Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Wynalazki w służbie nauki

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1581 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Niniejszy scenariusz jest przykładem uatrakcyjnienia imprezy pt. "Drzwi otwarte" w szkole średniej.

• Miejsce i termin: Zespół Szkół nr 2 w Liskowie, dnia 16.03.2005r.
• Osoby prowadzące: kl. I liceum o profilu „zarządzanie informacją”
• Scenariusz przedstawienia pt.: „Wynalazki w służbie nauki” jest częścią projektu „Szkoła bez tajemnic” prezentowanego dla przybyłych gimnazjalistów z okazji „Drzwi otwartych”.

CEL GŁÓWNY:
• Udział klasy I liceum o profilu „zarządzanie informacją” w projekcie pt. „Szkoła bez tajemnic”

CELE SZCZEGÓŁOWE:
• wyrabianie właściwego stosunku do nauki, nauczycieli i wychowawców
• kształtowanie postawy krytycyzmu wobec zjawisk „patologii szkolnej” – takich jak : lenistwo, „zrzucanie odpowiedzialności” na innych w chwilach kryzysów i porażek
• aktywizacja uczniów klasy I liceum na forum szkoły i środowiska
• kształtowanie postawy odpowiedzialności za wyznaczone zadania
• przedstawianie własnych zdolności aktorskich i kabaretowych
• kształtowanie umiejętności podejmowania szybkich i właściwych decyzji podczas przygotowań do przedstawienia oraz w czasie jego trwania

METODY:
• projektu
• zabawy
• elementy dramy

ŚRODKI:
• kasety magnetofonowe, płyty CD lub pliki mp3 z nagraniami:
 „We Are The Champions” – Queen
 refren piosenki pt. “Typ niepokorny” - Stachursky
 „Jak zapomnieć” zespół Jeden Osiem L
 „Ta sama chwila” zespół Bajm
 „Tyle słońca w Całym Mieście” - Anna Jantar
 muzyka z filmu „Stawka większa niż życie”
 refren piosenki pt. „ Bohema” zespół Wilki
 magnetofon, odtwarzacz CD i komputer z programem służącym do odtwarzania plików mp3
 mikrofon

• rekwizyty ( wykonane ze styropianu, tektury i papieru):
 młotki, młoteczki, jeden duży
 dyby
 rózgi
 lejki lub trąbki „odpustowe” – „wypuszczarka”
 rozjaśniające okulary
 zestaw „szkolny spider man”
 „skrzydła wolności”

Występują:
 konferansjer i konferansjerka
 modele i modelki prezentujące poszczególne wynalazki

Wiek XXI charakteryzuje się wzmożonymi działaniami marketingowymi nie tylko na polu gospodarczym i kulturalnym, lecz także edukacyjnym. Niniejszy scenariusz stanowi próbę refleksji nad rolą reklamy będącej „dźwignią handlu” w odniesieniu do społeczności szkolnej oraz poszczególnych jednostek.
Współczesny młody człowiek tak bardzo przesiąknął duchem konsumpcjonizmu, że trudno mu wyobrazić sobie świat bez wielobarwnych reklam i „słodko sączącego się głosu” zachęcającego do kupna danego towaru.
Obecna prezentacja stanowi parodię polskich reklam, utrzymanych w klimacie kabaretowym, zbliżonym do pokazu mody lub gali oskarowej.
Należy zwrócić uwagę na szybkie tempo akcji, właściwą oprawę muzyczną, ruch sceniczny i odpowiednia scenografię. Przy układaniu choreografii niebagatelną rolę należy zwrócić na gesty i mimikę twarzy – czyli niewerbalny przekaz informacji.

(Dźwięki piosenki zespołu Queen pt. : ”We Are The Champions”. Na scenę wchodzą dwie postacie: Konferansjer 1 i Konferansjer 2)
KONFERANSJER 1:
Ladies and gentelmen!

KONFERANSJER 2:
Przeurocze panie!!!

KONFERANSJER 1:
Drodzy panowie !!! Wita Państwa ……………………..

KONFERANSJER 2:
i ……………………………………

KONFERANSJER 1:
Dzisiejszy dzień stanowi próbę refleksji – w nawiązaniu do nieśmiertelnej piosenki zespołu „Łzy” pt. „Oczy szeroko zamknięte”- W jaki sposób możemy otworzyć drzwi „szeroko otwarte” naszej szkoły.
Chcemy to uczynić przed przybyłymi tu przedstawicielami środowiska gimnazjalnego, pragnącego zapoznać się z rewelacyjną i niespotykaną ofertą edukacyjną naszej szkoły.

KONFERANSJER 2:
W odpowiedzi na kosmiczną ilość przysłanych nam smsów i maili z jednym, podstawowym pytaniem: „Jak tu jest ?”, pragniemy zapoznać Państwa z niezwykłym programem stosowanym od paru lat w Zespole Szkół nr 2 w Liskowie.
(wskazane brawa – odpowiedzialni klakierzy)

KONFERANSJER 1:
Ladies and gentelmen!
Nauka nie jest wymysłem współczesnych „gryzipiórków”, lecz swoimi korzeniami sięga zdecydowanie dalej – mianowicie - epoki kamienia łupanego, kiedy to człowiek po raz pierwszy nauczył się rozniecać ogień, stosować krzesiwo itp. …

KONFERANSJER 2:
….Patrz: „Mój pierwszy raz” w wykonaniu Jerzego Kryszaka, TV polska, program 2; każdy sobotni wieczór, godz. 20.00…
KONFERANSJER 1:
….W związku z tym przedstawimy Państwu wspaniały, rewelacyjny i niezastąpiony zestaw „Nawet kotek kocha młotek” - za jedyne 9999.99 € - do … wbijania wiedzy do głowy.
( Wchodzi pierwsza osoba – menadżer lub dyplomata . Cechą charakterystyczną ubioru jest nieskazitelny garnitur, śnieżnobiała koszula, krawat, oraz buty pasujące swoim kolorem do trzymanej w ręku dyplomatki lub nesesera. Wskazany jest dobór odpowiedniej muzyki, podnoszący efekt prezentacji. Może być to refren piosenki pt. „Typ niepokorny” śpiewanej przez Stachursky.
Po wkroczeniu na scenę wyjmuje zestaw młotków, młoteczków. Ku rozweseleniu publiczności można wyeksponować też kilof, lub sporej wielkości młotek. Przyrządy należy wykonać ze styropianu, kartonu lub tektury.)
Zapoznajemy Państwa z promocyjnym produktem, który uzyskał unijny certyfikat jakości „U”, a jest – zapowiemy to z dumą i nieukrywaną radością - wytworem pracy rąk młodzieży naszej szkoły !!!

KONFERANSJER 2:
Już dwa dni po zakupie tego rewelacyjnego zestawu – zobaczysz od dawna oczekiwane rezultaty: wzrost objętości głowy, łatwość w wydobywaniu nieartykułowanych dźwięków i … pozbycie się nieśmiałości oraz pocenia rąk podczas odpowiedzi. Na jego widok zrobisz się nienaturalnie blady i ze zniecierpliwieniem będziesz czekał na … uderzenie krwi do mózgu.

KONFERANSJER 1:
Każdy, nawet najbardziej niepewny uczeń, posiadający „najtwardszą makówkę” XXI wieku, po systematycznym stosowaniu naszego produktu osiągnie rewelacyjne efekty.
Przeprowadzone badania naukowe w naszej szkole, udowodniły, iż – po użyciu owych pomocy dydaktycznych - średnia ocen wzrosła w zastraszającym tempie i wynosi na dzień dzisiejszy 3,21. Brawo!!!
(Klakierzy odpowiedzialni są za podtrzymanie atmosfery radości i zadowolenia).

KONFERANSJER 2:
Z przykrością informujemy, że ilość tego produktu jest ograniczona i należy się spieszyć, by zdążyć do końca roku szkolnego! Niech kojące działanie naszego zestawu: „Nawet kotek kocha młotek”, przyczyni się do większego wpływu oświaty na życie współczesnej młodzieży.

KONFERANSJER 1:
A oto przed nami kolejna propozycja pomocy naukowej stosowana w naszej szkole, mająca swój prototyp w epoce średniowiecza. Nosi ona nazwę: „Gdy wsadzimy ciebie w dyby; będziesz tam naprawdę - nie na niby”.
( Na scenę wchodzi uczeń wraz z nauczycielem niosącym „dyby” wykonane ze styropianu. W tle może rozbrzmiewać refren piosenki zespołu Jeden Osiem L „Jak zapomnieć”)

KONFERANSJER 2:
Chcemy nadmienić, iż pomysł powrotu do prastarych i sprawdzonych metod nauczania wiązał się z wnikliwą analizą niedawno odkrytej kroniki „Sieciecha Anonima” opisującego ich budowę oraz metody użycia w różnych problematycznych sytuacjach.

KONFERANSJER 1:
Należy wspomnieć, iż przyrząd ten został zmodyfikowany przez naszą młodzież i posiada … certyfikat jakości „Q” .

KONFERANSJER 2:
Jest on niezwykle prosty w montażu i użyciu. Składa się z dwu oddzielnych części połączonych ze sobą śrubami o średnicy 3 cm. Wszystko w tym celu, by poprzez umieszczenie niesfornego ucznia w środku owej pomocy dydaktycznej osiągnąć jak najlepsze efekty związane z przekazywaniem wiedzy.

KONFERANSJER 1:
Owe dyby stosujemy najczęściej w sytuacjach, kiedy wszędobylski uczeń pragnie być zawsze w centrum zainteresowania…

KONFERANSJER 2:
… W tym momencie proponujemy Państwu rozważenie metod „socjotechnicznych” prezentowanych w programie „Prosto w oczy ” Moniki Olejnik . TV P program 1,od poniedziałku do czwartku, godz. 20.05…


KONFERANSJER 1:
…. i systematycznie - ze średnią częstotliwością 4 min 25 s opuszcza swoje dotychczasowe miejsce pobytu , czyli ławkę.

KONFERANSJER 2:
By nie dopuścić do załamania nerwowego nauczyciela oraz ucznia, należy włożyć jego wspaniałe „odnóża ” w te oto otwory,
(nauczyciel wkłada nogi opierającego się przed nim ucznia w dwa dolne otwory dybów).

Gdy nadal ma problemy ze skupieniem uwagi, przejawiające się w rzucaniu kredą, puszczaniu samolocików, itp. wskazane jest wożenie jego rąk w dwie górne dziurki. owej „machiny”
(nauczyciel wkłada ręce ucznia w dwa górne otwory).

KONFERANSJER 1:
Wszyscy wiemy, ile problemów przysparza osoba, która posiada niezwykle mocną głowę i nawet po zastosowaniu zestawu: „Nawet kotek kocha młotek” nie ulega sugestii otoczenia skłaniającej ją do szacunku wobec nauczyciela.

KONFERANSJER 2:
By pozbyć się problemu osoby stale odwracającej się do sąsiada podczas sprawdzianów czy klasówek oraz wnikliwego porównywania wyników z przyjacielem siedzącym z boku lub w ławce z tyłu, należy wykorzystać pozostały otwór.
(Następuje prezentacja włożenia głowy takiego „delikwenta” w pozostały, najwyższy otwór)

KONFERANSJER 1:
Oto ważna informacja dla wszystkich pragnących „przeszczepić” nasz opatentowany pomysł na grunt własnej szkoły.

KONFERANSJER 2:
W okresie świąt Bożego Narodzenia szczególnie aktywni uczniowie otrzymują w podarunku od Dyrekcji komplet „ dyscyplinujących rózeczek.” Są one wykonane z cieniutkich witek wierzbowych, moczonych – dla lepszego efektu upiększającego ciało - przez dwa tygodnie w wodzie destylowanej z dodatkiem spirytusu. (Prezenter wyciąga z nesesera związane w pęczek rózgi, by po wyjęciu jednej i drugiej zaprezentować ich działanie).
Cena promocyjna. 334€ i … dyby są twoje!

KONFERANSJER 1:
Oferta ważna do wyczerpania zapasów.

KONFERANSJER 2:
Drodzy nauczyciele i wychowawcy!!! Wspaniała i żądna sukcesów młodzieży gimnazjum! Oto przed wami kolejna pomoc dydaktyczna stosowana z dużym powodzeniem w Zespole Szkół nr 2 w Liskowie: „wypuszczarka”
(Na scenę wchodzi osoba z przymocowanymi do uszu „odpustowymi” trąbkami na tle piosenki zespołu Bajm pt. „Ta sama chwila”

KONFERANSJER 1:
Jest ona używana przez spore grono naszych uczniów na niezwykle długich i nudnych lekcjach. Dzięki „wypuszczarce” - jesteśmy z ekologią na „ty”. Po prostu, nie zaśmiecamy umysłu zbędnymi informacjami. Nikt nam nie truje.

KONFERANSJER 2:
„Wypuszczarka” to rewelacyjne urządzenie, sprawdzone przez wiele pokoleń i w wielu miejscach naszej szkoły…

KONFERANSJER 1:
Jest ono niezwykle proste i skuteczne w użyciu. Polega na filtrowaniu wszelkich, niepotrzebnych wiadomości, które wpadają jednym uchem, a wypadają drugim.

KONFERANSJER 2:
Pragniemy nadmienić, iż jest ono także skuteczne w codziennych sytuacjach, na płaszczyźnie: rodzice - dzieci, mąż – żona itp.
Można je stosować zawsze i wszędzie, a szczególnie podczas próśb odnośnie zrobienia zakupów, wyniesienia śmieci, umycia samochodu czy pomocy przy przygotowywaniu obiadu.

KONFERANSJER 1:
A teraz chcemy zaprezentować Państwu kolejną pomoc dydaktyczną. Są nią „rozjaśniające okulary”
(Pojawia się model lub modelka ubrana w kolorowe okulary na tle piosenki Anny Jantar „Tyle słońca w całym mieście”

KONFERANSJER 2:
Wszyscy wiemy, jak bardzo nas męczy szara rzeczywistość szkolna. Ławki z ubiegłego wieku, krzesła bez tapicerki, brak filiżanek z kawą czy coli na każdym stoliku. Nieśmiertelna kreda i gąbka. Twarz nauczyciela pochylającego się nad nami z odwiecznym pytaniem: „I co, dzisiaj też się nie nauczyłeś?”

KONFERANSJER 1:
Dzięki „rozjaśniającym okularom” zobaczysz i wiele piękniejszą rzeczywistość. Zatroskanych pedagogów, uśmiechnięte woźne, przemiłych rodziców, kochaną dyrekcję.

KONFERANSJER 2:
Dzięki naszemu wynalazkowi, będziesz uczestnikiem wspaniałych zajęć z użyciem najnowszych modeli komórek, dyskmenów, osobistych laptopów… wśród niezwykłych świateł stroboskopu i zapachu kadzidełek…

Tylko żyć, nie umierać.

KONFERANSJER 1:
A wszystko to dzięki jedynym i niepowtarzalnym „rozjaśniającym okularom” , stosowanych z dużym powodzeniem na wszystkich lekcjach w Zespole Szkół nr 2 w Liskowie.
Zakładanie tych okularów zalecane jest w dniu comiesięcznych spotkań z rodzicami, a szczególnie przy odbieraniu świadectw.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do naszego sklepu firmowego, mieszczącego się w patio „Pod chmurką nr 8”.

KONFERANSJER 2:
Za chwilę super, jedyny i niepowtarzalny zestaw „szkolny spider man” , dla wszystkich, którzy ze względu na poważne prace podejmowane dla dobra ludzkości, spóźnili się na lekcje.
(Na scenę wchodzi postać ubrana w wojskową pelerynę z kapturem. Może mieć nas sobie jakąś maskę karnawałową lub inny rekwizyt zasłaniający twarz. Wskazana muzyka z filmu „akcji’ lub z filmu „Stawka większa niż życie” . Z wielką gracją prezentuje się publiczności).
Nie ma więc potrzeby zbędnego tłumaczenia się nauczycielom i dyrekcji, dlaczego dzisiaj także zaspałeś lub nie zdążyłeś na autobus. W tak wyśmienitym stroju uciekniesz przed ciekawskimi pytaniami i zjawisz się na lekcji całkiem niezauważony – niczym „człowiek – pająk”

KONFERANSJER 1:
Oto ostatnia pomoc dydaktyczna, stosowana z dużym powodzeniem wśród naszej młodzieży. Są nią „skrzydła wolności”.
(Pojawia się kolejna osoba. Tym razem ubrana w lekki , powiewny strój z przymocowanymi do ramion skrzydłami. Wchodzi na tle refrenu piosenki zespołu Wilki pt. „Bohema”)
Jeżeli – po zastosowaniu prezentowanych wcześniej zestawów naukowych, nie osiągniesz wymarzonych rezultatów, czeka cię „wypad ze szkoły” i … będziesz leciał długo, długo , niczym Adam Malysz podczas konkursu „Czterech skoczni”

KONFERANSJER 2:
Obyś tylko ładował z „telemarkiem”, dla wyższej punktacji.

KONFERANSJER 1
Ladies and gentelmen!

KONFERANSJER 2:
Przeurocze panie!!!

KONFERANSJER 1:
Drodzy panowie!!!

KONFERANSJER 2:
Sadzimy, że z zainteresowaniem zapoznaliście się z ofertą edukacyjną naszej szkoły. Mamy nadzieję, iż była ona nie tylko atrakcyjna pod względem ceny i wykonania, ale przede wszystkim praktyczna i prosta w użyciu.

KONFERANSJER 1:
Wierzymy, że przedstawione dzisiaj pomoce sięgające swoimi korzeniami dorobku cywilizacji pomogą wam rozwinąć zainteresowania etnograficzne oraz przyczynią się do pobudzenia waszej wyobraźni, a także do podniesienia średniej ocen na koniec roku w waszej szkole.

KONFERANSJER 2:
Wszystkich chętnych zapraszamy do sklepów firmowych znajdujących się na terenie kraju i poza jego granicami – we wszystkich większych miastach Unii Europejskiej.
Prowadzimy też sprzedaż wysyłkową za zaliczeniem pocztowym lub poprzez Internet. Adres naszej strony: www.niedobryuczen.pl.

KONFERANSJER 1:A teraz zapraszamy do zwiedzania naszej szkoły.



Opracowały:
s. mgr Barbara Kacprzak i mgr Ewa Pasik – nauczycielki w ZS nr 2 w Liskowie

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie