Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Gwardia Czerwona

Gwardia Czerwona

  1. Uzbrojone oddziały robotników biorące udział w rewolucji 1905-1907 i rewolucji październikowej 1917 w Rosji. Tworzono je przeważnie w zakładach pracy, w niektórych miastach powstawały także oddziały miejskie, dzielnicowe oraz drużyny lub oddziały przy komitetach partyjnych bolszewików. Stanowiły główną siłę uderzeniową bolszewików podczas przewrotu w październiku 1917. Na czele całej Czerwonej Gwardii stała Centralna Komendantura współpracująca ściśle z Piotrogrodzkim Komitetem Wojskowo-Rewolucyjnym. Na przełomie października i listopada 1917 siły gwardii liczyły ok. 200 tys. osób. Oddziały Czerwonej Gwardii uczestniczyły w szturmie na Pałac Zimowy, aresztowaniu Rządu Tymczasowego, walczyły z oddziałami junkrów A.F. Kierenskiego i P.N. Krasnowa, następnie z jednostkami A.M. Kaledina, Ukraińskiej Centralnej Rady oraz A.I. Dutowa. Pełniły także funkcje policyjne oraz ochrony obiektów. W końcu kwietnia 1918 w całości zostały włączone do Armii Czerwonej.
  2. Nazwa prokomunistycznych oddziałów, które po 1918 usiłowały przejąć władzę m.in. w Bawarii i na Węgrzech. W Polsce oddziały Czerwonej Gwardii były tworzone przez Rady Delegatów Robotniczych od listopada 1918, m.in. w: Zagłębiu Dąbrowskim, Płocku, Zamościu i Lublinie. Zajmowały się przede wszystkim ochroną wystąpień i zebrań robotniczych. Rozbrojone w grudniu 1918 na mocy decyzji władz państwowych.


Inne hasła zawierające informacje o "Gwardia Czerwona":

Głowacz białopłetwy ...

Turzyca patagońska ...

Armia Czerwona ...

Gwardia Narodowa ...

Bóbr europejski ...

Kania czarna ...

Bocian czarny ...

Łabędź niemy ...

Perkoz dwuczuby ...

Polska Czerwona Księga Roślin ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Gwardia Czerwona":

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 2) ...

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 3) ...

221. Przemiany powojenne na bliskim i dalekim wschodzie (plansza 19) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie