Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Jak zwiększyć intensywność zajęć wychowania fizycznego

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 5794 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Artykuł krótko charakteryzuje i przypomina o walorach obwodu ćwiczebnego, który daje nauczycielowi wiele możliwości rozwiązań, rozwija wszystkie cechy motoryczne i niewątpliwie zwiększa intensywność zajęć wychowania fizycznego.

Jak zwiększyć intensywność zajęć wychowania fizycznego?

Jednym ze skutecznych sposobów zwiększania intensywności zajęć wychowania fizycznego jest zastosowanie w nich stacyjnej formy ćwiczeń – obwodu ćwiczebnego. Zajęcia tego typu zakładają określone zadania sprawnościowo – motoryczne na poszczególnych stanowiskach ćwiczeń ustawionych na obwodzie. Dają możliwość kształtowania ogólnego rozwoju, w zależności od ustawienia obciążeń obwodów dla poszczególnych okresów rozwojowych. Forma ta daje nauczycielowi dużo możliwości modyfikacji zajęć, zróżnicowania treści oraz dozowanie intensywności wysiłku. W zależności od ustawienia przyborów lub przyrządów na poszczególnych stacjach można w planowy sposób rozwijać wszystkie cechy motoryczne: siłę, szybkość, zręczność, skoczność, wytrzymałość, także ze specjalistycznymi akcentami np. wytrzymałość szybkościowa.
Forma obwodowo – stacyjna polega na tym, że w sali gimnastycznej, na boisku szkolnym, w lesie, parku wyznacza się kilka stacji, na których ustawia się odpowiednie przyrządy lub przybory. Na każdym takim punkcie (stacji) uczniowie wykonują określone zadania. Zespół uczniowski dzieli się na dwu, trzy lub cztero – osobowe grupy, których liczba powinna odpowiadać liczbie stacji. Grupy zajmują miejsca na poszczególnych stacjach i na sygnał nauczyciela rozpoczynają ćwiczenia. Po upływie z góry określonego czasu, który jest jednakowy dla wszystkich grup następuje zmiana stacji i rozpoczynają się ćwiczenia na następnych stanowiskach. Każda grupa (każdy uczeń) w ciągu danej lekcji ma wykonać określone ćwiczenia na wszystkich stacjach.
Kolejność stacji w obwodzie nie może być przypadkowa. Układając obwody należy tak ustawić stacje z ćwiczeniami aby oddziaływać na coraz to inne grupy mięśniowe. Natężenie oraz obciążenie na poszczególnych stacjach powinny przebiegać falowo (przeplatamy stacje ciężkie lżejszymi). Ćwiczenia powinny być dobierane w zależności od celu, zadań i potrzeb rozwoju cech motorycznych.
Przed przystąpieniem do zajęć nauczyciel powinien dokładnie omówić założenia, cele, zadania całości i poszczególnych ćwiczeń. Należy wyjaśnić uczniom obowiązujące zasady kształtowania siły, zwinności, szybkości i wytrzymałości organizmu oraz znaczenie długości i jakości przerw wypoczynkowych między ćwiczeniami na stacjach. Każdy nauczyciel znając swoje grupy ćwiczebne powinien ustawić obwód ćwiczebny w zależności od wymogów ucznia. Intensywność ćwiczeń można regulować poprzez:

· włączenie do obwodu trudniejszych ćwiczeń
· zastosowanie przyborów i przyrządów
· skrócenie przerw wypoczynkowych pomiędzy ćwiczeniami na poszczególnych stacjach
· zwiększenie liczby powtórzeń
Ciekawie ustawiony obwód ćwiczebny może być atrakcyjnym elementem lekcji lub treningu, może eliminować monotonię, zapobiegać jednostronnym oddziaływaniom ćwiczeń. Jest on doskonałą formą ćwiczeń wszechstronnie kształtującym sprawność motoryczną.
Obwód ćwiczebny może być wykorzystany do kontroli i oceny poziomu sprawności motorycznej ucznia, zarówno ogólnej jak i specjalnej. W tym celu nauczyciel poleca uczniom pokonać specjalnie zaprogramowany obwód składający się z kilku w jak najkrótszym czasie (na każdym stanowisku uczeń musi wykonać z góry określoną liczbę powtórzeń danego ćwiczenia lub wykonać jak największą liczbę powtórzeń danego ćwiczenia na poszczególnej stacji w określonym z góry czasie).

PRZYKŁADY OBWODÓW ĆWICZEBNYCH

PRZYKŁAD I

Cel ogólny: rozwój siły różnych grup mięśniowych i ogólnej sprawności

Stacja I

Rzut piłki lekarskiej o ścianę spoza linii oddalonej o 2-3 m, a następnie chwyt odbitej piłki
( rozwój siły mięśni ramion i pasa barkowego)

Stacja II

Wstępowanie i zstępowanie w szybkim tempie na 1-2 części skrzyni (rozwój szybkości i siły nóg)

Stacja III

Z leżenia tyłem, nogi zaczepione o drabinki, ręce za głową trzymają piłkę lekarską 1-2 kg przejście do siadu i skłon w przód, aby piłka dotknęła drabinki i powrót do leżenia tyłem
(rozwój siły mięśni brzucha)

Stacja IV

Ślizg na kocyku w leżeniu przodem po skośnie ustawionej ławeczce (rozwój siły mięśni ramion)

Stacja V

Przeskoki obunóż ( stopy złączone) przez ławeczkę (Rozwój skoczności)

Stacja VI

Z przysiadu wyprost ciała z wyskokiem w górę i klaśnięciem nad głowa, poczym powrót do przysiadu (rozwój wszystkich zespołów mięśniowych i ogólnej wytrzymałości)

PRZYKŁAD II

Cel ogólny: kształtowanie wszechstronnej sprawności

Stacja I

Przeskoki przez skakankę.( kształtowanie skoczności)

Stacja II

Przejście po odwróconej ławeczce (przodem, tyłem, bokiem, na czworakach) - kształtowanie równowagi

Stacja III

Z leżenia tyłem na skośnie ustawionej ławeczce, ramiona za głową, dłonie trzymają szczebelek drabinki podnoszenie złączonych i wyprostowanych nóg z przeniesieniem za głowę i dotknięciem stopami drabinki (kształtowanie mięśni brzucha i ramion)

Stacja IV

Start, dobiegnięcie do piłki lekarskiej, następnie przeskoki obunóż przez 3 piłki lekarskie i szybki powrót (kształtowanie skoczności i siły)

Stacja V

Z leżenia przodem szybki start do pachołka (odległość 15 m), okrążenie i powrót na miejsce, do pozycji wyjściowej – powtórzenie trzy razy (kształtowanie szybkości i zwinności)

Stacja VI

Przejście na czworakach po ławeczce, stopy na ławeczce, dłonie na podłodze (Kształtowanie siły ramion)

Opracowała:
mgr Dorota Szafran

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie