalnych i subtropikalnych. Charakterystyka-
Pień
-
Kłodzina
, prosta, nierozgałęziona, wysokości do 30 m (u
palmy kokosowej
). Widoczne na niej ślady blizn po opadniętych liściach.
-
Liście
- Na szczycie pnia pióropusz liści, które mogą być bardzo długie (do kilkunastu metrów), sztywne, pierzaste lub wachlarzowate.
-
Kwiaty
- Rozdzielnopłciowe, drobne, zebrane w
wiechy
lub
kolby
.
-
Owoce
-
Jagody
,
pestkowce
lub
orzechy
.
Systematyka
Klad
okrytonasienne
, klad
jednoliścienne
(monocots), rząd
arekowce
(Arecales), rodzina arekowate (Arecaceae)[1]. Gromada
okrytonasienne
(Magnoliophyta Cronquist), podgromada Magnoliophytina Frohne & U. Jensen ex Reveal, klasa
jednoliścienne
(Liliopsida Brongn.), podklasa
liliowe
(Liliidae J.H. Schaffn.), podklasa
arekowe
(Arecidae Takht.), nadrząd Arecanae Takht., rząd
arekowce
(Arecales Bromhead), rodzina arekowate (Arecaceae Schultz Sch.)[2]. Podział i powiązania filogenetyczne w obrębie rodziny[3][1] Podrodzina: Calamoideae BeilschmiedPlemię: Calameae - Calamus L. –
kalamus
, rotang
- Ceratolobus Blume
- Daemonorops Blume
- Eleiodoxa (Becc.) Burret
- Korthalsia Blume – korthalazja, danan
- Metroxylon Rottb. – sagownica
- Myrialepis Becc.
- Pigafetta (Blume) Becc. – pigafetta
- Plectocomia Mart. ex Blume
- Plectocomiopsis Becc.
- Pogonotium J. Dransf.
- Retispatha J. Dransf.
- Salacca Reinw. – salaka, oszplina
Plemię: Lepidocaryeae - Eremospatha (G. Mann & H. Wendl.) H. Wendl.
- Laccosperma (G. Mann & H. Wendl.) Drude
- Lepidocaryum Mart.
- Mauritia L. f. – prześcigla
- Mauritiella Burret
- Oncocalamus (G. Mann & H. Wendl.) Benth. & Hook. f.
- Raphia P. Beauv. –
rafia
Plemię: Eugeissoneae - Eugeissona Griff. – eugejsona
Podrodzina: Nypoideae Griffith Podrodzina: Coryphoideae BurnettPlemię: Borasseae - Bismarckia Hildebrandt & H. Wendl.
- Borassodendron Becc. – bidang
- Borassus L.
- Hyphaene Gaertn. –
widlica
- Latania Comm. ex Juss. – latania
- Lodoicea Comm. ex DC. – jeden gatunek:
lodoicja seszelska
- Medemia Württemb. ex H. Wendl.
- Satranala J. Dransf. & Beentje
Plemię: Caryoteae - Arenga Labill. –
arenga
, słocza, winosław
- Caryota L. –
kariota
- Wallichia Roxb. – walichia
Plemię: Chuniophoeniceae - Chuniophoenix Burret
- Kerriodoxa J. Dransf.
- Nannorrhops H. Wendl.
- Tahina J. Dransf. & Rakotoarin. – jeden gatunek:
Tahina spectabilis
Plemię: Corypheae - Corypha L. – wachlarzowiec
Plemię: Cryosophileae - Chelyocarpus Dammer
- Coccothrinax Sarg.
- Cryosophila Blume
- Itaya H. E. Moore
- Leucothrinax C. Lewis & Zona
- Schippia Burret
- Thrinax Sw.
- Trithrinax Mart.
- Zombia L. H. Bailey
Plemię: Phoeniceae Plemię: Sabaleae - Sabal Adans. – sabal, bocznia
Plemię: Trachycarpeae - Acoelorrhaphe H. Wendl. – jeden gatunek:
Acoelorrhaphe wrightii
- Brahea Mart. ex Endl.
- Chamaerops L. – jeden gatunek:
karłatka niska
- Colpothrinax Griseb. & H. Wendl.
- Copernicia Mart. ex Endl. –
kopernicja
, kopernikówka
- Guihaia J. Dransf. et al.
- Johannesteijsmannia H. E. Moore – jahanestajsmania
- Licuala Wurmb – wachlarzownica
- Livistona R. Br. – liwistona
- Maxburretia Furtado
- Pholidocarpus Blume
- Pritchardia Seem. & H. Wendl.
- Pritchardiopsis Becc.
- Rhapidophyllum H. Wendl. & Drude
- Rhapis L. f. ex Aiton –
rapis
- Serenoa Hook. f.
- Trachycarpus H. Wendl. –
szorstkowiec
- Washingtonia H. Wendl. – waszyngtonia
Podrodzina: Ceroxyloideae DrudePlemię: Ceroxyleae - Ceroxylon Bonpl. ex DC.
- Juania Drude
- Oraniopsis (Becc.) J. Dransf. et al.
- Ravenea C. D. Bouché
Plemię: Cyclospatheae - Pseudophoenix H. Wendl. ex Sarg.
Plemię: Phytelepheae - Ammandra O. F. Cook
- Aphandra Barfod
- Phytelephas Ruiz & Pav. – słoniorośl
Podrodzina: Arecoideae BeilschmiedPlemię: Areceae - Acanthophoenix H. Wendl.
- Actinokentia Dammer
- Actinorhytis H. Wendl. & Drude
- Adonidia Becc.
- Archontophoenix H. Wendl. & Drude
- Areca L. –
areka
, żuwipalma
- Balaka Becc.
- Basselinia Vieill.
- Bentinckia Berry ex Roxb.
- Brassiophoenix Burret
- Brongniartikentia Becc.
-
Burretiokentia
Pic. Serm.
- Calyptrocalyx Blume
- Carpentaria Becc.
- Carpoxylon H. Wendl. & Drude
- Chambeyronia Vieill.
-
Clinosperma
Becc.
- Clinostigma H. Wendl.
- Cyphokentia Brongn.
- Cyphophoenix H. Wendl. ex Benth. & Hook. f.
- Cyphosperma H. Wendl. ex Benth. & Hook. f.
- Cyrtostachys Blume
- Deckenia H. Wendl. ex Seem.
- Dictyosperma H. Wendl. & Drude
- Dransfieldia W. J. Baker & Zona
- Drymophloeus Zipp.
- Dypsis Noronha ex Mart.
- Hedyscepe H. Wendl. & Drude
- Heterospathe Scheff.
- Howea Becc. – howea, kencja
| - Hydriastele H. Wendl. & Drude
- Iguanura Blume
- Kentiopsis Brongn.
- Laccospadix Drude & H. Wendl.
- Lemurophoenix J. Dransf.
- Lepidorrhachis (H. Wendl. & Drude) O. F. Cook
- Linospadix H. Wendl.
- Marojejya Humbert
- Masoala Jum.
- Nenga H. Wendl. & Drude
- Neoveitchia Becc.
- Nephrosperma Balf. f.
- Normanbya F. Muell. ex Becc.
- Oncosperma Blume – onkosperma
- Phoenicophorium H. Wendl.
- Physokentia Becc.
- Pinanga Blume – pinanga
- Ponapea Becc.
- Ptychococcus Becc.
- Ptychosperma Labill. – kentia
- Rhopaloblaste Scheff.
- Rhopalostylis H. Wendl. & Drude
- Roscheria H. Wendl. ex Balf. f.
- Satakentia H. E. Moore
- Solfia Rech.
- Tectiphiala H. E. Moore
- Veitchia H. Wendl.
- Verschaffeltia H. Wendl.
- Wodyetia A. K. Irvine
|
Plemię: Chamaedoreeae - Chamaedorea Willd. –
chamedora
- Gaussia H. Wendl.
- Hyophorbe Gaertn.
- Synechanthus H. Wendl.
- Wendlandiella Dammer
Plemię: Cocoseae - Acrocomia Mart.
- Aiphanes Willd. – martinezja
- Allagoptera Nees
- Astrocaryum G. Mey.
- Attalea Kunth – kohuna
- Bactris Jacq. ex Scop.
- Barcella (Trail) Trail ex Drude
- Beccariophoenix Jum. & H. Perrier
-
Butia
(Becc.) Becc.
- Cocos L. – jeden gatunek:
kokos właściwy
- Desmoncus Mart.
- Elaeis Jacq.
- Gastrococos Morales
- Jubaea Kunth –
jubea
- Jubaeopsis Becc.
- Lytocaryum Toledo
- Parajubaea Burret
- Polyandrococos Barb. Rodr.
-
Syagrus
Mart.
- Voanioala J. Dransf.
Plemię: Euterpeae - Euterpe Mart. – euterpa
- Hyospathe Mart.
- Neonicholsonia Dammer
- Oenocarpus Mart.
-
Prestoea
Hook. f.
Plemię: Geonomateae - Asterogyne H. Wendl.
- Calyptrogyne H. Wendl.
- Calyptronoma Griseb.
- Geonoma Willd.
- Pholidostachys H. Wendl. ex Benth. & Hook. f.
- Welfia H. Wendl.
Plemię: Iriarteeae - Dictyocaryum H. Wendl.
- Iriartea Ruiz & Pav.
- Iriartella H. Wendl.
- Socratea H. Karst.
- Wettinia Poepp.
Plemię: Leopoldinieae Plemię: Manicarieae Plemię: Oranieae Plemię: Pelagodoxeae - Pelagodoxa Becc.
- Sommieria Becc.
Plemię: Podococceae - Podococcus G. Mann & H. Wendl.
Plemię: Reinhardtieae Plemię: Roystoneeae - Roystonea O. F. Cook – opatrznica
Plemię: Sclerospermeae - Sclerosperma G. Mann & H. Wendl.
Przypisy
Inne hasła zawierające informacje o "Arekowate":
Palma
...
Wilgotny las równikowy
...
Francuski kalendarz rewolucyjny
...
Afrika Korps
...
Garda (jezioro)
...
Euterpe (mitologia)
...
Jednoliścienne
...
Sagowcowe
...
Kłodzina
...
Korzeń przybyszowy
...
Inne lekcje zawierające informacje o "Arekowate":
Hasło nie występuje w innych lekcjach!
|
|
|
|