Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Alkoholizm wśród młodzieży

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 8758 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Referat sporządzony w celu wykorzystania na zebraniach z rodzicami klas gimnazjalnych. Przybliża problematykę zagrożenia alkoholizmem wśród młodzieży.

„ALKOHOLIZM WŚRÓD MŁODZIEŻY”

REFERTAT DLA RODZICÓW

OPRACOWAŁA:
BARBARA NOWAK – NAUCZYCIEL,WYCHOWAWCA ŚWIETLICY

GIMNAZJUM NR 1 W WĄGROWCU


ALKOHOLIZM – PROBLEM MŁODZIEŻY XXI WIEKU


Problem spożycia przez młodzież alkoholu na imprezach i wycieczkach szkolnych, znacznie się pogłębia. Można odnieś wrażenie, że zarówno wśród młodzieży jak i ich rodziców rośnie tolerancja dla tego typu zachowań.
Reagujący nauczyciele narażeni są na agresję ze strony rodziców, którzy chętnie obarczają szkołę za zaistniałą sytuację, a rozwiązanie problemu próbują sprowadzić do zatuszowania sprawy, ponieważ chcą uchronić dziecko przed dalszymi konsekwencjami w szkole. Młodzież szybko orientuje się w rozbieżnej postawie rodziców i szkoły. Konsekwencją tego jest jawne okazywanie niechęci do działań podjętych przez wychowawcę i demonstrowanie niezadowolenia. Wszyscy pijący alkohol w mniejszym lub w większym stopniu zatruwają swój organizm, ponieważ alkohol jest substancją trującą, niszczącą żywe komórki.
Picie alkoholu przez dłuższy czas prowadzi do całkowitego wyniszczenia organizmu i śmierci.
Zdarza się czasami, że reakcją organizmu na niewielką dawkę alkoholu może być stan tzw. upicia patologicznego, który jest przemijającą i krótkotrwałą chorobą psychiczną. Występuje ona w dwóch postaciach. Jedna z postaci podobna jest do padaczki, natomiast w drugiej dominują tzw. objawy wytwórcze czyli urojenia, omamy i iluzje. Stan taki może utrzymywać się przez okres kilkunastu godzin. Człowiek nie robi wówczas na otoczeniu wrażenia osoby nietrzeźwej jednak całe jego zachowanie jest wynikiem doznań chorobowych, którym towarzyszy silny lęk. Zachowanie nosi na ogół cechy „wściekłości” lub agresywności, a jego skutkiem są najczęściej czyny karalne.
Upicie patologiczne kończy się nagle tzw. snem terminalnym i pozostawia po sobie niepamięć przeżyć i wydarzeń. U niektórych osób po wypiciu alkoholu, występują czasami stany silnego, depresyjnego pobudzenia z niespodziewanymi i często udanymi zamachami samobójczymi.
Chciałbym również poświęcić trochę uwagi budzącym grozę, agresywnym zachowaniem demonstrowanym dość często przez osoby nietrzeźwe, a skierowanym przeciwko sobie (np. samookaleczenie). Trzeba wiedzieć, że nie mają one na ogół nic wspólnego z autentycznymi próbami samobójczymi. Są charakterystyczne dla osób z nieprawidłowymi cechami osobowości i stanowią często ich „sposób na życie”. Stosowane są bowiem po to, aby zaszantażować otoczenie i coś na nim wymusić. Zdarza się jednak, że takie demonstracyjne zachowania mogą w sposób niezamierzony zakończyć się tragicznie.

Do najczęściej spotykanych skutków picia alkoholu należy zaliczyć:
1. Podrażnienie błon śluzowych przełyku i gardła
2. W układzie nerwowym alkohol powoduje zwolnienie przewodnictwa komórek nerwowych, co objawia się spowolnieniem ruchów, zataczaniem się oraz owym subiektywnym początkiem „rozluźnienia”
3. Psychologiczne efekty spożycia alkoholu polegają na redukowaniu lęku i napięcia oraz zmianie nastroju, co często powoduje, że ludzie zaczynają mówić sobie rzeczy, których by normalnie nie wyjawili
4. Po spożyciu alkoholu, zostaje upośledzona sprawność układu spostrzegania wzrokowego i słuchowego, co powoduje opóźnienie reakcji i może być przyczyną poważnych wypadków
5. Często picie może prowadzić do wszelkiego rodzaju infekcji, chorób skórnych, zapalenia nerwów
6. Najpoważniejszym skutkiem dla niektórych ludzi pijących może stać się choroba alkoholowa, która nie leczona prowadzi do wyniszczenia organizmu i w rezultacie do śmierci
7. Choroba alkoholowa jednego z członków rodziny wywołuje zaburzenia w funkcjonowaniu całej rodziny, która wówczas wymaga specjalistycznej pomocy psychologicznej oraz pracy nad sobą.
8. Pod wpływem alkoholu ludzie często zachowują się agresywnie, wywołują bójki oraz dopuszczają się kradzieży
9. Picie alkoholu jest przyczyną większej liczby wypadków, chorób i zgonów niż używanie jakiegokolwiek środka chemicznego.

Nieprzewidziane reakcje, po spożyciu alkoholu są częstym wynikiem zatruć mieszanych powstałych na skutek reakcji jaka zachodzi między alkoholem a lekami lub innymi środkami chemicznymi.

Jakie są powody picia alkoholu wśród młodzieży?
Dotychczas nie znaleziono jednoznacznej odpowiedzi. Jeżeli zapytamy dlaczego pije, uzyskamy wiele, znacznie różniących się od siebie odpowiedzi. Najczęściej usłyszymy, że pije po to, aby się dobrze poczuć, aby złagodzić stresującą sytuację w domu, w szkole, aby uzyskać pozycję w grupie rówieśniczej, aby się dobrze zabawić, aby wyrazić bunt przeciwko rodzicom i tym, co mają władzę. Mechanizmy, które warunkują zachowania człowieka, są ściśle związane z jego cechami osobowości. Proces dojrzewania osobowości jest wypadkową wpływu zarówno czynników wewnętrznych jak i zewnętrznych. Z tego też powodu nieprawidłowy jego przebieg złej woli będzie jako wina osoby emocjonalnie niedojrzałej. Osoby niedojrzałe mają znacznie więcej niż inni problemów z pokonywaniem różnorodnych trudności życiowych. Często potrzebują do tego „podpórek”. W początkowym okresie picia ułatwia on funkcjonowanie, ale jednocześnie zaburza a nawet uniemożliwia dojrzewanie czyli proces prawidłowego kształcenia się osobowości i utrwalenia się korzystnych dla człowieka cech. Oto kilka uwag wynikających z badań nastolatków:
1. Istnieje silny związek wiedzy między piciem młodocianych i piciem rodziców. Jeśli tylko jedno z rodziców pije regularnie, dwukrotnie zwiększa się prawdopodobieństwo że nieletni będzie pił.
2. Istnieje ścisły związek między posiadaniem bliskich przyjaciół, którzy piją i piciem samemu.
3. Wielu nastolatków podaje, że pije dla przyjemności i uważa to za najważniejszy powód do picia.
4. Nacisk ze strony rówieśników wydaje się być znaczący, jeżeli chodzi o picie przez nastolatków. Wielu młodych ludzi twierdzi, że pije dlatego, aby stać się cząstką określonej grupy.
5. Wpływ wiary w tradycyjne wartości religijne na poziom picia jest dość duży, zwłaszcza, jeśli chodzi o abstynentów.

Najczęściej wymienionymi skutkami picia są konflikty z przyjaciółmi, jazda po pijanemu, krytyczne uwagi ze strony płci odmiennej, złodziejstwo, wandalizm, agresja i przestępcze zachowanie.
Tego typu referat, który jest skierowany do rodziców, ma na celu uświadomienie, że alkohol jest poważnym problemem. Bez współpracy nauczycieli i rodziców, nie jesteśmy w stanie rozwiązać danego problemu.
Moja praca dostarcza mi wiele przykładów problemowych, gdzie przyczyną jest nadużywanie alkoholu przez młodzież. Uczestniczę w ich rozwiązywaniu wspólnie z wychowawcami klas i pedagogiem szkolnym. Prowadzę też zajęcia wychowawczo – profilaktyczne, które zmniejszają problem w naszej szkole. Uczniowie uczestniczący w zajęciach znają zagrożenia spowodowane piciem alkoholu jak też wynikające z tego konsekwencje szkolne. Nie wszyscy jednak uczniowie chcą sobie pomóc. Tylko we współpracy z rodzicami, rozwiązywanie istotnych problemów szkolnych uczniów, daje szansę stworzenia atmosfery wzajemnego zaufania, szacunku oraz akceptacji podjętych działań. Atmosfera ta przenosi się na uczniów, którzy widząc jednomyślność i współpracę domu ze szkołą, w pełni aprobują podjęte wobec nich działania.


LITERATURA:
PacewiczA.: Jak pomóc dziecku nie pić, Fundacja Etoh, Warszawa 1999.
Woronowicz B.: Alkoholowe vademecum dla każdego, Ośrodek Apostolstwa Trzeźwości, Zakroczym 1993.
Falewicz J.: ABC problemów alkoholowych, PARPA, Warszawa 1993.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie