Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Agroturystka szansą dla Ciebie

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1092 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Poniższy scenariusz inscenizacji o charakterze regionalnym – „Agroturystka szansą dla Ciebie” - został wykorzystany podczas imprezy podsumowującej realizację projektu regionalnego „Nasza mała Ojczyzna – gmina Słupia”. Celem napisania scenariusza było ukazanie uczniom możliwości rozwoju gminy, w której żyją, pogłębienie wiedzy o regionie, jak również rozwijanie uzdolnień artystycznych u uczniów.

Przedstawienie zaczyna się piosenką: „Ściernisko” w wykonaniu uczennicy.

Przed Sklepem Spożywczym u „Mańka” siedzą ubrani w roboczą odzież:
Janek oraz Kazik. Piją oranżadę. Wokół mnóstwo butelek po napojach.
Dumają. Wchodzi Stasiek odświętnie ubrany, w ręku trzyma torbę.

Kazik: Coś Ty Stasiek się tak wystroił?
Stasiek: W mieście byłem, roboty szukałem! Ale nic nie znalazłem, ino miastowy orenżady przywiozłem! Spróbujta!
Janek oraz Kazik próbują oranżadę, myślą. Odzywa się Janek.
Janek: Nudne to nasze życie jest!
Kazik Aha! Szkoda, że nie ukończyli my, jaki dobry szkoły. O! taki Adam! Wyszedł na gościa. Adwokat. Wielka szycha. A my! Było się uczyć!
Stasiek: Było! Było! A tak! Musimy naharować się w gospodarstwie ojców i co? Dadzą 2 zł na oranżadę i powtarzają wkoło „Było się uczyć” „Było się uczyć” ….. Do znudzenia!
Janek: Ty! A jakby tak rozkręcił samodzielny interes. Spółka z.o.o bymy założyli. O! Adam by pomógł zno się na tym!
Kazik: Dobry pomysł! Niech pomyśle. Może by jakom stacje benzynową założył. Przecież u nos w gminie jesce nie ma.
Stasiek: Stary! Skąd kase na to weźmiesz. A zresztą! Szkoda naszego środowiska. Bo ze szkoły i z doświadczenia własnego wim, że u nas środowisko nieskażone. Pełno lasów, zieleni, jest czym pooddychać.
Piją oranżadę. Dumają.
Janek: Masz rację! Trzeba pomyśleć, o czym innym. Może by jaki sklep otworzył, ale nie spożywczy bo tych pod dostatkiem! Ooo.. choćby z odzieżą. Na terenie gminy żodnego nie ma! Prawda, że najwincy to spożywczych, a ludziska przecie muszą w czym chodzić i …
Kazik (przerywając Jankowi): No co ty! Jakbyś chciał lepszego ciucha sprowadzić to cie marża zeżre, a zreszta ile to ludzie łachów potrzebują jeszcze w dodatku wiejskie? Konto bankowe tyz by się wówczas przydało!
Stasiek: Wy! Przecież u nas w gminie to tylko rolnictwo dobrze funkcjonuje! Większość rodzin to tylko z tego żyje, my z reszta też!
Janek: To może by tak pomyślał i zorganizował takie gospodarstwo, no jako ono się nazywało??? Hm!Hm! Agro…. argo… (wymyśla nazwe)
Kazik Agroturystyczne! Było o tym przecie w gimnazjum! No wiesz, prowadzisz gospodarstwo i masz z tego niezła kasę.
Janek: Warunki ekologiczne mamy bardzo sprzyjające. Z tego co słyszałem w naszej okolicy najlepiej prosperuje gospodarstwo Kazik twojego ojca. Czyli podstawe już momy! My ze Staśkiem poprosimy swoich ojców o finansowe wsparcie. Na pewno pomogą. Ucieszą się ,że wreszcie nieroby znajdą sobie zajęcie.
Stasiek: Wy! Zatrudnimy do roboty Mańka i Wacka. Pamiętacie ich? To te co przyszli do nas w II klasie po tym jak pierwszą powtarzali 2 razy……. Tym samym zmniejszymy liczbę bezrobotnych na terenie naszej gminy.
Janek: Chłopaki mam już wizje! (wyjmuje kartkę). Pomysłowy to ja byłem, no i ze sztuki i rysunku byłem w szkole całkiem niezły.
(wymienia) Dom mieszkalny jest, stajnia z oborą są, dobuduje się dwa domki letniskowe, altanę, u Ciebie Stasiek za stodoła pełno desek widziałem, potym jakiś placyk zabaw dla dzieci, no i obowiązkowo parking.
Kazik A co my takim miastowym gościówom , co to mają wszystko, w takim gospodarstwie zaproponować możemy?
Stasiek: No jak to co? Latem to i na przejażdżkę bryczką po okolicy zaciągniemy czy wycieczkę rowerową zorganizujemy. Przecież w okolicy pełno zabytkowych obiektów mamy i krajobrazów. No np. chętnie by tak pewnie pooglądali jakie ruiny, a są takie przecie w naszy gminie
Janek:. Aha! Dodatkowo do lasu na grzybki, jagódki zabierzemy. U nas tego w lasach pełno.
Skołuje się jakiś staw rybny, połowią sobie, poopalają.
Stasiek: No tak! A zimą???
Kazik Spacery po okolicy, kulig. U nas zimą jest przepięknie.
Janek: A Twój dziadek, Kazik to przecie gawędziarz pierwszej klasy – som słyszałem jak ciekawie opowiada i jak się na historii naszego regionu zno. Na pewno jego historie będą cieszyć się ogromnym powodzeniem wśród turystów!……..
Stasiek: A mnie to skojarzył się jeszcze, że latem to i do sianokosów i żniw można ich zaprosić. Pewnie niektóry z nich to grabi w ręku nie mieli. Hi!hi!hi!
Kazik No dobra! Ale te nasze goście muszą cos jeść! Przecie my na żarło nie wyrobimy!
Janek: Z tym to najmniejszy kłopot. Ekologiczną żywność im zaserwujemy! Krów Ci u nas pod dostatkiem, zrobi się jogurty, sery, maślanki, mleko. Taki gość to tej miastowej chemii to odżyje po takim jedzeniu. Ponadto rybki ze stawu, warzywa z tych naszych ekologicznych ogródków.
Stasiek: Wiecie, jedna rzecz mnie martwi. Skąd Ci wszyscy nasi niedoszli goście o nas się dowiedzą?
Janek: Oj Kazik! U Ciebie z myśleniem nie zawsze było najlepiej. Nie słyszałeś o folderach reklamowych i o Internecie. Poprosi się Jadzie te co w równoległy klasie była i na komputerach się znała, na pewno pomoże. Zawsze uczynna była, zależało jej żeby ją lubili (hi, hi)
Kazik No tak!
Stasiek: Dobra chłopaki bierzcie się do roboty. Nasz biznes plan na ten czas jest następujacy:
Ty Janek idziesz do domu, pożyczasz od ojca komórę i dzwonisz do Adasia. Przedstaw mu całą sytuację i umów nas na spotkanie.
Ty Kazik –pędź do ojca, wszystko mu dokładnie opowiedz. Ja pogadam ze swoim. Pierwsze spotkanie organizacyjne o 17 00 ( oczywiście po wieczornym obrządku) u Ciebie!
Hasło na dziś: Aroturystyka szansą dla Nas! (wskazuje ręką w przestrzeni, patrząc rozmarzonym wzrokiem).
Janek, Kazik i Stasiek: I dla wielu z Was pewnie też! (schodzą ze sceny)
Koniec


Opracowała: mgr Urszula Metrycka
nauczycielka matematyki

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie