Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Łupek ilasty

Łupek ilasty

Łupek ilasty (dawniej Iłołupek) – skała osadowa bardzo drobnoziarnista, o wyraźnej kierunkowości, często laminowana lub warstwowana . Składa się z bardzo drobnych ziarn kwarcu i minerałów ilastych , głównie kaolinitu . Powstaje w wyniku kompakcji iłowców ( iłu ). Barwa: szara, niebieskoszara, zielonkawoszara, białoszara, żółtawa, żółtobrązowa, czerwona do czarnej, w zależności od różnych domieszek. Charakteryzuje się oddzielnością międzywarstwową lub złupkowaniem.

W trakcie procesów metamorficznych w warunkach metamorfizmu regionalnego powstają z niego łupki serycytowe lub łupki łyszczykowe , a w warunkach metamorfizmu kontaktowegołupki plamiste , łupki gruzełkowe lub hornfelsy .

Występowanie

Łupki ilaste różnego wieku w Polsce występują w Karpatach fliszowych , w Tatrach , w zagłębiu górnośląskim , w Sudetach , na obrzeżeniu Gór Świętokrzyskich oraz w głębokim podłożu Niżu Polskiego .

Zastosowanie

Łupki ilaste mają zastosowanie w produkcji lekkich bloków budowlanych, papy bitumicznej, środków izolacyjnych i do budowy ulepszonych nawierzchni drogowych. W przypadku dużej zawartości substancji bitumicznych mogą być przerabiane na produkty naftowe. Jego odmianą jest łupek bitumiczny zawierający bituminy .

Zobacz też: , skała ilasta , iłowiec


Inne hasła zawierające informacje o "Łupek ilasty":

Czarna Góra (Czeski Grzbiet) ...

Studzienna Góra ...

Zlepieniec ...

Fyllit ...

Amfibolit ...

Łupek łyszczykowy ...

Wschodnia osłona granitu karkonoskiego ...

Grzbiet Lasocki ...

Kowarski Grzbiet ...

Brama Lubawska ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Łupek ilasty":

Geologiczne dzieje Polski (plansza 2) ...

012. Składniki skorupy ziemskiej (plansza 13) ...

012. Składniki skorupy ziemskiej (plansza 11) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie