Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Ragnar Granit

Ragnar Granit

Ragnar Arthur Granit (ur. 30 października 1900 , w Helsinkach w Finlandii , zm. 12 marca 1991 w Sztokholmie w Szwecji ), fiński neurofizjolog i filozof, laureat Nagrody Nobla z roku 1967 w dziedzinie fizjologii i medycyny .

Granit urodził się w rodzinie oficera leśnictwa Arthura Wilhelma Granita (urodzonego w 1871 ) i jego żony Bertie Granit ( 1878 ). Za namową wujka, Lara Ringbom rozpoczął studia medyczne. W 1924 ukończył studia na Wydziale Medycyny Uniwersytetu Helsinskiego w Finlandii z wyróżnieniem jako Kawaler Medycyny. Doktorat zrobił w roku 1927 a tematem jego pracy była teoria o rozpoznania koloru. Dodatkowo otrzymał tytuł Kawalera stopnia Filozofii w 1924 w tematyce teoretycznej i praktycznej filozofii, estetyce i chemii. W latach 1935-1940 był profesorem fizjologii uniwersytetu w Helsinkach. W roku 1940, podczas ataku wojsk radzieckich na Finlandię, Regnar Granit wyjechał do sąsiedniej Szwecji do Sztokholmu. W tym samym roku otrzymał tez obywatelstwo szwedzkie, nigdy nie zrzekając się swojego pochodzenia. W Sztokholmie pracował do roku 1967 jako profesor neurofizjologii w Królewskim Instytucie Karolińskim w Sztokholmie

Od 1944 roku Ragnar Arthur Granit był członkiem Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk ( 1963 - 1965 jako prezes), a od 1960 roku członkiem Royal Society w Londynie . W rok 1968 został przyjęty do Narodowej Akademii Nauk Stanów Zjednoczonych. Ponadto był Honorowym Członkiem Akademii Medycznej w Turynie od roku 1961 , członkiem indyjskiej Akademii Nauki od 1963 roku, członkiem amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk od 1971 roku, członkiem Accademia Nazionale dei Lincei w Rzymie od 1978 i członkiem licznych innych akademii nauki.

W 1967, wraz z Haldanem Keffer Hartline i George'em Waldem otrzymał Nagrodę Nobla za odkrycie podstawowych procesów fizjologicznych i chemicznych zachodzących w mózgu i oku podczas widzenia. Na rozdaniu nagród Granit powiedział, że jego nagroda Nobla "należy pół na pół do Finlandii i Szwecji".

Prace

  • Sensory Mechanisms of the Retina ( 1947 );
  • Receptors and Sensory Perception ( 1955 );
  • Basis of Motor Control ( 1970 ).

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Ragnar Granit":

Flins ...

Śląskie Kamienie ...

Mały Szyszak ...

Wielki Szyszak ...

Chojnik (Karkonosze) ...

Kociołek wietrzeniowy ...

Zlepieniec ...

Granit karkonoski ...

Wschodnia osłona granitu karkonoskiego ...

Masyw karkonoski ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ragnar Granit":

Geologiczne dzieje Polski (plansza 2) ...

Groza gór wysokich w poezji Kazimierza Przerwy - Tetmajera (plansza 32) ...

215. Regiony fizycznogeograficzne (plansza 3) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie